Úvod / Vlakem do zahraničí / Vlakem do Evropy / Polsko

Polsko

Turistům může Polsko nabídnout opravdu mnoho - historická města, technické památky, neporušenou přírodu i moře...


 

Základní údaje

 • rozloha ... 313 575 km2
 • hlavní město ... Varšava (Warszawa)
 • počet obyvatel ... 38,5 milionu
 • nejvyšší bod ... Rysy, 2499 m n. n.
 • délka sítě tratí ... 19 429 km

Hlavní dopravci na železnici:

 • PKP Intercity
 • Przewozy Regionalne

Polsko leží ve střední Evropě a je naším severním sousedem. Turistům může nabídnout opravdu mnoho – historická města, technické památky, neporušenou přírodu i moře. Do Polska to máme kousek, tak proč se tam nevydat?

Krakov (Kraków)

Nejznámější polské historické město ležící na jihu země. Metropole Malopolského vojvodství oplývá cennými historickými památkami z mnoha epoch a roku 1978 bylo staré město zapsáno na seznam UNESCO. Navštívit můžete Wawelskou katedrálu, Královský hrad či synagogy v bývalé židovské čtvrti Kazimierz. Nedaleko od města je solný důl Wieliczka.

Varšava (Warszawa)

Metropole Polska, centrum Mazovského vojvodství. Staré město z 13. století, které bylo zničeno během 2. světové války, se dočkalo své detailní obnovy a roku 1980 bylo zapsáno na seznam UNESCO. Dominantou a zároveň nejvyšší budovou města je Palác kultury z roku 1955.

Vratislav (Wrocław)

Historické hlavní město Slezska založené českým knížetem Vratislavem leží na řece Odře a vyniká gotickými, barokními i secesními stavbami. Jádrem starého města je rozlehlé náměstí (Rynek), jedno z nejrozsáhlejších středověkých náměstí v Evropě. Přes řeku Odru, která se rozlévá do ramen a kolem četných ostrovů, se klene více než stovka mostů.

Malbork

Jeden z největších středověkých hradů Evropy ležící na severu Polska, největší cihlová stavba v Evropě. Roku 1997 zapsán na seznam UNESCO.

Mazurská jezera

Oblast s více než tisíci jezer na severovýchodě Polska je vyhledávaná všemi, kteří touží po klidu a nedotčené přírodě. Na své si přijdou rybáři, cyklisté, pěší turisté i milovníci plavby na lodi. Hlavním východiskem do oblasti je město Olsztyn.

Národní park Bělověžský prales

Rozkládá se na hranici Polska a Běloruska. Údajně poslední opravdový evropský prales, který je po několik stovek let nedotknutý lidskou činností. Prales je zapsán v seznamu UNESCO od roku 1979. Symbolem národního parku je zubr evropský, jehož stáda zde při troše štěstí můžete vidět volně pobíhat. Vlakem dojedete až do železniční stanice Hajnówka, odkud je možné pokračovat autobusem do obce Białowieża.

Vlakem do Varšavy a Krakova

Přímé denní dálkové vlaky jezdí mezi Břeclaví, Přerovem, Ostravou a Varšavou třikrát denně, při cestě z Prahy je nutné v Ostravě přestoupit. Přímými vozy na nočních vlacích je možné cestovat z ČR do Varšavy nebo Krakova. Pohodlně a bezpečně se tak můžete dostat například:

 • z Prahy do Varšavy ... za cca 8 h (s jedním přestupem SC/EC)
 • z Olomouce do Varšavy ... za cca 5 h 45 min (s jedním přestupem SC/EC)
 • z Prahy do Krakova ... za cca 8 h (přímé vozy nočního rychlíku)
 • z Olomouce do Krakova ... za cca 5 h 30 min (přímé vozy nočního rychlíku)
 • z Břeclavi do Varšavy … za cca 6 h 30 min (přímé vlaky EuroCity)

Vlakem v příhraničí

V regionální příhraniční dopravě pak můžete využít například:

 • přímé vozy z Ostravy a Jeseníku do Głuchołaz
 • přímé vlaky z Ústí nad Orlicí do Kłodzka

V Polsku jsou všechny vlaky dálkové přepravy dopravce PKP IC (kategorie EC, EIC, Ex, D/TLK) s povinnou rezervací, a to i pro cestující s mezinárodním jízdním dokladem.

Náš tip: Návazná vlaková i autobusová spojení po Polsku si můžete vyhledat např. na www.e-podroznik.pl nebo www.rozklad-pkp.pl.

Za kolik do Polska

Levné jízdenky nabízíme v eShopu ČD i u pokladních přepážek. V rámci nabídky Včasná jízdenka Polsko je možné cestovat z Prahy do Varšavy od cca 672 Kč (24 eur).

Do celého Polska je možné cestovat na zvýhodněné zpáteční jízdenky MOST:

1 osoba 2. třídou Praha - Varšava a zpět:

 • MOST ... cca 2890 Kč (103,20 eur)
 • MOST + In Karta/Rail plus ... cca 2520 Kč (90,00 eur)

1 osoba 2. třídou Praha - Krakov a zpět:

 • MOST ... cca 2038 Kč (72,80 eur)
 • MOST + In Karta/Rail plus ... cca 1669 Kč (59,60 eur)

V příhraničí lze též využít síťové jízdenky Skupinová víkendová jízdenka+Polsko, a to v regionální nebo celostátní verzi (pozor – pro cesty do zahraničí platí pouze v sobotu a v neděli, neplatí ve státní svátek, pokud připadá na jiný den, než je sobota nebo neděle). Skupinovou víkendovou jízdenku+Polsko nelze použít na polské straně ve vlacích společnosti Koleje Śląskie.

Pro několikadenní putování po Polsku můžete využít síťové jízdenky InterRail. 4 dny cestování během 1 měsíce - pro mladé do 26 let za cca 1820 Kč (65 eur).

Vyberte si pro cestu do Polska nabídku, která vám sedne - kde a jaká sleva v Evropě.

Koupit jízdenku

Zákaznická podpora

Tel.: +420 840 112 113
Email: info@cd.cz
Kontaktní formulář