Úvod / Vlakem do zahraničí / Vlakem do Evropy / Slovensko

Slovensko

Na Slovensko rychle a pohodlně s Českými drahami na dovolenou i jednodenní výlet. Z České republiky lze cestovat na Liptov, do Tater a východní Slovensko pohodlně a především bezpečně i přes noc. V nabídce je i přímý lůžkový vůz do B. Bystrice a Zvolena…


 

Nejrychleji na Slovensko

Od 14. prosince 2014 nabízejí České dráhy nové přímé spojení z Čech a severní Moravy do Tater a na východní Slovensko. Nejen na Liptov a do Tater – Nízkých i Vysokých, ale i do Košic budou mít cestující ČD blíže, cesta se zrychlí vlakem SuperCity Pendolino téměř o hodinu. Cesta do východoslovenské metropole Košic nyní vlakem EC 123 trvá 8 hodin 21 minut, od 14. prosince 2014 vlakem SuperCity 7 hodin 31 minut.

Nejenom zrychlení přináší nové nejrychlejší spojení z Prahy do Košic po kolejích, ale i kvalitu a komfort, na který jsou zvyklí cestující z vlaků kategorie SuperCity na trati Praha – Ostrava už nyní. Vlak urazí vzdálenost z Prahy do Liptovského Mikuláše za 5 hodin 43 minut, z Olomouce za 3 hodiny 27 minut, do Popradu za 6 hodin 23 minut, z Olomouce za 4 hodiny a 7 minut, Ostraváci mají Poprad téměř na dosah ruky – za 3 hodiny 11 minut. Pohodlí a špičkový servis na palubě Pendolina, WiFi a palubní portál, bistro vůz a možnost online objednávek jídla na místo. Balená voda a denní tisk zdarma je samozřejmostí i ve 2. třídě, zákazníci v 1. třídě obdrží prémiové občerstvení.
Více o vlacích pendolino

Speciální nabídka pro cestující vlaky SuperCity

Prvních 5.000 zákazníků, kteří si zakoupí místenku nebo jízdenku s globální cenou na vlak SC Pendolino 240/241 z ČR do stanice Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kysak nebo Košice, získá poukaz v hodnotě 100 Kč na konzumaci v bistro voze vlaku SC Pendolino 240/241. Poukaz obdrží zákazník, který si místenku či jízdenku zakoupí ve stanici Praha hlavní nádraží, Pardubice hlavní nádraží, Olomouc hlavní nádraží, Ostrava - Svinov, Ostrava hlavní nádraží. Nabídka platí do vyčerpání zásob. Poukaz platí do 31. 12. 2015.

Mapa Slovensko

Celková denní nabídka tří spojů z Prahy do Košic, dvou nočních (EN 444/445 Slovakia a R 442/443 Bohemia) a jednoho denního SC 240/241 Pendolino, je doplněna v pátek o spoj EC 243 Košičan, který se z Košic vrací v neděli jako EC 242.

Jízdní řád Praha - Košice a zpět

Platí od 14.12.2014 do 12.12.2015

Praha - Olomouc - Poprad-Tatry - Košice
Stanice EN 445
Slovakia
R 443
Bohemia
SC 241
Pendolino
EC 243* 
Košičan
Praha hl.n. odj. 22:01 23:08 6:35 13:05
Pardubice hl.n. odj. 23:24 0:19 7:33 14:04
Olomouc hl.n. odj. 0:47 1:49 8:51 15:21
Ostrava hl.n. odj. 1:50 2:55 9:47 16:22
Český Těšín odj.    I 3:59 10:26 16:58
Žilina příj. 3:59 4:59 11:18 17:52
Ružomberok příj. 5:09 5:48 12:00 18:37
Lipt. Mikuláš příj. 5:28 6:07 12:18 18:56
Poprad-Tatry příj. 6:12 6:55 12:58 19:38
Kysak příj. 7:19 7:57 13:53 20:37
Košice příj. 7:41 8:11 14:06 20:51
Košice - Poprad-Tatry - Olomouc - Praha
Stanice EN 444
Slovakia
R 442
Bohemia
SC 240
Pendolino
EC 242**
Košičan
Košice odj. 20:23 22:14 14:52 11:40
Kysak  odj. 20:37 22:27 15:04 11:54
Poprad-Tatry odj. 21:57 23:21 15:58 12:53
Lipt. Mikuláš odj. 22:40 0:15 16:39 13:32
Ružomberok odj. 22:59 0:34 16:58 13:49
Žilina odj. 0:05 1:41 17:43 14:32
Český Těšín příj.   I 2:38 18:30 15:26
Ostrava hl.n. příj. 2:17 3:43 19:09 16:02
Olomouc hl.n. příj. 3:16 4:56 20:07 17:03
Pardubice hl.n. příj. 4:39 6:26 21:21 18:21
Praha hl.n. příj. 6:40 7:47 22:21 19:21

*) vlak EC 243 jede jen v pátek a 30. IV., 7. V., nejede 26. XII., 2. I., 1. a 8. V.
**) vlak EC 242 jede jen v neděli a 6. IV., 6. VII., 28. IX., 17. XI., nejede 21. a 28. XII., 5. IV., 5. VII., 27. IX., 15. XI.

Balíčky ČD Tatry - nejen cesta vlakem

Pojeďte na Slovensko vlakem SuperCity Pendolino se speciálním balíčkem ČD Tatry - jízdenka, lyžování, koupání, relaxace vše v jednom balíčku za výhodnou cenu...
Více informací o nabídce ČD Tatry

Vlakem na střední Slovensko

Na střední Slovensko zůstává zachována nabídka 3 spojů, dvou denních (EC 220/221 Fatra a EC 222/223 Detvan) a přímého lůžkového spoje na vlaku EN 445 Slovakia. Ze střední a severní Moravy nabízejí vlaky ČD nejrychlejší přímé spojení do Banské Bystrice a do Zvolena.

Jízdní řád Praha - Zvolen a zpět

Platí od 14.12.2014 do 12.12.2015

Praha - Olomouc - Banská Bystrica - Zvolen
Stanice EC 221**
Fatra
EC 223**
Detvan
EN 445*
Slovakia
Praha hl.n. odj. 7:19 11:19 22:01
Pardubice hl.n. odj. 8:24 12:24 23:24
Olomouc hl.n. odj. 9:46 13:46 0:47
Vsetín odj. 10:58 14:58    I
Martin příj. 13:19 17:19 5:19
Turčianske Teplice příj. 13:37 17:37 5:37
Banská Bystrica příj. 14:26 18:26 6:26
Sliač kúpele příj. 14:41 18:41 6:41
Zvolen osob.st. příj. 14:51 18:51 6:51
Zvolen - Banská Bystrica - Olomouc - Praha
Stanice Ex 222**
Detvan
Ex 220**
Fatra
Zr 1852*
Zvolen osob.st. odj. 9:09 13:09 19:09
Sliač kúpele odj. 9:18 13:18 19:18
Banská Bystrica odj. 9:35 13:35 19:35
Turčianske Teplice odj. 10:21 14:21 20:21
Martin odj. 10:40 14:40 20:40
Vsetín příj. 13:01 17:01    I
Olomouc hl.n. příj. 14:14 18:14 3:16
Pardubice hl.n. příj. 15:36 19:36 4:39
Praha hl.n. příj. 16:44 20:44 6:40

*) pouze přímý lůžkový vůz Praha - Banská Bystrica - Zvolen a zpět
**) jídelní vůz v úseku Praha–Žilina a zpět

Výhodně vlaky SC na Slovensko - obecné podmínky (243 kB)

Auta sbalená na cestu

Cestující, kteří chtějí při svých cestách po Slovensku využít auto, mohou cestovat mezi Prahou a Popradem autovlakem EN 444/445, do Košic nočním (R442/443) i denní spojem (EC242/243), který přepravuje automobily. Nově zákazníci ČD budou moci využít v pátek autovlak z Prahy do Humenného a v neděli zpět (R442/443). Od 26./27.VI. do 5./6.IX. jezdí denně.
Více informací o autovlacích

Na Slovensko pohodlně přes noc

Společnost České dráhy, a.s. a Železničná společnost Slovensko, a.s. nabízí ve dvou nočních ubytovacích vlacích na Slovensko – ve vlaku kategorie EuroNight EN444/445 Slovakia Praha – Košice (s přímým lůžkovým vozem č.359 do B. Bystrice a Zvolena) a v rychlíku R442/443 Bohemia z Prahy do Košic a Humenného (s přímým lůžkovým vozem č.360 z Ústí nad Labem a Chebu) cestovní komfort v několika úrovních.

Oba noční vlaky ČD – ZSSK nabízejí od nejvyššího standardu v lůžkových vozech (v kategoriích Singl, Double a Tourist), v nižší kategorii lehátkových vozů (v oddílech pro čtyři nebo šest osob) až po oddílové vozy na sezení s polohovatelnými sedadly. Po dobu jízdy nočního vlaku je zajištěna bezpečnost cestujících – v každém lůžkovém a lehátkovém voze dohlíží na dodržování klidu ve vozech stevard, ve vlaku provádí navíc na území ČR pravidelnou kontrolu hlídka bezpečnostní agentury a s vlakovou četou dohlíží na bezpečnost cestujících. Ve vozech lůžkových a lehátkových je možnost prodeje drobného občerstvení, v lůžkových vozech mají cestující zdarma snídani vč. teplého nápoje (rozpustné kávy s UHT mlékem nebo čaje – černého, zeleného, bylinkového nebo ovocného) a balené vody. Ve vozech na sezení zabezpečuje občerstvení služba minibaru. Lůžkové a lehátkové vozy jsou nekuřácké, v ubytovacích vozech je noční klid od 22 do 06 hodin, ve vozech se nesmí zdržovat cestující bez platného lůžkového nebo lehátkového příplatku.

Novinkou od 14. 6. 2015 je umožnění nástupu ve stanici Žilina do přímého lůžkového vozu č.359 ve směru do Prahy mezi 21:06 – 21:16 po příjezdu vlaku Zr 1852 od Zvolena (vůz pokračuje ze Žiliny v 0:15 na EN444 směrem do Prahy). Ve stanici Praha hl.n. a Košice je umožněn nástup do ubytovacích vozů zpravidla 30 minut před pravidelným odjezdem vlaku.

Lůžkové vozy

V lůžkových vozech, které splňují nejvyšší požadavky na úroveň cestování, mají vagony moderní interiér, nejvyšší stupeň bezpečnosti a soukromí, na vlaku EuroNight Slovakia (EN 444/445) klimatizaci, přípojku na 230 V a vakuové WC. V každém kupé je umyvadlo s tekoucí teplou a studenou vodou, toaletní skříňka, ručník, mýdlo a balená hygienická voda.

Třílůžkové oddíly Tourist (T3) lůžkových vozů jsou vždy rozděleny na kupé pro muže a ženy. Děti do 10 let bez ohledu na pohlaví cestují vždy v oddíle s doprovodem. Lůžkové vozy však nabízejí také možnost společného cestování např. pro partnery, a to v dvoulůžkových oddílech Double. Pro cestující požadující úplné soukromí jsou určeny jednolůžkové oddíly Single. V oddíle lůžkového vozu je pro cestující připraveno lůžko s polštářem a prošívanou dekou včetně lůžkovin.

Jednotlivé oddíly lůžkových vozů jsou vybaveny bezpečnostními zámky a systémem pro komunikaci se stevardem. U průvodců ubytovacích vozů je možné zakoupit občerstvení (chlazené nealkoholické nápoje, pivo, víno, snídani, čaj nebo kávu). Stevard po celou dobu jízdy dohlíží na dodržování čistoty a bezpečnosti na palubě vozu.

Kategorie lůžkových vozů

  • Single (velká snídaně, voda 0,5 l, noviny zdarma) – oddíl pro jednoho cestujícího s jízdním dokladem pro 2. třídu
  • Double (croissant a teplý nápoj, voda 0,5 l, noviny zdarma) – oddíl pro dva cestující s jízdním dokladem pro 2. třídu
  • Tourist T3 (croissant a teplý nápoj, voda 0,5 l, noviny zdarma) – oddíl pro tři cestující s jízdním dokladem pro 2. třídu

Lehátkové vozy

Levnější alternativu cestování k lůžkovým vozům nabízí lehátkové vozy. Oddíly v lehátkových vozech jsou standardně šestilůžkové (Bc6) a čtyřlůžkové (Bc4). Oddíly pro čtyři cestující jsou rozděleny pro muže a ženy, ubytování v šestilůžkových oddílech je smíšené. Děti do 10 let ubytované ve v oddíle Bc4 cestují bez ohledu na pohlaví vždy v oddíle s doprovodem. V oddíle lehátkového vozu najdete na svém lehátku balíček povlečení a deku s malým polštářkem

Kategorie lehátkových vozů

  • Oddíly pro 4 cestující – (voda 0,5 l zdarma) – odděleně pro muže a ženy, oddíly pro 4 osoby s lůžkovinami, dekou a polštářkem
  • Oddíly pro 6 cestujících (voda 0,5 l zdarma) – smíšené oddíly pro 6 osob s lůžkovinami, dekou a polštářkem

Oddílové vozy na sezení

Vozy na sezení nabízejí nejlevnější formu cestování. Ve vozech s polohovatelnými sedadly v oddílech pro 6 osob mohou cestující využít nové služby a zapůjčit si od stevarda lehátkového vozu č. 371 přikrývku (deku) pro komfortnější cestování za cenu 2 Eura (vratná záloha činí 10 Eur).

V úseku Praha hl. n. – Ostrava hl. n. a zpět je cestujícím ve vozech k sezení k dispozici minibar ČD – roznáška placeného občerstvení až na místo. Drobné občerstvení včetně studených a teplých nápojů si cestující mohou také zakoupit u stevarda společnosti Wagon Slovakia Košice, a.s., a to v lehátkovém voze č. 371. Z důvodu nočního klidu není občerstvení prodáváno v době od 23:00 do 05:00 hodin.

Kategorie – vozy 2.třídy na sezení

  • Oddíly pro 6 cestujících, polohovatelné sedačky, možnost zapůjčení dek, občerstvení z minibaru nebo sousedního lehátkového vozu č.371

Přeprava kol

Ve vlaku R442/443 Bohemia je možná přeprava kol formou úschovy během přepravy s povinnou rezervací místa pro kolo.

Přeprava automobilů

Cestující, kteří potřebují při své cestě automobil (na dovolené, služební cestě) a pokračovat dále po vlastní ose mohou pohodlně a bezstarostně cestovat vlakem a zároveň si přepracovat svůj osobní automobil nebo motocykl. Autovozy přepravují motorová vozidla z Prahy do Košic nebo Humenného či opačně vlakem R 442/443, do/z stanice Poprad-Tatry vlakem EN 444/445.

Jízdní řád Praha - Košice a zpět

Platí od 14.12.2014 do 12.12.2015

Stanice EN 445 Slovakia Přímý lůžkový
vůz č.359

B. Bystrica - Zvolen
R 443 Bohemia Pozn.
Cheb odj. 18:18* Vůz 360 R617
Karlovy Vary odj. 19:05* Vůz 360 R617
Ústí nad Labem odj. 21:13* Vůz 360 R617
Praha hl.n. příjezd 21:35 22:35
Praha hl.n. odjezd -22:01 23:08
Pardubice hl.n. odj. 23:24 0:19
Olomouc hl.n. odj. 0:47 1:49
Ostrava hl.n. odj. 1:50 2:55
Český Těšín odj. I 3:59
Žilina příj. 3:59 4:59
Martin příj. I 5:19* I Vůz 359 Zr 1841
B. Bystrica příj. I 6:26* I Vůz 359 Zr 1841
Sliač kúpele příj. I 6:41* I Vůz 359 Zr 1841
Zvolen příj. I 6:51* I Vůz 359 Zr 1841
Ružomberok příj. 5:09 5:48
Lipt. Mikuláš příj. 5:28 6:07
Poprad-Tatry příj. 6:12 6:55
Spišská Nová ves příj. 6:39 7:14
Kysak příj. 7:19 7:57
Košice příj. 7:41 8:11-8:50
Trebišov příj. 9:34
Michalovce příj. 10:10
Humenné příj. 10:33
Stanice EN 444 Slovakia Přímý lůžkový
vůz č.359

Zvolen - B. Bystrica -
R 442 Bohemia
Humenné odj. 19:46
Michalovce odj. 20:09
Trebišov odj. 20:42
Košice příj. 19:90 21:29
Košice odjezd 20:23 22:14
Kysak odj. 20:37 22:27
Spišská Nová ves odj. 21:18 23:11
Poprad-Tatry odj. 21:57 23:21
Lipt. Mikuláš odj. 22:40 0:15
Ružomberok odj. 22:59 0:34
Zvolen odj. I 19:09* I Vůz 359 Zr 1852
Sliač kúpele odj. I 19:18* I Vůz 359 Zr 1852
B. Bystrica odj. I 19:35* I Vůz 359 Zr 1852
Martin odj. I 20:40* I Vůz 359 Zr 1852
Žilina nástup I 21:06-21:16** I Vůz 359 Zr 1852
Žilina odj. 23:41-0:05 0:05 1:41
Český Těšín příj. I 2:38
Ostrava hl.n. příj. 2:17 3:43
Olomouc hl.n. příj. 3:16 4:56
Pardubice hl.n. příj. 4:39 6:26
Praha hl.n. příj. 6:40 7:47
Ústí nad Labem příj. 8:41* Vůz 360 R614
Karlovy Vary příj. 10:46* Vůz 360 R614
Cheb příj. 11:35* Vůz 360 R614

*) přímé lůžkové vozy jsou uvedeny kurzívou, ve sloupci poznámka je uvedeno číslo vozu, na kterém vyjíždějí z výchozí stanice nebo pokračují do cílové stanice

**) ve stanici Žilina je od 14. 6. 2015 umožnění nástupu do přímého lůžkového vozu č. 359 ve směru do Prahy mezi 21:06 – 21:16 po příjezdu vlaku Zr 1852 od Zvolena (vůz pokračuje ze Žiliny v 0:15 na EN444 směrem do Prahy).

Ve stanici Praha hl.n. a Košice je umožněn nástup do ubytovacích vozů zpravidla 30 minut před pravidelným odjezdem vlaku.

Levněji se Včasnou jízdenkou Evropa

Na Slovensko je možné cestovat vlakem SuperCity 240/241 za nové atraktivní ceny se Včasnou jízdenkou Evropa.

  • Ružomberok a Liptovský Mikuláš
    z Prahy od 396 Kč /14 Eur, z Olomouce a z Ostravy od 283 Kč/10 Eur
  • Poprad-Tatry
    z Prahy od 453 Kč /16 Eur, z Olomouce a z Ostravy od 340 Kč/12 Eur
  • Košice
    z Prahy od 509 Kč /18 Eur, z Olomouce a z Ostravy od 396 Kč/14 Eur

Uvedené ceny zahrnují místenku 85 Kč / 3 Eur.

Včasná jízdenka Evropa na Slovensko
Koupit jízdenku

Poznámka: Ceny mezinárodních jízdenek jsou pevně stanoveny v eurech. Na české koruny se přepočítávají dle aktuálního jednotného železničního kurzu. K 11.11.2014 je přepočet 1 Eur = Kč 28,30 Kč.

Hory a příroda

Na Slovensku vám doporučíme návštěvu Malé Fatry, Nízkých Tater, Vysokých Tater a Slovenského ráje. Malá Fatra je pro turisty z Moravy pohodlně dostupná i na prodloužený víkend, na Tatry a Slovenský ráj si ponechejte alespoň několik dní. Milovníkům divočiny a dobrodružství můžeme doporučit východní Slovensko - vulkanické pohoří Vihorlat a divoké Bukovské vrchy.

Města a památky

Kromě hlavního města Bratislavy se na Slovensku nachází řada historických měst, která oplývají středověkými památkami: Banská Štiavnica, Kremnica, Levoča, Zvolen, Košice. Na Slovensku je také velké množství hradů a zámků - největším hradním komplexem je Spišský hrad na východním Slovensku, jehož zřícenina je jednou z nejrozsáhlejších v celé Evropě.

Vlakem na lyže

Především milovníky lyžování a aktivní turistiky v horách potěší rychlé spojení na Velkou Fatru – do Ružomberka, do Nízkých Tater – do Liptovského Mikuláše a do Vysokých Tater – do Popradu. Pro tuto naši klientelu máme připravenu atraktivní nabídku – 20% slevu v rámci projektu ČD Ski na dvou až třídenní skipasy v areálech na Velké Fatře – v areálu Ski & Bike Ružomberok Malinô Brdo (www.skipark.sk) a PARK SNOW Donovaly (www.parksnow.sk). Při zahájení sezony s ČD Ski 10. ledna mají možnost cestující ČD lyžovat ve skiareálu Ružomberok ještě výhodněji, v časopisu Snow 86 najdou skipas 1+1 zdarma (více na www.skipas-zdarma.cz). Návazné skibusy a více informací o projektu ČD Ski najdete na www.cd.cz/cdski.

Balíčky ČD Tatry nabízejí cestujícím spoje SuperCity a Košičan kombinaci zpáteční jízdenky, skipasu (1 až 3denního nebo 6denního skipasu v areálech Jasná (www.jasna.sk) nebo Vysoké Tatry (www.vt.sk), vstup do aquaparku a slevu 15 % na ubytování ve vybraných penzionech a hotelích. Balíček Vysoké Tatry navíc obsahuje i jízdenku na Tatranskou elektrickou železnici, balíček Jasná nabízí od vlaku zvýhodněnou jízdu Liptov Taxi až do skiareálu v Jasné a zpět (www.taxilm.sk). Podrobnější popis balíčků v rámci resortu Tatra Mountain Resorts najdete na www.cd.cz/cdtatry

Základní údaje

  • rozloha ... 49 036 km2
  • hlavní město ... Bratislava
  • počet obyvatel ... 5,4 milionu
  • nejvyšší bod ... Gerlachovský štít, 2655 m n. n.
  • délka sítě tratí ... 3658 km

Hlavní dopravci na železnici:

  • Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK)
  • Bratislavská regionálna kolajová spoločnosť (BRKS)

Slovenská republika leží na východ od České republiky. Území Slovenska je z turistického hlediska velmi zajímavé a pestré. Na návštěvu se sem můžete vydat na jednodenní výlet, ale strávit zde můžete i několik dní dovolené. Na Slovensku se mluví slovensky a díky několikaleté společné historii zde návštěvníci z České republiky nepociťují podstatnou jazykovou bariéru - zkrátka: vystačíte si s češtinou.

Zákaznická podpora

Tel.: +420 840 112 113
Email: info@cd.cz
Kontaktní formulář

ČD na YouTube ČD na twitter Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store