Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do romantického Sychrova – perly Českého ráje

Do romantického Sychrova – perly Českého ráje

Datum a čas konání:

  • Sychrov, od 1. 11. 2016 0:00 do 31. 3. 2017 0:00

K zámkům, které jsou veřejnosti přístupné i v zimní sezoně, patří Sychrov. Do konce března se konají prohlídky interiérů letního sídla šlechtického rodu Rohanů z druhé poloviny 19. století denně od 10 do 14 hodin.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Sychrov

Dnešní romantickou novogotickou podobu získal zámek při přestavbě v polovině 19. století za panování šlechtického rodu Rohanů. Ti odešli z Francie po Velké buržoazní revoluci a už v Čechách zůstali.

Ze země galského kohouta si přivezli i tzv. rohanskou portrétní galerii –portréty rohanských předků v životní velikosti. Mezi zobrazenými najdeme i některé postavy z románů Alexandra Dumase st., např. Marii z Rohanu, vévodkyni de Chevreuse, zpodobněnou v románu Tři mušketýři. Obrazy jsou vystaveny po celém sychrovském zámku.

Při prohlídce sychrovského zámku vám budou jeho interiéry možná povědomé. Na Sychrově se totiž natáčela pohádka Nesmrtelná teta s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Král Ctirad v podání Jaromíra Hanzlíka se prochází a dumá po Schodišťové hale a v kapli sychrovského zámku odhalí Matěj, resp. Filip Blažek, pravou identitu Závisti.

V interiérech zámku Sychrov se točil i často reprízovaný seriál Dobrodružství kriminalistiky – jeho 5. díl Střela s Vlastimilem Brodským, Petrem Čepkem a Hanou Maciuchovou.

Celoročně jsou přístupné interiéry hlavní budovy zámku (kaple, pokoje pro hosty, pánské a dámské apartmá, reprezentační místnosti), v letních měsících navíc i interiéry bočního křídla. Všechny pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky, většina místností navíc vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. O letních prázdninách se konají denně prohlídky s princeznou určené hlavně rodinám s dětmi. 

Za jedinečnou atmosféru interiérů vděčí sychrovský zámek řezbářskému mistru Petru Buškovi. Už ve Schodišťové hale zaujme propracované dřevěné zábradlí vyrobené v jeho dílně, ve většině pokojů si můžete prohlédnout jeho historizující nábytek a vrcholem Buškova mistrovství je pak vybavení velké jídelny, připomínající rytířský sál.

Jako jediný u nás se sychrovský zámek může také pochlubit klasickým královským apartmá v jeho západním křídle. Několikrát v něm pobývali členové vládnoucí habsburské dynastie. Roku 1866 zavítal na Sychrov František Josef I., o pět let později přijel i korunní princ Rudolf.

K slavným osobnostem, které si Sychrov oblíbily, patří především skladatel Antonín Dvořák. Přijížděl sem za svým přítelem Aloisem Göbelem, zámeckým správcem. Dvořákův pobyt připomíná pamětní deska na budově bývalé konírny a Památník, do něhož se podíváte v rámci druhé prohlídkové trasy.

Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem, v němž roste řada vzácných stromů a kde se nachází několik drobných parkových staveb, mezi nimiž vyniká především budova obnovené oranžérie, dnes využívané jako kavárna. 

Od železniční zastávky Sychrov vás k zámeckému areálu dovede červené turistické značení. 

Zdroj: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 9
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store