Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / V Kynžvartu nepřestanete žasnout

V Kynžvartu nepřestanete žasnout

Datum a čas konání:

  • Lázně Kynžvart, od 1. 1. 2012 0:00 do 1. 1. 2022 0:00

Takové kuriozity, jako je kadeř Marie Terezie, amulet romantika lorda Byrona nebo třeba tapety z vězení Marie Antoinetty s poselstvím francouzskému národu, uvidíte jedině v zámku Kynžvart.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Lázně Kynžvart

Kynžvartský zámek ukrývá za svými pečlivě opravenými zdmi unikátní sbírku předmětů. Ve slavném Metternichově kabinetu kuriozit jsou k vidění nejen numismatické rarity, archeologické klenoty, posvátné relikvie, ale také osobní věci známých politiků a umělců.

V Kynžvartu si můžete prohlédnout třeba vzácný turecky psaný svitek papíru s opisem smlouvy Satana se Šalamounem, který nosil na krku jako amulet romantický básník lord Byron, nebo modlitební knížku Marie Antoinetty. Půvabná francouzská královna ji dostala od své matky rakouské císařovny Marie Terezie a měla ji neustále při sobě – i ve vězení.

Na kynžvartském zámku střeží i útržky papírových tapet ze žaláře, na které Marie Antoinetta napsala těsně před popravou poselství francouzskému národu. K největším atrakcím kynžvartského zámeckého muzea patří dvě staroegyptské mumie. Kníže Metternich je dostal darem roku 1825 od osmanského místokrále Egypta, který si tak chtěl rakouského kancléře získat za svého spojence.

Kabinet kuriozit není to jediné, čím se mohou na zámku Kynžvart návštěvníkům pochlubit. Z dalších 20 místností přístupných veřejnosti zaujme především knihovna, která s více než 42 tisíci svazky patří k nejrozsáhlejším v republice, nebo zámecká jídelna se zlaceným stolním servisem Thomire z konce 18. století. Ten si dokonce zahrál ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Kynžvartský zámek ale proslavil hlavně film Kdyby tisíc klarinetů. Jeden z nejlepších českých muzikálů se v Kynžvartu natáčel v roce 1964. A i když to není ve filmu vidět, zámek už tehdy nevypadal příliš reprezentativně. V roce 1976 byl zámek v tak dezolátním stavu, že musel být uzavřen.

Během 25 let se opět proměnil ze zámecké „Popelky“ v nádherné šlechtické sídlo. Opravy stály 82 milionů a jejich kvalitu dosvědčuje cena EUROPA-NOSTRA za ochranu kulturního dědictví, kterou tento úspěšný projekt obdržel v královském paláci v Kodani.

A pokud toužíte jet na výlet „na čerstvý vzduch“, tak ani v tomto případě nebudete zklamáni. Nedaleko zámku se nachází město Lázně Kynžvart, jehož klima vyléčilo už nejednu bronchitidu. Zašlou slávu zdejších lázní oživila epidemie černého kašle v polovině minulého století. Lékaři zjistili, že zdejší podnebí má blahodárné účinky na dýchání a urychluje rekonvalescenci. Kromě procházek se k léčbě využívají i místní minerální prameny.

Návštěvu Lázní Kynžvart a místního zámku se vyplatí spojit s procházkou do nedaleké Kladské. Z osady je nejzajímavější lovecký zámeček švýcarského stylu a další roubené stavby, které sem nechal přenést roku 1875 kníže Schönburg z vídeňské národopisné výstavy.

V Kladské se můžete projít po 1,5 kilometru dlouhé naučné stezce kolem Kladského rybníka, jejíž informační tabule vás seznámí se zajímavostmi přírodní rezervace Kladské rašeliny. Právem je toto romantické místo uprostřed smrkových lesů považováno za jedno z nejkrásnějších na Chebsku. 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 3
Nelíbí: 1
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store