České dráhy zajišťují prostřednictvím Odboru oblastního centra provozu Východ regionální železniční dopravu na základě objednávky Jihomoravského kraje.
V Jihomoravském kraji má železnice bohatou historii, nezastupitelné místo v současnosti i pozitivní výhled do budoucnosti. Železniční doprava k tomuto kraji neodmyslitelně patří od roku 1839, kdy zde poprvé na území naší republiky vyjely vlaky z Vídně přes Břeclav do Brna. Během následujících let zde byla vybudována poměrně hustá síť hlavních i regionálních železničních tratí. Regionem prochází hned dva železniční tranzitní koridory. Nalezneme zde celkem 778 km tratí, osobní doprava je pak provozována na 722 km, dvoukolejné tratě měří 324 km a elektrizovaných tratí je 342 km. Cestujícím slouží 170 železničních stanic a zastávek. Regionální vlaky ujedou za rok přes 9 mil. vlakových kilometrů, denní průměr činí cca 25 340 vlakových kilometrů. V počtech spojů to obnáší v pracovní dny průměrně 741 regionálních vlaků, o víkendech pak v průměru 494 vlaků.
Na nejvytíženější lince S2 z Křenovic přes Brno do Letovic a Březové nad Svitavou jsou nasazeny nízkopodlažní elektrické jednotky RegioPanter – dvě dvouvozové a pět třívozových jednotek. V rámci dálkové dopravy krajem projíždí soupravy railjet. Na rychlíkových spojích linek R13 a R19 jsou nasazeny tří a pětivozové nízkopodlažní jednotky InterPanter. Z modernizovaných vozidel pak slouží cestujícím řídicí vozy s přezdívkou Sysel, motorové jednotky Regionova a další motorové a přívěsné vozy.
Rozvoj Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK, www.idsjmk.cz) započal v roce 2004 a od roku 2010 pokrývá celé území kraje s malými přesahy do sousedních krajů. V roce 2014 došlo k rozšíření až do slovenské Myjavy. Železniční doprava je zde páteřním systémem a České dráhy jsou v IDS JMK dominantním dopravcem. IDS JMK zajišťuje pro cestující pohodlnou dopravu s tarifní, přepravní i provozní integrací a návazností spojů zapojených dopravců.
Jižní Morava (www.jizni-morava.cz) nabízí rozmanitou paletu kulturních, historických, přírodních i technických památek. Ideální je za jejich poznáním cestovat právě vlaky. Pohodlně se každý dostane k takovým památkám jako je Lednicko-valtický areál, zámek v Bučovicích nebo Mikulov. Velmi populární je na jižní Moravě cykloturistika. Výlet vlakem tak lze zkombinovat s cyklovýletem. Na tratích Znojmo – Břeclav, Zaječí – Hodonín a Břeclav – Brno – Tišnov (– Žďár nad Sázavou) nabízíme pro přepravu jízdních kol speciálně upravené vagony. Rezervaci místa pro jízdní kolo nabízíme v cyklistické sezóně ve vybraných vlacích na trati Břeclav – Brno – Tišnov (– Žďár nad Sázavou) a dále ve spěšném vlaku „Expres Pálava - Podyjí“, který jede po trase Brno – Břeclav – Mikulov na M. – Znojmo – Šatov a zpět. Také je možné si půjčit bicykl z půjčovny kol ČD v Břeclavi. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol a také na stránkách www.cyklo-jizni-morava.cz a www.stezky.cz.
Pro objednávku přepravy školních výletů a skupin nad 10 osob s garancí míst k sezení ve vlacích osobních (Os) a spěšných (Sp) v rámci IDS JMK klikněte na odkaz: https://idsjmk.cz/skupiny.
Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Jihomoravském kraji!