nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Kraji Vysočina

České dráhy zajišťují regionální železniční dopravu na základě objednávky Kraje Vysočina.

ČD v Kraji VysočinaŽeleznice na Vysočině zastává významné místo a je nedílnou součástí dopravní obslužnosti regionu. A to i přes to, že se jí vyhýbají všechny koridorové tratě. Kraj Vysočina je svojí velkou rozlohou v poměru k nízké hustotě osídlení velmi specifický. Krajské město neleží na hlavní trati, navíc počtem obyvatel významně nepřevyšuje ostatní města regionu. Příměstská doprava se tak více rozděluje do okolí jednotlivých větších měst. K nejvýznamnějším patří Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou nebo Třebíč. Provozuje se na 536 km tratí a obsluhováno je 142 stanic a zastávek. České dráhy vypraví na Vysočině v pracovní dny v průměru 382 regionálních spojů, o sobotách 244 a nedělích 238, což představuje v průměru 338 vlaků denně. Celkem za rok ujedou 3,913 mil. vlakových kilometrů.

ČD v Kraji Vysočina

České dráhy investovaly v průběhu posledních tří let v kraji velké finanční prostředky do modernizace vozového parku. Vysočina se tak pyšní vysokým podílem nových či modernizovaných vozidel na jednotlivých spojích. Významnou roli hraje třináct nových motorových vozů RegioSpider, které České dráhy  pořídily za podpory ROP. Unikátní jsou navíc svými originálními polepy. Celkem jedenáct měst si zvolilo nové vozy jako svoji mobilní reklamu. Kraj Vysočina pak na svých dvou vozech propaguje významná místa regionu a projekty Kraje Vysočina, Senior pas a Rodinný pas. K významnému zkvalitnění cestování přispívají i modernizované patrové vozy či oblíbené Regionovy.

Kraj Vysočina nemá vlastní systém integrované dopravy. Pouze ve směru od Brna jsou na trati 240 do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) integrovány železniční stanice Rapotice, Kralice nad Oslavou a Náměšť nad Oslavou, na trati 241 Moravské Budějovice a na trati 251 Věžná, Rožná a Bystřice nad Pernštejnem.

ČD v kraji Vysočina

Nezapomínáme ani na naše imobilní cestující. Ve třinácti stanicích – Havlíčkův Brod, Jihlava, Kostelec u Jihlavy, Pelhřimov, Přibyslav, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Okříšky, Horní Cerekev, Křižanov a Náměšť nad Oslavou - jsou k dispozici mobilní plošiny. V Kraji Vysočina nabízí České dráhy nejvíce plošin ze všech krajů v republice.

Vysočina láká návštěvníky především svojí neopakovatelnou přírodou, čistým ovzduším, ale i historickými památkami, které se pyšní zapsáním na seznam památek UNESCO. Tak proč nevyrazit vlakem na prohlídku Zelené Hory nebo třebíčské židovské čtvrti. Kdo upřednostňuje aktivnější odpočinek, může výlet kombinovat s vyjížďkou na bicyklu z půjčovny ČD. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol.

Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Kraji Vysočina!

Úvod ČD v Kraji Vysočina ČD v Kraji Vysočina