nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Olomouckém kraji

Železniční doprava hraje v dopravní obslužnosti Olomouckého kraje zásadní roli – spojuje pět největších měst kraje a prochází jím II. a III. železniční koridor, díky čemuž nabízí místním obyvatelům nejkvalitnější a nejrychlejší spojení nejen s hlavním městem, ale prakticky s celou Moravou.

ČD v Olomouckém kraji

Ve stanici Olomouc hl. n. zastavují vlaky Národního dopravce všech kategorií. Denně tudy projdou desítky tisíc cestujících, díky kterým se olomoucké hlavní nádraží řadí mezi nejvytíženější v České republice.

Národní dopravce České dráhy, a.s. zajišťuje dopravní obslužnost na celém území kraje prostřednictvím Regionálního obchodního centra Olomouc (ROC Olomouc) na základě objednávky Olomouckého kraje.

Regionální vlaky Českých drah ujedou v Olomouckém kraji v roce 2018 více než 6,039 mil. vlakových kilometrů. Rozsah dopravy je obdobný jako v jízdním řádu pro rok 2017, kdy České dráhy opět zajistí vlakovou dopravu na trati 291 Šumperk – Kouty nad Desnou, Petrov nad Desnou – Sobotín, která je ve vlastnictví Svazku obcí Údolí Desné. Národní dopravce vypraví v pracovní dny průměrně 595 osobních a spěšných vlaků, v sobotu 459 a v neděli 456.

Význam železnice v kraji podtrhují i nové regionální vlaky. Tři nízkopodlažní elektrické jednotky RegioPanter, které byly zakoupeny za finanční podpory ROP Střední Morava, nabízí ten nejvyšší komfort v cestování. Na trati z Nezamyslic do Olomouce a Šumperka (Koutů nad Desnou) zajišťují cca 43 % všech spojů páteřní linky Nezamyslice – Olomouc – Šumperk. České dráhy nasazují na regionálních tratích také jedenáct modernizovaných, nízkopodlažních, motorových jednotek Regionova.

Olomoucký kraj se pyšní historickými památkami, láká na svou krásnou přírodu, je rájem cykloturistiky a nabízí odpočinek v několika vyhlášených lázeňských centrech. Do řady zajímavých míst lze cestovat vlaky. Navíc lze využít i půjčovny kol v železničních stanicích Hranice na Moravě, Lipník nad Bečvou, Olomouc hlavní nádraží, Zábřeh na Moravě a Přerov.

Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol.

Těšíme se na Vás v některém z vlaků Národního dopravce v Olomouckém kraji!

Úvod ČD v Olomouckém kraji ČD v Olomouckém kraji