nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Pardubickém kraji

České dráhy zajišťují prostřednictvím Regionálního obchodního centra v Pardubicích regionální železniční dopravu na základě objednávky Pardubického kraje.

ČD v Pardubickém krajiČeské dráhy jsou v Pardubickém kraji dlouhodobým a spolehlivým železničním dopravcem. Síť vlaků dálkové dopravy zajišťuje dostupnost kraje jeho návštěvníkům z celého Česka i zahraničí. Obyvatelům kraje pak přibližuje i vzdálené evropské destinace. Pohodlné vlaky kategorie SC Pendolino nabízí nejrychlejší spojení směrem na západ (Praha, Plzeň, západní Čechy) i na východ (Olomouc, Ostravsko, Slovensko). Vlaky railjet lze každé dvě hodiny cestovat nejen do Prahy, ale také směrem na Brno, Vídeň a Graz. Doplňují je vlaky EC směrem na Brno, Bratislavu a Budapešť. Pro noční cesty pak lze využít vlaky EuroNight. Dopravní obslužnost celého kraje zajišťuje síť vlaků regionální osobní dopravy. Národní dopravce vypravuje v kraji vlaky na všechny tratě s výjimkou tratí 024 Ústí nad Orlicí - Mlýnický Dvůr a 025 Dolní Lipka - Hanušovice. Ty ujedou v průběhu platnosti jízdního řádu zhruba 4,1 mil. vlakových kilometrů.

ČD v Pardubickém krajiV Pardubickém kraji je většina spěšných a osobních vlaků zajišťována moderními nízkopodlažními vozidly, jako jsou např. klimatizované elektrické jednotky RegioPanter, InterPanter a CityElefant, motorové jednotky RegioShark či RegioSpider a Regionova. Díky zdvojkolejnění úseku ze Stéblové do Opatovic nad Labem a nasazení moderních jednotek RegioPanter došlo ke zrychlení dopravy mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, neboť spěšné vlaky mohou dosáhnout rychlosti až 160 km/h a obě krajská města tak spojí už od 16 minut. Ke zrychlení dopravy došlo i na trati spojující dvě největší města v kraji - Pardubice a Chrudim. Konkrétně jsou na trati 238 mezi Pardubicemi a Hlinskem nasazeny na spěšné a zrychlené osobní vlaky dvě motorové jednotky RegioShark, které nabízí rychlé a pohodlné spojení každé dvě hodiny.

ČD v Pardubickém krajiČeské dráhy jsou v Pardubickém kraji, stejně jako v Královéhradeckém, zapojeny do integrovaného dopravního systému IREDO. Cestující tak mohou využít tohoto tarifu při cestách osobními a spěšnými vlaky a také v rychlících na území obou krajů, přičemž při cestách vlakem ČD není nutné vlastnit čipovou kartu IREDO. Je totiž možné si zakoupit papírovou přestupní jízdenku (mezi vlaky ČD) nebo výhodné papírové celodenní jízdenky pro jednotlivce či skupiny. Tyto síťové jízdenky lze využít i v zaintegrovaných autobusech či vlacích jiných zaintegrovaných železničních dopravců. Pokud cestujete s přestupem na linkové autobusy nebo pravidelně dojíždíte a chcete využít časových jízdenek IREDO, pak je nutno opatřit si bezkontaktní čipovou kartu IREDO. Ta slouží jako nosič jízdních odkladů a také jako elektronická peněženka pro nákup jednoduchých jízdenek, na které je poskytována sleva. O tuto kartu lze požádat v kterékoli pokladně ČD na území kraje. Podrobnosti k tarifu IREDO naleznete zde.

ČD v Pardubickém krajiŘadu příjemných zážitků z cestování krajem lze získat při využití vlaku. Pardubický kraj nabízí bezpočet památek a kulturních akcí, krásnou přírodu od rovinatého Polabí až po horský masív Králického Sněžníku. Je předurčen pro turistiku, ať už pěší či na kole a při dostatku sněhu třeba i na běžkách. Vydejte se vlakem na zámek ve Slatiňanech, Litomyšli nebo Moravské Třebové. Navštivte pevnostní oblast Králicko nebo se projeďte vláčkem po úzkorozchodné železnici z Mladějova na Hřebeč. Výlet můžete také zahájit v některé z našich půjčoven kol ČD, přičemž na kole můžete dojet do jiné stanice a tam jej vrátit. Za projížďku stojí např. cyklostezka z České Třebové přes Ústí nad Orlicí do Chocně. Pro milovníky náročnějších terénů je pak vhodná oblast Poličska, Svitavska nebo Králicka. Zkrátka Pardubický kraj určitě stojí za návštěvu. Přesvědčte se o tom sami. Řadu tipů na výlety a kalendář zajímavých akcí najdete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas.

Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Pardubickém kraji!

Úvod ČD v Pardubickém kraji ČD v Pardubickém kraji