nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Plzeňském kraji

České dráhy zajišťují prostřednictvím Regionálního obchodního centra v Plzni regionální železniční dopravu na základě objednávky Plzeňského kraje.

ČD v Plzeňském krajiHustá železniční síť a napojení na okolní regiony předurčily železniční dopravu k důležité roli v obslužnosti kraje. V Plzeňském kraji prochází železnice rychlou modernizací. Krajem prochází III. tranzitní koridor z Prahy do Chebu, po ukončení modernizace nabídne cestujícím kvalitní a rychlé spojení s hlavním městem. V roce 2012 začaly práce v železničním uzlu Plzeň a také budova hlavního nádraží prošla rozsáhlou rekonstrukcí, včetně odbavovací haly, do podoby z počátku 20. století. Byly vybudovány nové podchody, které propojily a zkrátily cestu z nádražní haly na zastávky městské hromadné dopravy. Celkem je v kraji 16 tratí s celkovou délkou 737 km. Většina je jednokolejných, 223 km je elektrizováno střídavou napěťovou soustavou. V kraji cestujícím slouží 214 stanic a zastávek. Regionální spoje ujedou v roce 2015 více než 5 milionů vlakových kilometrů. Jízdní řád zahrnuje celkem 496 regionálních vlaků, z toho v pracovní dny je vypravováno 365 vlaků a o sobotách a nedělích 236 vlaků.

ČD v Plzeňském krajiZcela novou kvalitu v regionálním cestování přivezly na plzeňské tratě moderní motorové jednotky PESA. Mají obchodní označení RegioShark a zajišťují dopravu na trati Plzeň – Domažlice, jezdí také na některých spojích v úsecích Plzeň – Žihle, Plzeň – Mariánské Lázně a na večerním spoji v úseku Plzeň - Nepomuk. Byly zakoupeny za finanční podpory ROP Jihozápad. Soupravy Regionova zajišťují spoje na osmi regionálních tratích včetně Plzeňské linky, tedy rychlého spojení z Kozolup přes plzeňské stanice a zastávky až do Blovic. Na trati Plzeň – Beroun je také možné vídat soupravy s moderním řídícím vozem. Modernizace vozidlového parku pokračuje i u dálkových vlaků.

Do provozu byly v loňském roce uvedeny modernizované, bezbariérové, multifunkční vozy typu Bbdgmee, které jsou nasazovány např. na linky Plzeň – České Budějovice – Brno, Praha - Plzeň – Cheb, Praha – Plzeň – Domažlice – Mnichov a Praha – Plzeň – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín. Tyto vozy 2. třídy nabízejí cestujícím klimatizovaný interiér s několika oddíly o 6 místech s čalouněnými sedačkami, většími stolky vhodnými pro práci např. na notebooku a jsou vybaveny elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících. Vozy jsou upraveny pro pohodlné cestování vozíčkářů včetně bezbariérového WC a vybaveny háky pro uložení až 12 jízdních kol.

Do Plzeňského kraje zajíždí vlaky SC Pendolino, které jedou v úseku Plzeň – Františkovy Lázně a zpět na objednávku ministerstva dopravy místo klasických rychlíků, proto je možné je v tomto úseku využít ve 2. třídě bez povinné rezervace (místenky).

Další novinkou od JŘ 2015 je na západě Čech nová kategorie vlaků „rychlík vyšší kvality“ s označením Rx. Soupravy těchto rychlíků jsou sestaveny z modernizovaných vozů. Vybrané vozy jsou vybaveny také klimatizací. Jedná se o vozy typu EC/IC dosud zařazovaných do prestižní mezinárodní sítě komfortních expresů. V soupravách je nejméně 80 % všech vozů, včetně posilových, již modernizovaných.

Od roku 2002 se v Plzni a okolí rozvíjí integrovaná doprava. Zahrnuje osobní, spěšné vlaky a také rychlíky ve vybraných úsecích tratí 170 a 183. Cestujícím umožňuje využívat předplacenou Plzeňskou kartu.

ČD v Plzeňském krajiPlzeňský kraj je turisticky atraktivní lokalita s řadou kulturních památek a přírodních zajímavostí. Samotná západočeská metropole, Chodsko, Konstantinovy Lázně a Šumava, to vše jsou místa, která stojí za návštěvu. Před rokem 1989 byla Šumava „Železnou oponou“, ale to je dnes již naštěstí minulostí. Přechodová stanice Železná Ruda-Alžbětín je zcela výjimečná, je postavena zrcadlově přes státní hranici, která prochází středem nádražní budovy a kolejiště. Právě rozsáhlá železniční síť umožňuje navštěvovat pamětihodnosti i přírodní krásy Plzeňského kraje spoji Českých drah. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol.

Úvod ČD v Plzeňském kraji ČD v Plzeňském kraji