nebo registrovat
0 položek 0 Kč

České dráhy v hlavním městě Praze a Středočeském kraji

České dráhy zajišťují prostřednictvím Regionálního obchodního centra ČD v Praze příměstskou a regionální dopravu na území hlavního města a ve Středočeském kraji.

ČD v Hlavním městě Praze a Středočeském kraji

Železniční doprava hraje významnou roli v dopravní obslužnosti metropole jako páteřní doprava v regionální, příměstské, ale i městské přepravě osob. V Praze a Středočeském kraji žije totiž téměř čtvrtina obyvatel České republiky. Dálková doprava plní důležitou úlohu v rámci vnitrostátní i mezinárodní přepravy – v rámci tří tranzitních koridorů i ostatních tratí umožňuje spojení z Prahy a významných měst ve Středočeském kraji se všemi zbylými regiony republiky a sousedními státy.

ČD v Hlavním městě Praze a Středočeském krajiČeské dráhy zabezpečují v hlavním městě Praze a Středočeském kraji základní dopravní obslužnost v železniční osobní přepravě, přičemž v regionální dopravě za oba kraje vypraví denně v průměru 2 122 vlakových spojů. Regionální vlaky na území hlavního města Prahy ujedou v době platnosti jízdního řádu 2014 celkem 4 571 071 vlakokilometrů, ve Středočeském kraji je to celkově 14 097 738 vlakokilometrů. V hlavním městě Praze je 212 km železničních tratí, Středočeský kraj má nejhustší železniční síť v republice s 1410 km.

Prioritu v regionální dopravě má příměstská doprava, která nabízí rychlé velkokapacitní spojení s metropolí v relacích Kolín – Praha, Nymburk – Praha, Kralupy nad Vltavou – Praha, Beroun – Praha a Benešov – Praha. Výrazně se rozšířil počet nových a modernizovaných vozidel. Na spojích Praha – Český Brod – Kolín zajišťují 100 % osobních vlaků jednotky CityElefant, z Prahy do Berouna jezdí CityElefanty na 99 % spojů. Rovněž na spojích z Prahy do Benešova a na trati Praha – Lysá nad Labem – Nymburk – Kolín elektrické jednotky CityElefant zajišťují 95 % spojů. Na regionálních tratích na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kolínsku a Kutnohorsku jezdí jednotky Regionova.

Organizátor dopravy hlavního města Prahy ROPID zajišťuje v rámci Pražské integrované dopravy příměstskou a regionální dopravu nejen na území hlavního města, ale spádově i na polovině rozlohy Středočeského kraje. Integrovaná doprava je budována s cílem zajistit kvalitní dopravní obslužnost území i konkurenceschopnost hromadné dopravy vůči dopravě individuální. Do systému Pražské integrované dopravy jsou zahrnuty všechny železniční tratě vycházející z Prahy.

Středočeský kraj se rozkládá od Brdské a Křivoklátské vrchoviny na západě po úpatí Železných hor na východě a od úpatí Českého ráje na severu po Vlašimskou pahorkatinu na jihu. V srdci regionu leží hlavní město Praha, které je samosprávně také krajem. Hustá železniční síť umožňuje zajímavosti měst, historické památky i přírodní krásy navštěvovat spoji Českých drah. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol .

Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Praze a Středočeském kraji!

Úvod ČD v Praze a Středočeském kraji ČD v Praze a Středočeském kraji