nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD ve Zlínském kraji

České dráhy zajišťují prostřednictvím Oblastního centra obchodu Východ ve Zlíně regionální železniční dopravu na základě objednávky Zlínského kraje.

Železnice ve Zlínském kraji plní nezastupitelnou úlohu v dopravní obslužnosti, především jako páteřní doprava. Územím Zlínského kraje prochází II. železniční koridor Ostrava – Břeclav s další návazností na I. a III. železniční koridor. Tímto vzniká přímé vlakové spojení s Prahou, Brnem, Olomoucí a Ostravou. Přes území Zlínského kraje projíždí přímé mezinárodní vlaky na Slovensko nebo z Polska do Rakouska. V regionální dopravě zajišťuje dopravce kvalitní přímou dopravní obslužnost území a přestupní vazby na další druhy veřejné i automobilové dopravy.

Od 15. 12. 2019 zajišťují regionální železniční dopravu na území Zlínského kraje, na základě objednávky Zlínského kraje, dva železniční dopravci – České dráhy, a.s. a ARRIVA vlaky, s.r.o.

České dráhy, a.s. na území Zlínského kraje obsluhují níže uvedené tratě:

 • trať č. 280 Lhotka na Bečvou – Vsetín
 • trať č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm
 • trať č. 303 Kojetín – Bezměrov – Hulín – Valašské Meziříčí
 • trať č. 305 Kroměříž – Zborovice
 • trať č. 330 (Břeclav) – Břest – Nedakonice – (Moravský Písek – Břeclav)
 • trať č. 331 Otrokovice – Zlín – Vizovice
 • trať č. 340 Uherské Hradiště – Uherský Ostroh – (Veselí nad Moravou)
 • trať č. 341 Staré Město u Uherského Hradiště – Uherské Hradiště

844 na 303 - 2 VeselýV době platnosti jízdního řádu 2021 / 2022 (platnost jízdního řádu je od 12. 12. 2021 do 10. 12. 2022) vypraví ČD v pracovní dny v průměru 345 regionálních spojů, o víkendech 304 regionálních spojů, což představuje průměrně 333 vlaků denně, které ujedou cca 2,6 mil. vlakových kilometrů. Regionální osobní doprava je zajišťována modernizovanými jednotkami Regionova, moderními jednotkami RegioShark (na tratích 303 Kojetín – Valašské Meziříčí a č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm), modernizovanými motorovými vozy ř. 810 a na trati č. 330 pak soupravami s řídícím vozem ř. 961 a dvěma vozy Bdmtee.

814 na 331 Veselý

Od 15. 12. 2019 platí na celém území Zlínského kraje ve veřejné dopravě Dopravní systém Zlínského kraje (DSZK) do kterého jsou zapojeni železniční a autobusoví dopravci, kteří zajištují veřejnou dopravu na základě dohod a smluv se Zlínským krajem v rámci závazku veřejné služby Zlínského kraje. Součástí DSZK na území Zlínského kraje je zavedení Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK) a jednotného tarifu IDZK, který platí pro všechny zúčastněné dopravce. Postupně dochází k rozšiřování IDZK tak, aby jeho součástí byla i MHD jednotlivých měst Zlínského kraje. Rozvoj IDZK a jeho správu zabezpečuje společnost KOVED, s.r.o.

V prostředí železniční regionální dopravy na území Zlínského kraje platí tarif IDZK ve vlacích společnosti ARRIVA vlaky, s.r.o. a ČD, a.s. Ve vlacích ČD platí ve 2. vozové třídě Sp a Os vlaků a ve 2. vozové třídě vybraných vlaků kategorie R ve stanovených traťových úsecích mezi tarifními body Zlínského kraje. Jízdenky v tarifu IDZK jsou mezi těmito dopravci vzájemně uznávány. Od 1. 9. 2021 došlo k zavedení bezkontaktní čipové karty „ZETKA“ v prostředí ČD a ve vlacích ČD integrovaných do systému Integrované dopravy Zlínského kraje. Cestující si na kartu „ZETKA“ mohou zakoupit elektronickou jízdenku pro jednotlivou jízdu, která jim umožňuje využít zvýhodněný přestup v navazujícím spoji IDZK, ať už autobusu či vlaku. Cestujícímu bude při zakoupení navazující elektronické jízdenky pro jednotlivou jízdu odečtena základní sazba.

Ve vlacích ČD platí tarif ID ZK s přesahem do kraje Olomouckého a Jihomoravského:

 • na trati 303 platí tarif ID ZK do stanice Kojetín
 • na trati 330 platí tarif ID ZK do stanice Moravský Písek
 • na trati 340 platí tarif ID ZK do stanice Veselí nad Moravou

Integrované spoje dálkové dopravy ČD s platností tarifu ID ZK:

 • R13 – všechny vlaky linky v úseku Moravský Písek – Hulín
 • R18 – všechny vlaky linky v úseku Luhačovice/Veselí nad Moravou – Hulín
 • Ex2 – všechny vlaky linky v úseku Valašské Meziříčí – Horní Lideč

Více informací o tarifu ID ZK, Smluvních přepravních podmínkách a ceníku IDZK, bezkontaktní čipové kartě "ZETKA" a podmínkách jejího užití naleznete na stránkách Koordinátora veřejné dopravy Zlínského kraje www.idzk.cz a také na stránkách www.cd.cz

Současně, vedle tarifu IDZK, platí na území Zlínského kraje za vymezených podmínek i tarif ČD TR 10 (v rámci cest z a do jiného kraje), tarify IDS Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje a celostátní tarif SJT. Na trati 331 Otrokovice – Vizovice platí i nadále, souběžně s IDZK, Zlínská integrovaná doprava (ZID). Informace o ZID, Smluvních přepravních podmínkách a ceníku ZID naleznete na stránkách www.dszo.cz a www.cd.cz.

Společnost České dráhy, a.s. zajišťuje ve Zlínském kraji prodej jízdních dokladů v 16 pokladních přepážkách, z nichž ve 11 lze zakoupit mezinárodní jízdní doklady. Ve vybraných stanicích provozují ČD službu Úschovna zavazadel a ČD Parking. Zájemci o cyklovýlety mohou využít půjčovny kol ČD Bike ve stanicích Kroměříž, Otrokovice, Staré Město u Uherského Hradiště a Valašské Meziříčí. Informace o nabídce služeb v jednotlivých železničních stanicích ČD naleznete na stránkách www.cd.cz.

Zlínský kraj se rozprostírá se ve východní části střední Moravy a východní okraj Zlínského kraje tvoří hranici se Slovenskou republikou. Setkávají se zde tři národopisné celky – úrodná Haná, pohostinné Slovácko a svérázné Valašsko. Na území Zlínského kraje se nachází množství přírodních rezervací a přírodních památek, chráněné krajinné oblasti Beskydy a Bílé Karpaty, kulturní a historické památky, muzea, lázně … Do mnoha zajímavých míst se dá docestovat vlakem, ať už do Kroměříže zhlédnout Arcibiskupský zámek, Podzámeckou a Květnou zahradu, které patří do světového dědictví UNESCO, či do Bystřice pod Hostýnem navštívit poutní místo sv. Hostýn. Anebo do samotného krajského města Zlín, který svým urbanistickým řešením městské aglomerace udivuje dodnes. Mezi nejoblíbenější turistický cíl patří ZOO Lešná se zámkem Lešná, která patří k nejkrásnějším místům nejen Zlínského kraje, ale celé Moravy.
Bližší informace,  tipy na výlet a zajímavé akce naleznete na www.cd.cz v záložce Vlakem na výlet anebo na turistickém portále Východní Morava www.vychodni-morava.cz.

Těšíme se na Vás v některém z vlaků naší společnosti České dráhy, a.s. ve Zlínském kraji!

České dráhy, a.s. Oblastní centrum obchodu Východ – Zlín

 

Úvod ČD ve Zlínském kraji ČD ve Zlínském kraji