nebo registrovat
0 položek 0 Kč

Snadné vrácení a výměna jízdenky

Máte jízdenku a měníte plány na poslední chvíli? Nevadí, jízdenku z e-shopu teď můžete vrátit zdarma až do 15 minut před odjezdem. Rychle si můžete také vyměnit místenku a rezervovat si místo v jiném vlaku. Jízdenku u pokladny pak můžete vrátit až do 15 minut po zakoupení. Všechny změny se týkají jen vnitrostátních jízdenek. Užijte si cestu s námi!

Storno e-shopové jízdenky až do 15 minut před odjezdem

Jízdenku koupenou v e-shopu ČD můžete vrátit bez jakéhokoliv storno poplatku až do 15 minut před pravidelným odjezdem vybraného spojení, pro které byla jízdenka zakoupena. Peníze dostanete zpět na účet, ze kterého bylo zaplaceno, případně si je můžete uložit na účet ČD Kredit.

Aby byla tato změna možná, platí nově jízdenky z e-shopu až od vlaku, který je na jízdence uveden (konec platnosti jízdenky se oproti minulosti nijak nemění). Čas uvedený na jízdence tedy určuje čas, kdy nejdříve (a kdykoliv později) můžete začít svoji cestu. S jízdenkou můžete i nadále bez omezení cestovat jakýmkoliv pozdějším spojem jako dosud.

Pokud máte například jízdenku platnou od 11:00 a potřebujete jet vlakem o dvě hodiny dřív, původní jízdenku bez storno poplatku vrátíte a koupíte si novou, platnou od 9:00. Jenom pozor na to, že jízdenku je potřeba vrátit nejpozději 15 minut před odjezdem, později už storno poplatek činí 100 % z ceny jízdenky. Když naopak potřebujete jet později, nemusíte nic řešit a na jízdenku platnou od 11:00 můžete jet kterýmkoliv pozdějším vlakem, odjíždějícím z vaší nástupní stanice do 23:59 téhož dne.

U jízdenky z e-shopu můžete také snadno změnit jméno cestujícího. Vrátit můžete i jen část jízdenky, když například psa nebo kolo necháte doma.

Snadná výměna místenky

Pokud pojedete jiným vlakem, nezapomeňte si včas vyměnit místenku a zajistit si vaše místo ve skutečně použitém vlaku. Místenku z e-shopu totiž můžete bez jakéhokoliv storno poplatku vyměnit až do 15 minut před pravidelným odjezdem původního vlaku za místenku do jiného. Místenku koupenou u pokladny pak můžete bez formalit vrátit do 15 minut před pravidelným odjezdem vlaku nebo do 15 minut od jejího zakoupení. Později činí storno poplatek 100 % z ceny místenky.

Rychlé změny i v mobilním telefonu

Vrácení i změnu jízdenky nebo místenky můžete rychle provést i prostřednictvím svého mobilního telefonu v mobilním webu ČD (m.cd.cz). Do konce září bude k dispozici nová verze mobilní aplikace Můj vlak, která také podporuje vracení a výměnu jízdenek a místenek.

Rychlejší vrácení peněz

Výrazně zkracujeme dobu, za kterou se peníze za vrácenou jízdenku dostanou zpět na váš účet. Pokud zrušíte celou jízdenku hned v den nákupu, a zároveň nejpozději 15 minut před odjezdem příslušného vlaku, částka se v podstatě okamžitě na účtu platební karty stornuje bez zaúčtování. V případě že budete stornovat už dříve zakoupenou jízdenku, připíše se vám částka zpět na účet v řádu jednoho až několika málo dnů (v závislosti na rychlosti provedení bankovní transakce v termínech stanovených zákonem o platebním styku). Peníze za jízdenky zaplacené ČD Kreditem se v případě včasného storna ihned připíší zpět na váš účet ČD Kredit.

Jízdenka koupená u pokladny

Když si koupíte jízdenku u pokladny několik dní předem, tak ji můžete bez storno poplatku vrátit až do půlnoci dne, který předchází prvnímu dni platnosti jízdenky. Jízdenku koupenou v den jízdy u pokladny můžete také bez storno poplatku vrátit ve stejné stanici, kde byla zakoupena, do 15 minut od jejího zakoupení. Jízdenku můžete pak také vrátit až do půlnoci prvního dne platnosti, avšak za storno poplatek 100 Kč.

Vrácení jízdenky při zpoždění vlaku

Pokud má vlak na odjezdu z vaší nástupní stanice 30 a více minut zpoždění, můžete se rozhodnout pro zrušení cesty a my vám vrátíme celou zaplacenou jízdenku. Stejně tak i v případě, když je zpoždění vlaku menší než 30 minut, ale je zřejmé, že do cílové stanice dorazíte se zpožděním 60 a více minut (například z důvodu ujetí přípoje v přestupní stanici nebo mimořádné události na trati).


Pravidla pro nákup v e-shopu ČD
Úvod E-shop O e-shopu Novinky e-shopu