nebo registrovat
0 položek 0 Kč

Postupné obnovení provozu vlaků

Další rušení epidemiologických opatření a návrat cestujících do vlaků znamená také postupný návrat k normálu na železnici. Od 15. května se tak na tratích objeví další dálkové spoje. V případě spojů SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem a Jižních expresů mezi Prahou a Českými Budějovicemi půjde o návrat prvních spojů na těchto linkách, v případě jiných, již provozovaných linek pak půjde o ukončení zbývajících omezení a návrat k plánovaným jízdním řádům. Od 25. května bude obnoven provoz vybraných mezistátních vlaků EC Berliner (linka Ex 5) mezi Prahou a Berlínem. Podrobnosti o obnovených spojích jsou k dispozici také ve vyhledávačích spojení na internetu nebo v aplikaci Můj vlak.

Aktuální spojení je možné vyhledat v našem vyhledávači, v mobilní aplikaci Můj vlak nebo na IDOSu, kde je vše udržováno aktuální. Změny na jednotlivých tratích jsou uvedeny na stránce www.cd.cz/omezeniprovozu


Nakupujte jízdenky bezpečně

Pomozte nám bránit v šíření koronaviru a nakupujte jízdenky on-line v našem e-shopu nebo mobilní aplikaci Můj vlak. Nákupem jízdenek on-line chráníte zdraví své, našeho personálu i ostatních cestujících. Vlakový personál až do odvolání neprodává jízdní doklady. Jízdenky si můžete pořídit také u pokladních přepážek, u nichž preferujeme bezhotovostní platby.

Jak koupit jízdenku v e-shopu

Jak koupit jízdenku v mobilním webu

Jak koupit jízdenku v aplikaci Můj vlak

Jak koupit jízdenku v aplikaci Můj vlak


SC Pendolino Praha – Ostravsko 

O pátku 15. května pojedou znovu denně spoje SC Pendolino 504 / 505 / 512 / 515 Bohumín / Ostrava hl.n. – Praha hl.n. – Cheb / Františkovy Lázně. Tyto spoje znovu zajistí nejrychlejší spojení Ostravska s Prahou za méně než 3 hodiny a také přímé spojení severní a střední Moravy se západními Čechami a lázeňským trojúhelníkem v Karlovarském kraji. Vlaky odjíždějí z Ostravy hl.n. v 7:15 a v 15:15 a z Prahy hl.n. do Ostravy v 9:40 a v 17:40 hod. 

V pracovní dny pak znovu pojedou ještě vlaky SC Pendolino 243 (od 15. května) Praha hl.n. (15:40) – Bohumín (18:52) a SC Pendolino 516 (od pondělí 18. května) Bohumín (5:07) – Praha hl.n. (8:19), které umožní rychlé jednodenní cesty mezi severní Moravou a hlavním městem.
Ve spojích SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem bude od obnovení provozu 15. května povinná rezervace míst. Občerstvení včetně bonusového občerstvení poskytovaného cestujícím však zatím z preventivních hygienických důvodů nebude nabízeno. Za tato opatření související s bezpečnostními epidemiologickými opatřeními se omlouváme a děkujeme za pochopení.

Jižní expresy

Další linkou, která částečně obnoví svůj provoz, jsou Jižní expresy z Prahy do Českých Budějovic a zpět. Od pátku 15. května budou jezdit zatím pouze v pracovní dny vlaky:

 • Ex 542 České Budějovice (5:57) – Praha-Holešovice (8:10)
 • Ex 540 České Budějovice (6:57) – Praha-Holešovice (9:10)
 • Ex 539 Praha-Holešovice (15:46) – České Budějovice (18:02)
 • Ex 541 Praha-Holešovice (16:46) – České Budějovice (19:02)

Od 16. května dočasně pouze v sobotu budou jezdit vlaky:

 • Ex 533 Praha hl.n. (9:01) – České Budějovice (11:02)
 • Ex 333 Praha hl.n. (10:01) – České Budějovice (12:02)

Od 17. května dočasně pouze v neděli budou jezdit vlaky: 

 • Ex 530 České Budějovice (16:57) – Praha hl.n. (18:56) 
 • Ex 334 České Budějovice (17:57) – Praha hl.n. (19:56)

Vlaky EC Berliner Praha – Berlín

Od 25. května 2020 bude obnoven provoz vybraných mezistátních vlaků EC Berliner mezi Prahou a Berlínem. Prvními třemi páry obnovených mezistátních vlaků budou ve směru z Prahy do Německa spoje:

 • EC 178 Berliner Praha hl.n. – Berlin Hbf (tief),
 • EC 174 Berliner Praha hl.n. – Berlin Hbf (tief) ,
 • EC 170 Berliner Praha hl.n. – Berlin Hbf (tief),

ve směru z Německa do Prahy půjde o vlaky:   

 • EC 171 Berliner Berlin Hbf (tief) – Praha hl.n. (tento spoj pojede až od úterý 26. května 2020),
 • EC 175 Berliner Berlin Hbf (tief) – Praha hl.n.,
 • EC 179 Berliner Berlin Hbf (tief) – Praha hl.n.

Ostatní vlaky této linky zatím až do odvolání nepojedou.

Návrat k plnému provozu rychlíkových linek 

Ruší se také dosavadní omezení v provozu rychlíků na linkách R 9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno, R 17 Praha – Tábor – České Budějovice / Veselí nad Lužnicí – České Velenice a R 20 Praha – Ústí nad Labem – Děčín. Spoje na těchto linkách již budou jezdit podle plánovaných jízdních řádů, v pracovní dny tedy po většinu dne v intervalu 1 hodina. V případě linky R 16 Praha – Plzeň – Klatovy – Železná Ruda je provoz dle jízdních řádů také obnoven, ale z provozních důvodů je i nadále nutný u vlaků R 763, 768, 775, 776 Praha – Železná Ruda přestup v Klatovech do náhradní motorové soupravy. Na jednotlivých linkách dochází také k postupnému návratu k plánovanému řazení vlaků včetně zavádění posilových vozů v době přepravní špičky. 

Soubory ke stažení

Mapa dálkových vlaků ČD platná 25. 05. 2020

1186 kB (jpg) Stáhnout

 


Vlaky obnovené od neděle 26. dubna

 • Západní expresy (linka Ex 6) budou znovu jezdit v celé trase z Prahy přes Plzeň až do Chebu (v době omezení jezdily jen v úseku Plzeň – Cheb). První plánovaný spoj z Chebu do Prahy odjede v neděli v 6:34 (vlak IC 505) s příjezdem do Prahy v 9:17. Z Prahy pojede první spoj v 10:43 (IC 512) s příjezdem do Chebu ve 13:42. Na lince bude postupně obnoven také provoz souprav Pendolino. Zatím nepojedou Západní expresy, které pokračují do Mnichova, a také pár vlaků Ex 553 / 554 Praha – Plzeň.
 • Prvním vlakem linky R 15 Krušnohor v celé trase Praha – Ústí nad Labem – Cheb bude vlak R 612 s odjezdem z Prahy v 11:26 a příjezdem do Chebu v 15:29. Opačným směrem z Chebu vyjede první přímý vlak do Prahy v 8:30 (vlak R 609) s příjezdem do Prahy ve 12:36. Na trati zatím nepojedou vlaky R 600 / 601 Praha – Teplice v Čechách a vlaky R 603 / 616 v hlavním městě ukončí, resp. zahájí svou jízdu na nádraží Praha-Holešovice (nepojedou mezi hlavním nádražím a Holešovicemi).
 • Od neděle 26. dubna bude obnoven také plný vnitrostátní provoz linky Ex 2 Valašský expres mezi Prahou a Horní Lidčí (v době omezení jezdily tyto spoje pouze v úseku Olomouc – Horní Lideč). První přímý vlak z Prahy bude spoj EC 123 v 7:23 s příjezdem do Horní Lidče v 11:27. Opačným směrem pojede až do Prahy jako první vlak Ex 520 s odjezdem ze Vsetína v 6:51 a s příjezdem do Prahy v 10:39.   
 • Rychlovlaky railjet opět ovládnou také spojení mezi Prahou a Brnem. Od neděle pojedou spoje railjet Vindobona ve dvouhodinovém intervalu na lince Ex 3 ve vnitrostátním úseku Praha – Pardubice – Brno – Břeclav. První vlak z Prahy pojede v 6:44 (vlak railjet 73) a do Břeclavi přijede v 9:52. Opačným směrem pojede jako první vlak railjet 72 s odjezdem z Břeclavi v 10:07 a z Brna v 10:39 s příjezdem do Prahy ve 13:13.

Od uvedených prvních vlaků bude obnoven plný provoz uvedených linek vyjma gastronomických služeb. Zatím není možná také rezervace míst. Cestující si mohou sednout tak, aby měli mezi sebou podle provozních podmínek doporučený rozestup. Přeprava jízdních kol je však do vyčerpání kapacity příslušných spojů možná.

Obnovení provozu dalších spojů a obnovení mezistátní dopravy je předmětem dalších jednání s objednavateli dopravy a se zahraničními partnery. České dráhy o těchto změnách budou průběžně informovat.

Trvající omezení dálkových vlaků

 • Dočasně odřeknuty jsou některé spoje SC Pendolino a také vlaky InterCity Ostravan a Opavan (vlaky 502, 508, 511, 513, 514, 518, 519) v trase Praha – Opava / Bohumín (od 18. března). 
 • Ex 3 Metropolitan / Hungaria Praha – Brno – Břeclav: Vlaky této linky jsou odřeknuty. Dopravní obslužnost v úseku Praha – Brno zajišťují vlaky linky Ex 3 railjet Praha – Brno – Břeclav a rychlíky linky R 19 Svitava Praha – Česká Třebová – Brno. Pro úsekovou frekvenci bude zachována regionální doprava v objednávce krajů.
 • Ex 5 Berliner Praha – Děčín: Od 25. května jsou na této lince obnovené tři páry mezistátních vlaků Praha – Berlín, ostatní spoje zatím nejedou. V úseku Praha – Ústí nad Labem (– Děčín) je možné využít rychlíkové linky R 20 Labe (Praha – Děčín) a R 15 Krušnohor (Praha – Ústí nad Labem – Cheb).
 • Ex 6 Západní expres: Všechny vlaky této linky jsou v úseku Praha – Plzeň – Domažlice odřeknuty. V úseku Praha – Plzeň – Cheb jezdí vlaky podle platných jízdních řádů. V úseku Plzeň – Domažlice je možné využít regionální vlaky.
 • Ex 7 Jižní expres Praha – České Budějovice / Český Krumlov / Rybník: Některé spoje této linky jsou odřeknuty v celé trase.

Souhrnný přehled omezení v regionální dopravě

Omezení vlaků v regionální dopravě naleznete zde.


Zrušení vybraných služeb

Do odvolání jsou zrušeny následující služby ve stanicích:

 • úschova zavazadel ve stanicích
 • půjčovny kol ČD Bike
 • čekárny ČD Lounge
 • směnárny ČD
 • prodej zboží u pokladních přepážek

Do odvolání jsou zrušeny následující služby ve vlacích:

 • cateringové služby ČD Minibar
 • cateringové služby ČD Restaurant
 • prémiové a bonusové služby
 • dětské kino

Mezistátní doprava

Od pondělí 25. května 2020 bude obnoven provoz tří párů vlaků EC Berliner mezi Prahou a Berlínem. Ostatní mezistátní dálkové spoje na Slovensko, do Rakouska a Polska i nadále do odvolání nejedou. O zprovoznění dalších linek budeme včas informovat.

Spolková republika Německo  

 • Od 25. května 2020 pojedou tři páry spojů EC Berliner v úseku Praha – Berlín a zpět. Dále do Hamburku a Kielu zatím přímé vlaky z ČR nepojedou.
 • Vlaky Západní expres do / z Mnichova od 21. března do odvolání nejedou.
 • Regionální vlaky linky U28 Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk jedou pouze v úseku Dolní Poustevna – Rumburk. Odjezdy ve směru Dolní Poustevna – Rumburk jsou u 7 spojů zhruba o 25 minut později. V úseku Děčín – Dolní Žleb je zavedena náhradní autobusová doprava. Cestující ze Šluknovského výběžku mohou pro cesty do vnitrozemí využívat nadále linku U8 přes Českou Kamenici. 
 • Provoz regionálních osobních vlaků v Karlovarském kraji je zajištěn do pohraničních stanic. Vlaky tak jezdí v úsecích Karlovy Vary – Potůčky a Cheb – Aš. Na trati z Chebu do Plesné je místo vlaků zajištěna náhradní autobusová doprava. Spěšné vlaky (v Německu RE) Norimberk – Cheb jsou ukončeny na území Německa a dále do Chebu nejedou.
 • V Plzeňském kraji je zajištěn provoz regionálních vlaků do pohraniční stanice Železná Ruda-Alžbětín (trať 183 Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín). Na trati 180 Německo – Domažlice – Plzeň jsou osobní vlaky z Německa ukončeny ve stanici Furth im Wald. V úseku Furth im Wald – Česká Kubice – Domažlice jsou mezinárodní osobní spoje odřeknuty bez náhrady.

Rakouská republika  

 • Spoje railjet Vindobona Praha – Brno – Břeclav – Vídeň – Graz i nadále nejezdí v úseku Břeclav – Vídeň.
 • Spoje Jižní expres Praha – Linec jedou do 20. března v úseku Praha – Rybník a zpět, od 21. března nejedou.
 • Regionální osobní vlaky v Jihočeském kraji jedou nejdále pouze do pohraničních přechodových stanic. V úseku České Budějovice – Summerau jsou mezinárodní osobní spoje ukončeny ve stanici Horní Dvořiště, vlaky ve směru České Budějovice / Veselí nad Lužnicí – České Velenice jedou do pohraniční stanice České Velenice. Vlaky ÖBB v Rakousku končí jízdu v pohraničních stanicích Summerau a Gmünd (NÖ) a dále do ČR nepokračují. 
 • Regionální vlaky mezi Jihomoravským krajem a Rakouskem zajišťují svými náležitostmi ÖBB a jsou ukončeny ve stanicích na rakouském území. Žádné vlaky nejezdí ani mezi Znojmem a Šatovem (přechod Znojmo – Retz). Cestující mohou použít autobusovou linku č. 818 IDS JMK.  

Slovenská republika 

 • Doprava na Slovensko byla ze strany slovenských úřadů zastavena již v pátek 13. března v 7:00 hod. 
 • Vlaky EuroCity Metropolitan Praha – Bratislava – Budapest a další spoje na této lince (např. Hungaria, Slovenská strela atp.) do odvolání nejedou.
 • Valašské expresy Praha – Púchov / Žilina i nadále nejezdí v úseku Horní Lideč – Žilina.
 • Mezistátní dálkové vlaky na přechodu Mosty u Jablunkova – Čadca: Expresy Ostravan a Fatra jedou od 20. března pouze do stanice Návsí. Spoje SC Pendolino na Slovensko jsou zrušené, z rychlíků Fatra (R 340 – 347) pojedou pouze R 340 a R 343, a to jen mezi Bohumínem a Návsím.
 • Regionální osobní vlaky z Jihomoravského kraje na Slovensko na trati č. 343 Hodonín – Vrbovce jezdí pouze do / ze zastávky Javorník nad Veličkou. Vlaky ze slovenské strany jsou ukončeny na slovenském území. Na trati Břeclav – Kúty nejedou žádné osobní vlaky, tedy ani v úseku Břeclav – Lanžhot. Cestující mohou použít autobusovou linku č. 572 IDS JMK.  
 • Regionální vlaky mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem jsou ukončeny v Mostech u Jablunkova. 

Polská republika 

 • Mezistátní dálkové vlaky EuroCity z Prahy, Ostravy, Rakouska a Slovenska / Maďarska do Polska jedou na území České republiky pouze do stanice Bohumín.
 • Zastavena je také regionální doprava mezi Moravskoslezským krajem a Polskem. Osobní vlaky na Těšínsku končí ve stanici Český Těšín. Na Ostravsku končí jízdu osobní vlaky z Polska ve stanici Chałupki a nejedou do Bohumína. 
 • Spěšné vlaky Lipová Lázně – Jeseník – Głuchołazy – Krnov (trať 292 Šumperk – Krnov) nejedou v úseku Mikulovice – Głuchołazy – Jindřichov ve Slezsku (přes území Polska). V úseku Lipová Lázně – Jeseník – Mikulovice – Jindřichov ve Slezsku a zpět je zajištěna náhradní autobusová doprava. V úseku Jindřichov ve Slezsku – Krnov a zpět jedou tyto spěšné vlaky podle pravidelného jízdního řádu. 
 • V Libereckém kraji je přerušena mezistátní osobní doprava na trati 036 do Szklarske Poręby. Vlaky z Liberce a Tanvaldu končí, resp. zahajují svou jízdu v Harrachově.

Noční vlaky

 • Noční dálková doprava je na území ČR až do odvolání bez náhrady zastavena.

Vrácení jízdních dokladů

V souvislosti se zastavením mezistátního provozu a s mimořádnými opatřeními na území České republiky přijaly České dráhy následující opatření pro návratky jízdních dokladů.

Vrátit jízdenku koupenou on-lineVrátit jízdenku koupenou on-line

Vnitrostátní časové jízdenky

 • S účinností od 11. března 2020 provádí České dráhy návratky částečně či zcela nevyužitých traťových jízdenek týdenních, měsíčních a čtvrtletních za zvláštní jízdné pro cestující 6 – 18 let a žáky a studenty 18 – 26 let beze srážky. Návratek lze uplatnit kdykoliv ve lhůtě do 6 měsíců od 1. dne nevyužití, přičemž za první den nevyužití se vždy považuje 11. březen a toto datum rovněž nahrazuje předepsané potvrzení.

Mezinárodní jízdenky

 • Jízdní doklady vystavené u pokladních přepážek ČD s prvním dnem platnosti 13. března a dále, je možné vrátit beze srážky, a to i v případě, pokud jsou tyto jízdenky normálně nevratné (tzn. např. i Včasná jízdenka Evropa do Polska v první den platnosti). Opatření se týká jízdních dokladů zakoupených v rámci celého předprodeje (tzn. třeba i na červen).
 • Jízdní doklady vystavené u pokladních přepážek ČD s prvním dnem platnosti ve dnech 10. – 12. března, které jsou dle platných podmínek standardně nevratné, je možné nad rámec přepravních podmínek vrátit se srážkou 80 Kč / 3 EUR (tzn. např. cena VJE vydané do Polska s prvním dnem platnosti 11. března bude vrácena po srážce 80 Kč / 3 EUR).
 • Za stejných podmínek je možné vrátit i mezinárodní jízdní doklady zakoupené prostřednictvím e-shopu ČD nebo aplikace Můj vlak. Návratek je možný pouze prostřednictvím těchto distribučních kanálů (nikoliv u pokladen ČD).

Od 13. března je až do odvolání zastaven prodej všech mezinárodních jízdních dokladů a rezervací.


Opatření Českých drah proti šíření koronaviru

 • České dráhy rozšířily a zintenzivnily úklid souprav. Při mytí interiéru jsou nyní používány prostředky jiného složení a zvyšuje se také intenzita samotného čištění. 
 • Zvláštní pozornost je věnována dezinfekci všech součástí vybavení, s nimiž přicházejí cestující do styku – kliky, nástupní madla, úchopové části odpadkových košů, ovládací prvky dveří nebo sociální zařízení. 
 • U dálkových vlaků doplňujeme během jízdy ve velkých stanicích hygienické a dezinfekční prostředky.   
 • K dezinfekci souprav pro dálkovou dopravu využíváme ozonový generátor PROFIZON X. Tímto postupem se zlikvidují viry a bakterie v prostoru celého vozu. 
 • Byla přijata opatření v oblasti zásad chování personálu, např. v oblasti hygieny. Vlakový personál a pokladníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami (rouškami, ochrannými rukavicemi a brýlemi). U pokladních přepážek ČD zavedly opatření k minimalizaci přímého kontaktu. Všichni pokladníci jsou od zákazníků odděleni sklem. Zákazníky prosíme, aby při nákupu jízdenek preferovali bezhotovostní platby. Společnost dále pořizuje vitamíny pro posílení imunity zaměstnanců. 
 • Od 14. dubna 2020 je obnoven prodej jízdních dokladů u vlakového personálu ČD. I po obnovení prodeje u vlakového personálu ale cestující i nadále prosíme, aby si jízdní doklady pořizovali pokud možno prostřednictvím on-line prodejních kanálů (v e-shopu ČD nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek ve vlaku preferovali bezhotovostní platby.
 • Od 14. dubna je obnovena standardní kontrola jízdních dokladů.
 • Ve vlacích byly rozmístěny letáky Ministerstva zdravotnictví ČR s informacemi o příznacích nákazy koronavirem a o prevenci šíření nákazy. Informace jsou v nich uvedené v češtině, angličtině, němčině a italštině. Současně jsme ve vlacích vyvěsili letáky s prosbou o ohleduplnost ke spolucestujícím i zaměstnancům ČD.
 • Krizový štáb je v trvalém kontaktu s IZS, Bezpečnostní radou státu a Ministerstvem dopravy ČR.

 


Úvod Aktuality