nebo registrovat
0 položek 0 Kč

Obnovování dálkových vlaků v souvislosti s COVID-19

Aktualizováno 18. 6. 2021

V souvislosti s rostoucí poptávkou po cestování České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR a zahraničními partnerskými dopravci postupně obnovují jednotlivé linky dálkové dopravy.

Opatření proti šíření koronaviru

 

Část dálkových linek se vrátila k obvyklému provozu již v průběhu dubna a května, další posilování dopravy pokračuje i během června. ČD v několika etapách během tohoto měsíce obnoví plnou nabídku denních dálkových spojů zajišťovaných v rámci objednávky Ministerstva dopravy. Postupně se rozjedou i noční spoje, nicméně u části z nich budou zpočátku zajištěné jen některé typy ubytovacích služeb. Aktuální vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači na stránkách www.cd.cz a v aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Aktuální změny v dubnu a květnu

Po obnovení plného či téměř plného provozu na linkách Ex2 Praha – Olomouc – Vsetín – Púchov, Ex6 Praha – Plzeň – Cheb, R17 Praha – České Budějovice / České Velenice a R20 Praha – Děčín, ke kterému došlo v průběhu dubna, se k běžnému jízdnímu řádu vrátily od 20. května 2021 také linky Ex3 (railjety Praha – Brno – Vídeň), R10 Praha – Hradec Králové a R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb. Postupně se také zvyšuje počet komerčních spojů na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravskem.

Změny od začátku června

Další část dálkové dopravy ČD obnovily na přelomu května a června. V době přepravní špičky posiluje dopravu mezi Prahou a Ostravskem další vlak IC a jeden pár spojů zajišťuje místo klasické soupravy znovu jednotka Pendolino. Celkově tak jede v tomto úseku už 12 párů přímých vlaků Českých drah, z toho 4 páry spojů SC Pendolino. Do normálu se vrací část mezistátní dopravy. Dva páry vlaků EC Metropolitan, které dosud jezdily ve zkrácené trase Praha – Štúrovo, znovu jezdí až do Budapešti. Zároveň je posílena doprava mezi Prahou a Varšavou. Na této trase jede znovu každý den jeden pár expresů Silesia, které dosud kromě jednoho dne v týdnu jezdily jen mezi Bohumínem a Varšavou. Od začátku června je také obnoven provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Curychem.

Od 31. května 2021 je upraven provoz cateringových služeb na palubě vlaků ČD. Od tohoto dne si můžou cestující opět vychutnat pokrmy a nápoje v jídelních vozech a bistrovozech přímo u stolu. Cestující prosíme, aby dodržovali aktuálně platná protiepidemická opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Změny od poloviny června a později

Velký počet dosud omezených vlaků znovu vyjel na své pravidelné trasy od poloviny června, zpravidla od 13. června 2021. Ve vnitrostátní dopravě ČD znovu navýšily počet vlaků na lince Praha – Ostravsko o další dva páry vlaků (jeden pár Pendolin a jeden pár vlaků IC) na celkových 14 párů spojů. Dále je zajištěn plný provoz Jižních expresů na lince Ex7 Praha – České Budějovice / Český Krumlov a skončilo také omezení u linek R23 Kolín – Ústí nad Labem a R12 Brno – Šumperk. U mnichovské větve linky Ex6 (expresy Praha – Plzeň – Mnichov) znovu všechny vlaky jezdí i v úseku Praha – Plzeň. Významné jsou také změny v mezistátní dopravě. Plný počet spojů je znovu zajištěn na linkách Ex5 Praha – Děčín – Drážďany – Berlín a Ex1 Praha / Ostrava – Žilina / Banská Bystrica (mezistátní spoje na Slovensko). Směrem na Slovensko je znovu možné cestovat i nočními spoji EN 443 / 442 Slovakia Praha – Ostrava – Poprad-Tatry – Košice – Humenné, ve kterých je řazen i autovůz Praha – Košice a přímý lůžkový vůz Praha – Varšava.

Od začátku července pak ČD zruší omezení u některých zbývajících vnitrostátních linek a ve spolupráci se ZSSK a MÁV obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Budapeští.

Cestující žádáme, aby i nadále dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR ochranné prostředky dýchacích cest. Od 1. března 2021 platí ve veřejné dopravě v celé ČR povinnost nosit respirátory třídy FFP2, případně jiné ochranné prostředky s obdobnými vlastnostmi (vždy bez výdechového ventilu). Cestující zároveň prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby. Při cestě do a ze zahraničí je nutné dodržovat ochranná opatření, která jsou uvedena na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Soubory ke stažení

Schéma omezení linek dálkové dopravy ČD (stav k 19. 6. 2021)

1126 kB (jpg) Stáhnout

Omezení na jednotlivých linkách dálkové dopravy ČD

Vlaky SC Pendolino a komerční vlaky kategorie IC a R mezi Prahou a Ostravskem

Na této lince ČD v souvislosti s rostoucí poptávkou cestujících postupně doplňují další spoje.

Mezi Prahou a Ostravskem jsou aktuálně zajištěné spoje SC Pendolino 240, 241, 243, 504, 505, 506, 512, 515, 516 a 517 a dále spoje IC 502, 509, 511, 513 (jen v pátek), 514 a 518.

 • Na vlaku 509, který aktuálně zajišťuje klasická souprava v kategorii IC, bude od 28. června 2021 znovu nasazena jednotka Pendolino, vlak pojede v kategorii SC.
 • Vlak IC 514 jede i nadále v upravené trase Bohumín (6:01) – Praha hl.n. (9:28), od 29. června 2021 bude do odvolání zajištěn místo klasické soupravy jednotkou Pendolino.
 • Vlak IC 513 jede zatím jen v pátek.

Do odvolání zatím nejedou vlaky SC 242 (Košice – Bohumín – Praha), SC 500 a SC 507 (Praha – Ostrava a zpět), IC 508 a IC 519 (Praha – Bohumín a zpět) a rychlíky R 640 / 641 (Bohumín – Olomouc a zpět). Vlak SC 243 jede do odvolání jen v úseku Praha – Bohumín, v úseku Bohumín – Košice zatím zajištěn není.

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Rakousko)

 • Od 20. května 2021 je obnovena běžná nabídka railjetů v úseku Praha – Vídeň (– Graz). Drobné omezení zůstává ještě v úseku mezi Prahou a Brnem, kde zatím o sobotách nejedou vlaky railjet 576 a 71. Tyto vlaky budou obnovené ve svých původních trasách od 19. června 2021.
 • Obnovené vlaky jedou podle pravidelných jízdních řádů platných od 6. dubna 2021, tj. s drobnými výjimkami po odklonové trase přes Vysočinu.

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Slovensko / Maďarsko)

 • Všechny vlaky EC Metropolitan a IC 571 Jiří Bouda jedou v celé trase podle pravidelných jízdních řádů platných od 6. dubna 2021.
 • Noční vlaky EN 476 / 477 Metropol (Břeclav – Budapešť a zpět) jezdí do začátku července jen s vozy k sezení. Přímé lůžkové vozy Praha – Budapešť povezou od noci 1. / 2. července 2021, v opačném směru do Prahy od následující noci.

Linka Ex4 (Polsko –) Bohumín – Břeclav (– Slovensko / Rakousko)

 • Vlak EC 100 Moravia (Vídeň – Břeclav – Bohumín – Katowice) do 24. června 2021 nejede v úseku Bohumín – Katowice. V opačném směru v tomto úseku nejede do 25. června 2021 vlak EC 101. Od následujícího dne pojedou tyto vlaky bez omezení v celé trase Vídeň – Katowice a zpět.

Linka R11 Plzeň – České Budějovice – Jihlava – Brno

Některé vlaky na této lince ve vybraných dnech a úsecích nejedou. Od poloviny června je obnoven večerní rychlík R 654 v úseku Brno – Jihlava a časně ranní vlak R 655 z Brna do Českých Budějovic:

 • Vlak R 654 (Brno – Plzeň) je aktuálně zajištěn mezi Brnem a Českými Budějovicemi, v úseku České Budějovice – Plzeň nejede. V celé trase Brno – Plzeň pojede od 2. července 2021.
 • Vlak R 655 (Plzeň – Brno) jede od 12. června 2021 bez omezení v celé trase Plzeň – Brno.

Od 1. července pojede znovu každý den večerní rychlík mezi Jihlavou a Českými Budějovicemi:

 • Rychlík R 652 (Brno – České Budějovice) pojede od 1. července 2021 denně v celé trase Brno – České Budějovice.

Omezení u zbývajících vlaků platí do 1. července 2021:

 • Rychlík R 651 (České Budějovice – Brno) nejede v úseku České Budějovice – Jihlava.
 • Vlak R 659 (Plzeň – České Budějovice) nejede v sobotu.
 • Vlak R 660 (Brno – Plzeň) nejede v úseku České Budějovice – Plzeň v sobotu.
 • Vlak R 663 (Plzeň – Brno) nejede v úseku České Budějovice – Brno.
 • Vlak R 665 (Plzeň – Brno) nejede v úseku Plzeň – České Budějovice.
 • Vlak R 666 (Brno – Plzeň) nejede v úseku Brno – České Budějovice.

Od 2. července 2021 budou tyto vlaky obnovené podle pravidelného jízdního řádu. Cestující upozorňujeme na pokračující výluky Správy železnic na trati 240 Brno – Jihlava. Vlaky linky R11 budou i nadále nahrazené v části trasy Brno –  Náměšť nad Oslavou / Třebíč autobusy. Detaily jsou na webu www.cd.cz/omezeniprovozu.

Noční doprava

 • Přímé noční spoje do tradičních destinací v zahraniční budou České dráhy společně se svými zahraničními partnery postupně zprovozňovat od 17. května 2021 do začátku letních prázdnin. V některých relacích budou dočasně k dispozici pouze lůžkové vozy.
 • Přímý lůžkový vůz Prešov – Košice – Bratislava – Praha a zpět, který jezdí v úseku Nové Zámky – Praha ve vlacích EC 282 / 283, je od 16. / 17. května 2021 znovu v provozu.
 • Vlaky nightjet 456 / 457 Vídeň – Břeclav – Bohumín – Wrocław – Berlín a zpět jedou ve své základní trase od noci 24. / 25. května 2021 (ve směru Vídeň – Berlín), resp. následující noci (ve směru Berlín – Vídeň).
 • Přímý lůžkový vůz Praha – Linec – Curych a zpět, řazený ve vlacích EC 330 a EC 337, znovu jezdí od 1. / 2. června 2021.
 • Noční vlaky EN 443 / 442 Slovakia Praha – Ostrava – Žilina – Poprad-Tatry – Košice – Humenné a zpět jsou znovu zajištěné od 13., resp. 14. června 2021. Vlak EN 443 jede v souvislosti s výlukovou činností do konce letních prázdnin v upravené časové poloze (z Prahy hl.n. směrem na Slovensko ve 20:48, tj. o 90 minut dříve než podle pravidelného jízdního řádu). Tyto vlaky vezou i přímý lůžkový vůz Praha – Bohumín – Varšava a zpět. Současně se zavedením těchto nočních spojů je obnoven provoz autovlaku mezi Prahou a Košicemi. V relacích z Prahy do Popradu, resp. do Humenného začnou ČD a ZSSK zařazovat autovozy později, podle vývoje poptávky po přepravě automobilů. Termín bude upřesněn podle výsledků jednání mezi ČD a ZSSK.
 • Přímý lůžkový vůz z Prahy do Budapešti obvykle řazený ve vlacích IC 575 / EN 477, resp. v opačném směru ve spojích EN 476 / IC 574, pojede ve směru na Slovensko a do Maďarska poprvé v noci 1. / 2. července 2021, v opačném směru do ČR v noci 2. / 3. července 2021.
 • I nadále nejede do odvolání noční vlak R 408 / 409 Moskva – Bohumín – Břeclav – Nice, rovněž do odvolání nejedou přímé vozy Moskva – Praha.

Obnovené dálkové linky

Následující linky, který byly v uplynulých měsících omezené v souvislosti s protiepidemickými opatřeními a nižší mobilitou, jsou aktuálně zajištěné již bez omezení a jedou podle pravidelných jízdních řádů:

 • Ex1 Praha – Ostrava – Polsko / Slovensko (mezistátní spoje EC, Ex a R),
 • Ex2 Praha – Vsetín – Horní Lideč – Slovensko,
 • Ex5 Praha – Děčín – Německo,
 • Ex6 Praha – Plzeň – Cheb / Mnichov,
 • Ex7 Praha – České Budějovice – Linec / Český Krumlov,
 • R10 Praha – Hradec Králové – Trutnov,
 • R12 Brno – Olomouc – Šumperk,
 • R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb,
 • R16 Praha – Plzeň – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín,
 • R17 Praha – České Budějovice / České Velenice,
 • R20 Praha – Ústí nad Labem – Děčín,
 • R23 Ústí nad Labem – Kolín,
 • R29 Cheb – Norimberk.

Omezení regionálních vlaků ČD

 • České dráhy v průběhu dubna obnovily plný provoz regionálních vlaků v Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina.
 • V Praze a středních Čechách je od soboty 17. dubna 2021 zahájen provoz rekreačních vlaků.
 • V první půlce dubna byl postupně obnoven provoz většiny přeshraničních vlaků do Saska a Bavorska.
 • I nadále platí omezení některých večerních vlaků v Praze a Středočeském kraji, spěšných vlaků spojujících metropoli s Benešovem a Kutnou Horou.
 • Od 20. března do 30. června 2021 je přerušen provoz všech přeshraničních osobních vlaků v úsecích Bohumín – Chałupki a Český Těšín – Cieszyn.
 • Podrobnosti k provozu regionálních vlaků najdete zde.

Změny rozsahu služeb Českých drah

V souvislosti s vývojem opatření proti šíření epidemie COVID-19 dochází k následujícím změnám služeb Českých drah:

 • Od pondělí 31. května 2021 jsou upraveny podmínky provozu restauračních vozů a bistrovozů Českých drah. Cestující si tak znovu můžou zajít na jídlo a pití přímo do těchto vozů, přičemž pokrmy a nápoje jim budou naservírované v porcelánu a skle (stejně jako ve vozech 1. třídy). Provozní doba jídelních vozů je od 6 do 22 hodin, poté probíhá prodej formou servisu s sebou (take away), prostřednictvím minibaru či donáškou do 1. třídy. Při pobytu v restauračních vozech a bistrovozech může být zákazníky obsazena plná kapacita míst k sezení a s výjimkou konzumace platí povinnost mít zakryté dýchací cesty respirátorem. V jídelních vozech a bistrovozech platí stejná protiepidemická opatření jako u ostatních restauračních zařízení. Při cestách mezistátními vlaky může být rozsah cateringových služeb v zahraničí omezen podle opatření jednotlivých států.
 • Půjčovny kol ČD Bike jsou otevřené od 1. května 2021, podrobnosti najdete zde.

Další opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, platí od 1. března 2021 ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy povinnost používat respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně jiné ochranné pomůcky s obdobnými vlastnostmi. Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Při cestách do zahraničí je nutné dodržovat ochranná opatření příslušných států, která jsou uvedená na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Detailní informace o povinnosti zakrytí dýchacích cest v sousedních zemích najdete zde.

Za případné komplikace způsobené omezením provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 se vám omlouváme.

 


Úvod Aktuality