nebo registrovat
0 položek 0 Kč

Předvánoční posílení dálkových a regionálních vlaků

Na některých dálkových linkách Českých drah v posledních dnech kontinuálně roste počet cestujících a stávající upravené řazení souprav už kapacitně přestává stačit. České dráhy se proto ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR rozhodly na aktuální trend zareagovat a tyto linky posílit o dodatečné vozy, které zajistí větší komfort.

Posilové vozy navýší kapacitu nejvytíženějších spojů na mnoha dálkových linkách, zejména z Prahy do Děčína, Chebu, Českých Budějovic, Železné Rudy, Havlíčkova Brodu a na Slovácko. Od 17. prosince 2020 také ČD obnují provoz dvou párů Valašských expresů v úseku mezi Prahou a Olomoucí a tyto vlaky tak pojedou v celé trase Praha – Púchov a zpět.

České dráhy reagují na zvýšenou poptávku cestujících, která souvisí s uvolněním některých opatření proti šíření koronaviru v uplynulých dnech. Vytíženost spojů se tak mírně, ale kontinuálně zvyšuje. Proto dopravce obnovuje některé spoje a v koordinaci s Ministerstvem dopravy od 11. prosince 2020 navyšuje kapacitu na dalších frekventovaných tratích. Týká se to prakticky všech relací ve směru z Prahy. Tyto posilové vozy nabídnou až 4 500 dodatečných míst k sezení.

Posilové vozy zařazují České dráhy do jednotlivých souprav už od minulého týdne, větší kapacitu díky nim mají zejména vlaky na trati mezi Prahou a Ostravou. Nabídku spojení mezi Prahou a Bohumínem navíc od 10. prosince rozšířil jeden pár vlaků IC 515 / 514, které jedou ráno z Bohumína přes Ostravu do Prahy a odpoledne zpět do Bohumína. Ve vybrané dny v předvánoční špičce pojede i posilové Pendolino Košičan z Prahy do Košic a zpět a od 13. prosince 2020 do 3. / 4. ledna 2021 pojede plný počet spojů EC na lince z Prahy do Berlína.

Během října a listopadu byla kromě dálkových vlaků méně využívaná také regionální doprava, byť u tohoto segmentu nebyl propad tak výrazný. Od 13. prosince 2020 České dráhy ve většině krajů obnovují původní řazení regionálních vlaků a zvyšují tak v předvánoční době jejich kapacitu. Týká se to zejména příměstské dopravy kolem velkých měst.

Přehled dálkových linek ČD posílených od 11. a 13. prosince 2020

Větší kapacitu budou mít od 11. prosince 2020 některé vytížené dálkové vlaky na těchto linkách:

  • Ex1 Praha – Ostrava, až 480 dodatečných míst;
  • Ex6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb, až 800 dodatečných míst;
  • R16 Berounka Praha – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín (na této lince budou řazené posilové vozy s 320 dodatečnými místy k sezení a zároveň od 11. prosince odpadne přestup do motorové soupravy v Klatovech);
  • R17 Vltava Praha – České Budějovice, až 960 dodatečných míst;
  • R18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Přerov – Luhačovice / Veselí nad Moravou, až 320 dodatečných míst;
  • R20 Labe Praha – Ústí nad Labem – Děčín, až 1 440 dodatečných míst.

České dráhy od 13. prosince 2020 dále posílí spoje na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno a další vybrané komerční spoje na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravou. V případě výraznějšího nárůstu počtu cestujících jsou České dráhy připravené reagovat obdobným způsobem i na dalších linkách. ČD na denní bázi monitorují obsazenost jednotlivých spojů a v případě potřeby zařadí do vybraných vlaků posilové vozy. S Ministerstvem dopravy se nyní řeší obnovení provozu dvou párů Valašských expresů na lince Ex2 v úseku mezi Prahou a Olomoucí, tedy v trase, kde aktuálně nejezdí. K tomu by mělo dojít od příštího čtvrtka 17. prosince.

Posílení dálkových vlaků od 18. do 20. prosince 2020

V pátek 18. prosince 2020 České dráhy navýší kapacitu vybraných vlaků na lince R18 mezi Prahou a Luhačovicemi, ve dnech 18. až 20. prosince 2020 pak budou posílené také některé spoje na lince Ex6 mezi Prahou, Plzní a Chebem.

Posílení regionální dopravy ČD

V souvislosti s rostoucím počtem cestujících České dráhy postupně ukončují i dříve přijatá omezení v regionální dopravě. Postupují přitom v koordinaci s krajskými úřady a hlavním městem Prahou. K 13. prosinci, kdy začne platit nový jízdní řád, bude obnoven plný provoz vlaků v Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina (omezené tak zůstanou už jen některé večerní vlaky v pražské aglomeraci a v Libereckém kraji) a zároveň také bude v mnoha regionech obnovené původní řazení souprav. Například kolem Prahy tak v době přepravní špičky znovu pojedou na téměř 50 spojích zdvojené soupravy CityElefant, které rozšíří přepravní kapacitu až o 15 tisíc míst v hlavních směrech z Prahy do Středočeského kraje.

Cestování v předvánoční špičce

Cestujícím, kteří pojedou v době předvánoční špičky, doporučujeme včasný nákup jízdenek a zejména rezervací do dálkových vlaků. Ty jim jednak zaručí místo k sezení a navíc se díky nim dopravce dopředu dozví, že je o tyto spoje větší zájem. Místenky zakoupené společně s jízdenkami v e-shopu Českých drah nebo v mobilní aplikaci Můj vlak jsou vydávány bezplatně (s výjimkou vlaků SC Pendolino). Pokud cestující změní své plány, můžou většinu internetových jízdenek bezplatně vrátit nebo vyměnit, a to až do 15 minut před odjezdem vlaku.

 


Úvod Aktuality