České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Technický oříšek

Inženýr Josell Kylšap byl technikem v jistém velkém depu kolejových vozidel a byl na svou funkci i schopnosti velmi hrdý. Žádný technický problém přede mnou neobstojí, tvrdil a myslel to upřímně.

Jednoho dne byl postaven před tvrdý oříšek. Žena odjela do lázní. Stal se tak na tři neděle slaměným vdovcem, a protože byl gourmet, čili potrpěl si na dobré, ale opravdu dobré jídlo, odmítl pomoc tchýně a rozhodl se vařit si sám.

Dnes budou ledvinky, ale ty se musejí jen rozsýpat, stanovil si Josell, a protože byl technik, zvažoval postup přípravy v tlakovém neboli Pappinově hrnci. Při atmosférickém tlaku trvá doba vaření určitou dobu (tu si zjistil v kuchařce). V tlakovém hrnci ji lze značně zkrátit, což mu připadalo stále mnoho. Jsem technik! pomyslel si, takže zvýšíme-li tlak, zkrátí se doba ještě více – a o to mi jde!

Přidal tedy na závaží bezpečnostního ventilu na vrchlíku papiňáku asi tak půl kila. Však ty už syčet nebudeš! Ale pozor, přemítal dál, je tam ještě planžeta, kterou vyšší tlak prorazí. Vyšrouboval matku a planžetu nahradil bytelnou mincí. A začal vařit. Nastavil si minutového budíčka a připravoval si toastové chleby.

Zazvonil zvonek a do bytu vstoupila tchýně. Šla se podívat, jestli Josellík netrpí hladem. Ten ji s nakyslým obličejem přivedl do kuchyně. A v tom se to stalo: hromová rána, do stropního panelu se s rachotem obtisklo víko Papinova hrnce i s detaily a okolo v omítce byly ozdobně zapíchané ledvinky.

Všude plno páry a horké vody, ve dveřích křičela tchyně: Chtěl jsi mě zabít, já už tě dlouho sleduju, já to dám k soudu!!! Pravda byla, že Kylšap ji několikrát nazval babou princmetálovou, ale ublížit jí rozhodně nechtěl, takže se omluvil a žena se za čas uklidnila.

Když Josella později navštívili kolegové z depa, ledvinky už sice nenašli, ale parádně otisknuté víko ve stropním panelu vypadalo skoro jako umělecké dílo.

Napříště si jeho manželka lázně raději odřekla.

FELIX