České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Hovoříme s generálním ředitelem ČD-Telekomunikace, a. s., Ing. Stanislavem Benešem
Informatika a telekomunikace pod jednou střechou

Ing. Stanislav Beneš vystudoval Vysokou
školu ekonomickou, před vstupem do společnosti ČD-Telekomunikace založil a řídil dceřinou společnost japonské firmy Konica pro Českou republiku a Slovensko. Osmatřicetiletý Stanislav Beneš je rozvedený a má dvě děti.

Pane generální řediteli, můžete se našim čtenářům a zároveň i vašim zaměstnancům stručně představit?

Ve funkci generálního ředitele společnosti ČD-Telekomunikace jsem necelé čtyři roky. Řízení této firmy jsem převzal v době, kdy byla stoprocentně vlastněná společností Tiscali S. p. A., což je v současné době druhý největší poskytovatel internetového připojení v Evropě. Společnost v té době dokončovala výstavbu sítě optických kabelů v délce 2200 km a datové sítě podél železničních tratí v České republice. V závěru roku 2002 rozhodl vlastník o odprodeji společnosti a následně v roce 2003 společnost změnila právní formu ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost.

V postupných krocích pak České dráhy získaly 40% podíl v této společnosti, který navyšují vkladem o. z. Telematika k 1. 4. 2005 na 51 %.

Když jsem před těmi čtyřmi roky nastupoval do ČD-Telekomunikací, muselo vedení společnosti řešit kardinální otázku další perspektivy této společnosti a zahájit obchodní aktivity a poskytování služeb. Po telekomunikačním boomu v druhé polovině devadesátých let minulého století se postupně telekomunikační sektor dostal do krize. My jsme zvolili na rozdíl od našich konkurentů odlišný model fungování společnosti, který se osvědčil a všem zúčastněným stranám potvrdil, že to byla nejlepší možná varianta pro zajištění stability a rozvoje společnosti.

Jak hodnotíte postavení akciové společnosti ČD-Telekomunikace na trhu firem z oblasti telekomunikací a informatiky po vkladu odštěpného závodu Telematika?

Na českém trhu vzniká po vkladu ojedinělá firma, která má široké portfolio služeb od pronájmu nenasvícených vláken, kompletního sortimentu telekomunikačních služeb až po provozování a vývoj telematických aplikací, a to včetně informačního systému SAP. To znamená, že vzniká firma, která má jednak díky prostředí Českých drah obrovskou stabilitu a přitom i velké zkušenosti z několikaletého úspěšného působení společnosti ČD-Telekomunikace na externích trzích.

Pokud jde o segment telekomunikačních služeb, vlastníme po Českém Telecomu druhou největší infrastrukturu optické kabelové sítě v České republice. V oblasti informačních služeb byly dosud dominantními zákazníky České dráhy, a. s., a SŽDC, s. o. Proces navyšování vlastnického podílu Českých drah ve firmě ČD-Telekomunikace byl samozřejmě dlouhodobý a zapadá do odsouhlasené strategie ČD, a. s., směřující k vytvoření holdingového uspořádaní. Získáním 51% podílu se ČD-Telekomunikace stávají dceřinou společností Českých drah.

Vkladem o. z. Telematika dochází k podstatnému rozšíření portfolia činností ČD-Telekomunikace, a to právě o informatiku. Tímto byly vytvořeny předpoklady k poskytování služeb s přidanou hodnotou v oblasti telematických aplikací. Tento fakt pozorně vnímá i trh, takže máme šanci v krátké době se stát partnery velkých systémových integrátorů a společně s nimi se podílet na řešení rozsáhlých telematických projektů.

Vzhledem k rozšíření záběru společnosti dojde v krátké době ke změně názvu společnosti na ČD-Telematika, a. s. Nový název lépe postihne komplexnost našich služeb.

Kolik lidí zaměstnáváte?

K 1. dubnu je to zhruba 1160 zaměstnanců. Služby, které dosud poskytoval o. z. Telematika (vzniklý 1. 3. 2004 sloučením DATISu a Správy železničních telekomunikací), bude nadále poskytovat v plné šíři společnost ČD-Telekomunikace, a. s.

Změní se zásadním způsobem sortiment a kvalita služeb, které nabízíte, vstupem Telematiky do ČD-Telekomunikací?

Pokud se týká telekomunikačních služeb poskytovaných společností ČD-Telekomunikace před vkladem, mohu konstatovat, že poskytujeme služby na nejvyšší technické úrovni. Výstavba sítě byla dokončena před třemi lety a síť je osazena výhradně moderními technologiemi. Ve společnosti pracuje řada špičkových odborníků, kteří do společnosti přišli v uplynulých třech letech, kdy se firma personálně teprve utvářela. Je to ovšem nikdy nekončící proces. Získávání dalších odborníků, průběžné vzdělávání..., to vše bude pokračovat.

Jaký přínos budou mít z vkladu Telematiky České dráhy?

České dráhy především musí razantně snižovat náklady. Nabídka služeb se musí výrazně zkvalitňovat už také proto, že dochází k propojování s Evropou (např. systémy GSM-R a ETCS). ČD-Telekomunikace musí být profitabilní firmou, což znamená i zisky pro České dráhy z jejich vlastnického podílu. Budeme se samozřejmě snažit o optimalizaci cen pro České dráhy snižováním vlastních nákladů, a to při zvyšování kvality a dostupnosti služeb.

Změní se něco pro zaměstnance obou původně samostatných firem?

Již sloučením DATISu a Správy železničních telekomunikací byl nastartován proces transformace, který pokračuje. Pro provozní zaměstnance to velké změny neznamenalo, k největším úsporám zaměstnanců došlo při odstraňování duplicit v podpůrných činnostech, např. v ekonomice, skladovém hospodářství, administrativě atd. V krátké době dojde k zavedení systému, který bude motivovat ke kvalitnější a efektivnější práci. Každý zaměstnanec si musí být vědom své odpovědnosti a spolupodílu na výsledcích společnosti.

Z jakých zdrojů budete investovat do modernizace a nových technologií? Budou se na investicích do ČD-Telekomunikací podílet České dráhy, a. s.?

Modernizace a nové technologie budou financovány výhradně ze zdrojů společnosti ČD-Telekomunikace. České dráhy budou platit za služby, které od společnosti budou odebírat. Investice ze zdrojů ČD budou pouze tehdy, když si budou chtít samy modernizovat nějakou technologii, která zůstane v jejich majetku. V letošním roce předpokládáme investice společnosti ČD-Telekomunikace do technologií přibližně ve výši 50 milionů korun.

Jaké hlavní činnosti budete zajišťovat pro České dráhy?

Jde o provoz, údržbu a vývoj informačních systémů, z nichž nejvýznamnější jsou určitě systémy SAP, systémy pro nákladní dopravu a přepravu, osobní dopravu a přepravu, řízení provozu, dopravní cestu, implementace Lotus-Notes atd. Dále provádíme servis výpočetní techniky a aplikací. V oblasti telekomunikačních činností zajišťujeme provoz, údržbu, servis a dohled všech typů telekomunikačních sítí (například datové, telefonní, přenosové, ale i kabelové sítě), provoz informačních systémů pro cestující a veškerý sortiment telekomunikačních služeb.

Původní ČD-Telekomunikace měly čtvrtinu obratu z Českých drah a tři čtvrtiny z externích trhů. Nyní – po vkladu – tomu bude naopak, ale během zhruba čtyř let předpokládáme, že se tento poměr zvrátí, takže 50 % tržeb bychom měli mít od externích zákazníků a 50 % z prostředí Českých drah. Pro České dráhy připravujeme i nové činnosti, mezi nejvýznamnější patří projekt In-karta nebo provozování systémů GSM-R.

Nebudete jako větší firma méně pružní a méně přehlední?

Dostupnost služeb bude minimálně stejná, v dlouhodobém horizontu se bude kvalita služby nadále zlepšovat. Právě vklad odštěpného závodu vytvořil další předpoklady pro růst kvality služeb dříve poskytovaných Telematikou, a to implementací postupů a kontrolních prvků používaných již několik let v ČD-Telekomunikacích na všechny poskytované telekomunikační služby. K tomu všemu ještě pracujeme na certifikaci našich postupů podle normy ISO, která by měla zajistit další růst kvality služeb.

Kdo patří – kromě Českých drah – k vašim nejvýznamnějším zákazníkům?

Společnost ČD-Telekomunikace se zaměřuje na profesionální klientelu, to znamená, že máme podepsány smlouvy se všemi alternativními telekomunikačními operátory (například uveďme Tiscali, Contactel, Czech on line), jsme poskytovateli služeb pro akademickou síť CESNET a pro firmy, které mají svou působnost po celé republice (například TV Prima, MVV Energo). Dalším významným partnerem je státní správa.

Co byste popřál při této příležitosti zaměstnancům firmy?

Zaměstnancům bych rád zdůraznil, že firma bude úspěšně fungovat jen tehdy, když každý z nich bude plnit svou neopomenutelnou roli, jak nejlépe bude umět. Za sebe slibuji, že zaměstnancům pomohu vytvořit k jejich práci co nejlepší podmínky.

Schválena změna názvu

Valná hromada společnosti ČD-Telekomunikace na svém zasedání 15. dubna 2005 schválila změnu názvu akciové společnosti na ČD-Telematika.

Co říkají zákazníci firmy

  • Již několik let používáme při provozování drážní dopravy systém Cevis jako pomůcku při sledování chodu používaných vagonů v železniční síti. S úrovní poskytovaných služeb jsme spokojeni a hodnotíme ji velmi pozitivně. Naše požadavky jsou však vzhledem ke specifičnosti našich potřeb mnohem širší, než je současná nabídka. Zpracování těchto našich požadavků probíhá a je v řešení již několik měsíců a blíží se ke svému závěru. Probíhá také jednání o zapojení Telematiky do sledování vagonů v mezikoncernových přepravách VWT.
    Ve spolupráci s firmou Telematika, o. z., budeme samozřejmě i v budoucnosti pokračovat s tím, že poskytované údaje nám velmi pomáhají v organizaci železničních transportů.

    Tomáš Eichler
    vedoucí operativního řízení expedice vozů Škoda Auto, a. s.

  • Od společnosti ČD-Telekomunikace odebíráme služby již od roku 2003. V současné době využíváme služby ČDT-IP pro kontribuci zpravodajských příspěvků z regionů a ekonomických informací s následnou možností zasílání těchto informací a příspěvků do jednotlivých regionů. Po celou dobu naší vzájemné spolupráce nám společnost vždy vycházela vstříc při řešení našich požadavků. Jelikož služby poskytované společností ČD-Telekomunikace jsou na vysoké profesionální úrovni uvažujeme o rozšíření také o další služby a v současné době zřizujeme další lokality. V současné době probíhají jednání o rozšíření portfolia služeb poskytovaných ČD-T o další typy těchto služeb.

    Ing. Michal Kratochvíl
    ředitel techniky FTV Prima, spol. s r. o.



  • IRENA POSPÍŠILOVÁ