České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Českou republiku navštívila skupina amerických astrofyziků
Vědci cestovali vlakem

Na pozvání vedoucího skupiny astrofyziky vysokých energií na Astronomickém ústavu AV ČR, v.v.i., Reného Hudce navštívila Českou republiku šestičlenná skupina vědců ze Spojených států amerických. Všichni pracují na přípravě rentgenové optiky pro dva významné kosmické projekty NASA – Constellation X a Generation X.

Dva astrofyzici z Goddard Space Flight Center (GSFC) NASA Rob Petre a William Zhang a čtyři z Harvard – Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) v Cambridge Paul Reid, Dan Schwarz, Martin Elvis a Michael Juda přiletěli na ruzyňské letiště v pondělí 14. května. Svůj nabitý pětidenní program zahájili v doprovodu hostitelů na druhý den návštěvou firmy ON Semiconduktor Czech Republic v Rožnově pod Radhoštěm, která byla spojena s odborným seminářem o přesných křemíkových deskách pro potřeby kosmických projektů. K přesunu z Prahy do Valašského Meziříčí a zpět využili možnosti přepravy přímými vlaky kategorie EC Košičan a Fatra.

Nevím, zda jsem někdy vezla vědce. Podle vzhledu ani chování je nepoznáte. Podstatné je, aby byli všichni se službami Českých drah spokojeni. Snažíme se o to, řekla nám vlakvedoucí Sylva Ježeková z obsluhy vlaku EC Fatra, když se skupina amerických astrofyziků vracela do Prahy.

Jak ujistil Martin Elvis z CfA, cestování v obou vlacích je velmi komfortní a zcela srovnatelné s ostatními zeměmi: Nerad řídím auto. Ve vlaku je větší pohoda, mohu si se všemi povídat. U vás máte nádherné výhledy z oken, protože vlak jede překrásnou přírodou a je v něm k dostání výtečné jídlo.

Pan Paul Reid ze stejné organizace potvrdil, že ještě nedávno měl příležitost poměrně často cestovat vlaky mezi New Yorkem a Bostonem, v nichž sice nejsou řazeny jídelní vozy, ale ani to moc nevadí. Tento způsob přepravy mu velmi vyhovuje. V USA je ale jízdné ve vlacích poměrně drahé, někdy dražší než letenka.

Much much better than in China, smál se astrofyzik Michael Juda. Jak posléze vysvětlil, shodou okolností byl nedávno v Číně, kde absolvoval jedenáctihodinovou úmornou jízdu vlakem ze Žlutých hor do Šanghaje. Ve srovnání s tím prý vlaky v Česku oplývají nevýslovným komfortem.

Vedoucí skupiny astrofyziky vysokých energií Astronomického ústavu AV ČR, v.,v.,i., René Hudec hodnotí průběh návštěvy amerických astrofyziků jako velmi úspěšný. Kromě výjezdu do Rožnova pod Radhoštěm obsahoval program jejich návštěvy i přijetí u předsedy Akademie věd ČR a celodenní česko-americký seminář pod záštitou Fakulty strojní ČVUT na téma Rentgenová optika v astronomii. Dále návštěvu Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, Vysoké školy chemicko-technologické Praha a řadu dalších jednání a setkání. Je nesporné, že k oboustranné spokojenosti přispěly i České dráhy hned v úvodní části programu spolehlivými a komfortními vlaky.

-MS-


Na společném snímku z jídelního vozu jsou (zleva sedící) Dan Schwarz, Michael Juda, William Zhang a René Hudec a nad nimi stojí (zleva) Martin Elvis, Rob Petre, Paul Reid a vlakvedoucí Sylva Ježeková.
Foto: AUTORKA