České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



Výtvarníci, železničáři pro filatelii

Grafik, malíř a ilustrátor Jiří Bouda a grafik Vít Stanovský jsou autoři, s jejichž výtvarnými pracemi se setkáváme nejen na filatelistických dokumentech. Oba po ukončení školy pracovali v železničním provozu v různých funkcích.

Po několika letech aktivní služby se oba věnují výtvarné tvorbě, která nachází rovněž uplatnění jako filatelistický materiál. Připomeňme si krátce z jejich tvorby grafické práce s železničním námětem pro filatelii, neboť pro mnohé naše čtenáře i sběratele zůstávají anonymními.

Za oficiální vydání, neboli plnohodnotný filatelistický materiál, se přitom považuje takové vydání, které realizovala Česká pošta, s. p., nebo jiná jí pověřená a oprávněná organizace. Pokud si tedy kdokoliv nechá natisknout přítisk na dopisnici nebo dopis (anebo jej realizuje sám pomocí barevné tiskárny) se souhlasem autora grafického návrhu, hovoříme o vydání neoficiálním. Obě vydání jsou doručována ČP, s. p., bez omezení či zvláštních příplatků!

Jiří Bouda (*1934, Praha) – u svých grafických návrhů využívá převážně litografie nebo perokresby. Jeho grafická tvorba pro filatelii je k dnešnímu dni zdokumentována v těchto oblastech:

Ukázka ze série z roku 1986 „Čs. kolejová vozidla“, která vyvolala polemiku mezi železničáři na stranách časopisu FILATELIE 24/1986 (výtvarné a technické zpracování), je jen důkazem toho, že veškerá výtvarná práce je bedlivě sledována.

S pracemi Jiřího Boudy se můžeme průběžně setkávat na výstavách, naposledy v Pardubicích a České Třebové v železničním vagoně; železniční tvorba pro filatelii však nebyla zastoupena. Situace snad bude lepší na filatelistické výstavě v Krkonošském muzeu v Jilemnici, která se uskuteční od 5. října do 15. listopadu.

Vít Stanovský (*1951, Výškovice u Bílovce, nyní zaměstnanec Zásobovacího centra Praha, pracoviště Olomouc) – zpracování návrhů realizuje výhradně počítačem, u přípravných prací nezbytných pro zpracování návrhů využívá především perokresbu. Jeho výtvarná tvorba pro filatelii je k dnešnímu dni zdokumentována v těchto oblastech:

Grafický návrh pro štoček výplatního stroje pošty Tábor

Tiskoviny, které katalogizují námět železniční kolejová doprava ve filatelii v rámci práce FISAIC ČD, skupina filatelie.

S výtvarnými pracemi pana Víta Stanovského se můžeme v letošním roce setkat na výstavě v Železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, kde pořadatelé zařadili k prohlídce i grafické návrhy s výtvarnými návrhy pro filatelii – nevydanou poštovní známku, přítisky na obálkách apod. A také na poště Kroměříž 1, kde bude v září 2007 k dispozici otisk výplatního stroje nasazený v rámci soutěže „Film a video“ Kroměříž 2007, připravované Zemským svazem FISAIC ČD.

Jen na několika málo filatelistických dokumentech se můžeme setkat s grafickými pracemi obou výtvarníků současně, například u příležitosti výročí 150 let dráhy Olomoucko-pražské z roku 1995. Další grafické návrhy nebyly realizovány z různých důvodů a zůstávají založeny ve sbírkách sběratelů, nejen filatelistického zaměření.

JAROSLAV RUBIŠAR


Neoficiální přítisk a příležitostné poštovní razítko – Vít Stanovský, poštovní známka – Jiří Bouda.