České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Světová premiéra sudokuvlaku

V poslední době doznává luštění hlavolamů sudoku stále většího a většího rozšíření. Platí to v celosvětovém měřítku a Česká republika nepatří mezi výjimky. Ctitele této nové disciplíny potkáme takřka všude: od čekáren zubních lékařů až po letištní haly. Nádražní prostory a vlaky rozhodně nelze vynechat.

Z této skutečnosti a také z poznatku, že obliba sudoku zasahuje i značnou část mládeže, vycházel i nápad na zorganizování prvního vlakového turnaje sudoku pro děti. Projekt, společná akce dětské redakce Českého rozhlasu Online, pořadu Domino Českého rozhlasu 2, knihkupecké sítě Kanzelsberger a Českých drah, se podařilo společným úsilím zrealizovat v sobotu 10. listopadu 2007. Toho dne proběhl ve vlaku SC Pendolino první světový turnaj v sudoku pro děti.

Atraktivní prostředí prestižního vlaku nebylo pro konání této ojedinělé akce zvoleno náhodně. Nápad se nám hned zalíbil. České dráhy prosazují moderní a komfortní cestování, které patří k dnešnímu životnímu stylu stejně jako dobrá zábava. A tou sudoku bezpochyby je, přibližuje rozhodnutí Českých drah podpořit tento unikátní nápad Aleš Ondrůj, ředitel marketingu v osobní dopravě GŘ ČD, a. s. A Lenka Kupková z Českého rozhlasu Online přidává vysvětlení: Po rozpačitých začátcích jsme se setkali s ohromným zájmem dětí o sudoku. Chtěli jsme přijít s něčím novým a trochu i odměnit všechny, kteří s námi luští, ale ještě nic nevyhráli.

Odměna skutečně přišla. Na palubu Pendolina v Praze-Holešovicích nastoupilo 41 pražských dětí různého věku, aby cestou z Prahy do Brna absolvovaly první dvě soutěžní kola. Další dvě kola pak proběhla v prostorách ČD na brněnském hlavním nádraží. Celý turnaj oficiálně skončil krátce před pátou odpoledne, kdy ve voze pendolina proběhlo vyhlášení vítězů.

Pomyslnou palmu vítězství si odnesla čtrnáctiletá Adéla Česalová z Osmiletého klasického gymnázia v Modřanech. Ke zlaté příčce jí dopomohl výsledek ze závěrečného kola, když k vyluštění hlavolamu potřebovala pouhé 2 minuty a 40 vteřin.

Stříbrným medailistou se stala taktéž čtrnáctiletá Ilona Maximovič za Základní školy Plzeňská a třetí místo v celkové klasifikaci patřilo Ondřeji Bydžovskému (12 let, Osmileté klasické gymnázium Modřany). Z brněnských soutěžících patřilo 34. místo desetiletému Martinu Zahradníkovi.

První dětský sudoku turnaj ve vlaku se setkal se značným ohlasem. Přesvědčil organizátory i účastníky, že účelné spojení inteligentní zábavy s příjemným vlakovým prostředím dokáže přinést ovoce v podobě oboustranné spokojenosti. Ve výsledné podobě pak šlo o dobrou propagaci Českých drah. A o tu jde bezpochyby především.

Jana Havranová


Děti hrály s obrovským nasazením a vyhrávaly.
Foto: autorka