České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



O dlouhé cestě pražské dopravy

Minulost, současnost a budoucnost. Souvislosti těchto kategorií si mnohdy v běžném životě příliš neuvědomujeme. Je to ke škodě věci; současnost totiž nutně vychází z minulosti a přes tu zase dokážeme hledět do budoucnosti.

Tato obecná pravda platí dvojnásob v odvětví, které vždy dávalo a dává vděčnou příležitost k diskusním námětům. Tím odvětvím je pražská městská hromadná doprava. O jejím včerejšku, dnešku i výhledech vypráví výstava VIZE PRO DOPRAVU V PRAZE, jejíž slavnostní vernisáž proběhla v úterý 3. března na Staroměstské radnici v Praze.

Tady ve čtvrtém patře, v Sále architektů, má veřejnost až do 14. června příležitost seznámit se s mnoha zajímavostmi, týkajícími se především hromadné dopravy v hlavním městě. Výstavní panely přibližují např. historii vzniku pražského metra (k vidění je dopis podnikatele Ladislava Rotta, ve kterém již v roce 1898 přesvědčoval pány radní o prospěšnosti podzemní dráhy v Praze), v modelech se představují letité motorové vozy pražské tramvaje. Současnost demonstrují příkladně velkoplošné letecké fotografie významných dopravních staveb. Návštěvník uvidí z ptačí perspektivy stanici metra Střížkov, Barrandovský most, ale i Nové spojení.

Jádro výstavy tvoří ovšem pohled do budoucnosti pražské dopravy. S tím svým, pragmatickým, zaměřeným na problémy vypořádání se s dopady dopravy na život velkoměsta, se na vernisáži svěřil primátor hl.m. Prahy Pavel Bém. Děkan fakulty dopravní ČVUT Petr Moos zase vyzval k nenarušování genetického kódu města, tolik charakteristického právě pro Prahu. Prvořadý cíl celé akce, přiblížit návštěvníkům jednotlivé vývojové etapy pražské dopravy jako městotvorného prvku, zdůraznil kurátor Zdeněk Říha z fakulty dopravní ČVUT.

Vize pro dopravu v Praze bude jistě patřit k výstavám, které dokáží zaujmout. Protože vypráví poutavý příběh. Originální již svým námětem, ale i celkovým zpracováním jednotlivých tematických celků. Již proto stojí za návštěvu.

PAVEL SCHREIER