České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



Malebná městečka severního Německa

Zavítá-li turista na sever, k našim sousedům do Německa, určitě nevynechá města zvučných jmen, jakož i světoznámé přístavy – Hannover, Hamburg, Brémy, Bremerhaven, Cuxhaven, abych jmenovala alespoň některé.

Historické památky, moderní technologie v přístavech či stará plavidla stojí jistě za zhlédnutí. Po čase návštěvníka unaví ruch a shon, a pak jistě vezme za vděk projít se a relaxovat v místě klidnějším. A abyste taková místa nemuseli hledat sami, dovolím si předložit dva tipy na návštěvu malebných městeček.

Na trati mezi Cuxhavenem a Hamburkem (asi hodinu cesty S-Bahnem od Hamburku) leží městečko Stade. Toho, že je někdy popisováno jako středisko chemického a leteckého průmyslu, si běžný návštěvník nemusí všímat; do průmyslové oblasti, ležící u břehů Labe několik kilometrů od centra, jeho kroky nezamíří.

Ostatně jako významné obchodní středisko Stade proslulo již ve středověku – v roce 1181 se stalo jedním z prvních členů Hansy. Turisty však tady přitahuje především starobylé, historické centrum se štítovými a hrázděnými měšťanskými domy. Od nádraží překročíte (samozřejmě po mostě) říčku Schwinge a jste prakticky v centru. Většina staveb pochází ze 17. století, najdeme tu ale i památky starší, které přežily zhoubný požár v roce 1659, jemuž prý padlo za oběť 60 % města.

V letech 1645–1712 bylo Stade hlavním městem švédské provincie Bremen-Verden-Wildeshausen a některé stavby jsou právě z této doby. Na rozdíl od průmyslových měst v okolí nebylo Stade zničeno nálety za 2. světové války, takže můžeme obdivovat stavby vskutku původní.

A co je tu k vidění? Barokní radnice, zbrojnice či Švédský špejchar, ale také kostel sv. Kosmy a Damiána z 12.–13. století či gotický kostel sv. Wilhada (14. stol.), jakož i 8 muzeí (včetně skanzenu). O tom všem si ale přečtete v průvodcích. Mne osobně ve městečku fascinovala jeho atmosféra.

Celé centrum je pěší zónou, a tak mi nic nebránilo, abych v poklidu procházela a doslova se tu kochala umem předchozích generací měšťanů, kteří vystavěli zdejší nádherné hrázděné domy. V přízemí mnoha z nich jsou kavárničky, cukrárny či hospůdky, takže je možno krásu vnímat i s plným žaludkem.

U malého přístavu na říčce Schwinge se tyčí starý jeřáb, památka na doby, kdy sloužil k vykládání zboží z lodí. Námořnický a rybářský život připomínají zajímavé sochy. Ostatně, život zdejších obyvatel v dobách minulých přibližuje i místní skanzen. Leží na ostrůvku, na okraji historické části města (poblíž nádraží) a kromě typických venkovských domů z okolí Stade zde můžeme zhlédnout i větrný mlýn. Určitě stojí za to se tady zastavit. A ještě jedna zajímavost, technická, je spojená s tímto městem – u Labe se nachází druhá nejstarší jaderná elektrárna v Německu, z roku 1972. Od roku 2003 je však již v útlumu.

Přesuňme se teď trochu jižněji, k Hannoveru, na jižní okraj Lüneburského vřesoviště. Necelých 40 km severovýchodně od Hannoveru (na trati Hannover–Hamburg) leží, rovněž starobylé, město Celle. Jeho historie sahá do roku 990, postupně se stalo rezidencí vévodů Sasko-Wittenberských (1378) a v roce 1433 pak Brunšvicko-Lüneburských.

Vévodský palác (dnes zámek z roku 1530, přestavěný z původního hradu) stojí na malém pahorku nad říčkou Aller, asi 1 km od nádraží směrem do centra. Do centra Celle je odtud již nedaleko. Renezanční a barokní hrázděné domy, zdobené barevnými dřevořezbami, převážně ze 16. století, jsou hlavním turistickým lákadlem. Je jich tu několik stovek. A také renezanční radnice i gotický kostel.

Návštěvnost je zde sice větší než ve Stade, ale i tady, mezi středověkými domy, vládne taková ta uklidňující atmosféra. Dokonce i místní věznice, pořádně zadrátovaná, se návštěvníkovi jeví z venku jako malý zámeček. Teprve při důkladnějším pohledu zaznamená bytelná vrata a kotouče ostnatého drátu. Ale ty jsou spíš vidět ze strany od říčky, poblíž nádraží.

Město samo je pojmem mezi chovateli (i milovníky) koní. Hannoverský kůň, vyšlechtěný v hřebčinci v Celle (založen v roce 1735 na popud Jiřího II., kurfiřta hannoverského a krále anglického), patří k nejznámějším evropským teplokrevníkům. Jsou to proslulí drezurní koně. Výjimečný talent, zajišťující jejich uplatnění na mezinárodní úrovni, projevují také jako skokani. S koňmi se ostatně setkáte všude v oblasti Lüneburského vřesoviště.

Při Dolnosaské zemské požární škole v Celle je pak známá a renomovaná zkušebna požárních hadic v Evropě.

Bohužel, za 2. světové války v blízkosti tak malebného města, jako je Celle, byl umístěn koncentrační tábor Bergen-Belsen, v němž zemřela mj. i Anna Franková.

JANA BĚHOUNKOVÁ


Starý jeřáb ve Stade, který kdysi sloužíval k vykládání zboží z lodí. V pozadí hrázděné domy.
Foto: AUTORKA