České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Jak se točil film Hlídač č. 47

V dopravně Kovářská na trati Chomutov–Vejprty se v listopadu 2007 natáčel na motivy románu Josefa Kopty film Hlídač číslo 47. Při natáčení byly použity nákladní vozy z depozitáře Národního technického muzea v Chomutově a parní lokomotivy 310 072 z výtopny Plzeň a 434.1100 s osobními vozy z Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Filmovalo se v provozních přestávkách, neboť v roce 2007 jezdily na trati Chomutov–Vejprty ve všední dny ještě tři páry vlaků. Dnes je doprava zajišťována pouze o víkendech. Dozor nad organizováním drážní dopravy v dopravně Kovářská měli zaměstnanci Českých drah z Chomutova, pánové Antonín Šebesta a Jan Martášek.

Prozraďme, že filmovým domovem hlídače se stal strážní domek v dopravně Kovářská na chomutovském zhlaví. Vedle strážního domku se nachází železniční přejezd, který byl z důvodu natáčení osazen mechanickými závorami z muzea Zubrnice, které současně poskytlo také drezínu a ostatní historické rekvizity. Bylo tu postaveno i dřevěné stanoviště, na němž sloužil filmový hlídač Douša, kterého ztvárnil herec Karel Roden, říká dozorčí chomutovské stanice Antonín Šebesta z Provozního obvodu Most.

Filmový štáb měl po dobu asi deseti dnů sídlo v obci Kovářská, kde byl štáb ubytován i s veškerým zázemím. Film měl být původně natáčen v sychravém podzimním a deštivém počasí, ale matka příroda rozhodla jinak, ostatně jak je u nás na horách běžné, a tak je natočen v typickém zimním krušnohorském počasí.

Jak Antonín Šebesta vzpomíná, převážná většina záběrů při jízdách vlaků je pořízena v dopravně Kovářská a současně na horské trati Chomutov–Vejprty. Záběry, ve kterých je vidět tunel, byly natočeny u obce Jarov na trati Praha–Vrané nad Vltavou–Dobříš. V tomto úseku také byly natáčeny scény přímo v železničním voze.

Film v režii Filipa Renče získal za hlavní mužskou roli, ztvárněnou Karlem Rodenem, a vedlejší mužskou roli, představovanou Vladimírem Dlouhým cenu Český lev. Stejné ocenění obdržel za střih filmu i Jan Mattlach.

MARTIN HARÁK


Jedna ze scén, která se natáčela v drsných horských podmínkách v dopravně Kovářská
Foto: ANTONÍN ŠEBESTA