České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Magnetem úzkokolejky jsou současné paralelní
rozjezdy dvou vlaků z Bertsdorfu. Na našem snímku
čeká vlak do Jonsdorfu (vpředu) na svého soupeře,
který zatím zdolává stoupání před stanicí. Za několik
minut neoficiální závod začne.
Foto: AUTOR


Atraktivní žitavská „úzká“

I v Česku populární žitavské úzkokolejky, provozované společností Saechsich-Oberlausitze Eisenbahngesellschaft (SOEG), zvou všechny zájemce nejen ke svezení parními vlaky na lokálkách do Ojbínu a Jonsdorfu, ale i třeba k návštěvě svých muzeí.

Expozice umístěná v bývalém skladišti odbočné stanice Bertsdorf bude otevírat pro veřejnost na Velikonoce, dále 30. 5., 20. 6., 11. 7., 8. a 9. 8. či 3. a 4. 10. Po většinu těchto dní budou na úzké k vidění i další zajímavosti. Čeká se rovněž nasazení neobvyklých vozidel.

Další skladiště, tentokrát v Ojbínu, patří stálé výstavě o historii dráhy otevřené už roku 1993. Otevřeno zde mají od května do října (v úterý až neděli) od 13 do 17 hodin. Ostatně duch téměř muzejní vyzařuje nejen z interiérů čekáren v Žitavě, Bertsdorfu a jinde, ale i většiny exteriérů této působivé drážky. K její návštěvě lze doporučit některé z období, kdy tu panuje tzv. silný provoz, mj. jsou nasazeny v turnuse hned tři parní lokomotivy řady 99, to nastane například od 4. do 16. dubna, pak od 1. května. Ve spojích SOEG platí zvláštní tarif, využít lze jízdenku LIBNET+.

Více údajů a zajímavostí naleznete na adrese www.zoje.de.

MARTIN NAVRÁTIL