České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



Ostřihom, klenot Dunaje

KATEDRÁLA.
Pro jeden z nejkrásnějších pohledů na Ostřihom, kterému dominuje katedrála, se vyplatí zajít na most přes Dunaj.

Esztergom maďarsky, Ostřihom česky. Poznejte jedno z nejstarších maďarských měst, které začalo psát svoji historii už v roce 972 a stalo se prvním sídelním místem královského rodu Arpádovců.

ž do obléhání Tatary v letech 1241–1242 byl hlavním městem maďarské (uherské) země. Dnes je sídelním městem maďarských katolíků. Město bylo pod tureckou nadvládou 140 let (do roku 1683), po čase se zde vytvořila církevní samospráva.

Přistěhovali se jezuiti a františkáni, kteří v 18. století na zničeném hradě postavili kostel, v roce 1856 baziliku a v roce 1883 Primaciální palác. Bazilika dosahuje úctyhodných rozměrů: délku má 118, šířku 40 a výšku vnitřní kupole téměř 72 metrů.

Využijte rychlíky

Ostřihom se může pyšnit šesti muzei, mnoha kostely a jinými historickými stavbami. Je to malebné město s náležitou historií, mnoha kavárnami, vinárnami a restauracemi.

Město leží na severu Maďarska, přímo na hranici se Slovenskem, která je v podstatě přírodní a tvoří ji druhá nejdelší evropská řeka Dunaj. Začíná tu také takzvaný Dunajský zákrut (Duna-kanyar), ležící na sever od Budapešti, který je jednou z nejkrásnějších horských partií, jimiž si řeka prorazila cestu. V této části Maďarska je mírné podnebí – vytváří se tu totiž přechod mezi pevninským podnebím Velké nížiny a podnebím podalpského podhůří.

V podstatě se jedná o dvojměstí. Na pravé straně řeky leží Ostřihom a jeho historická čtvrť pod hradem s názvem Viziváros (Vodní město), na levém břehu se rozprostírá slovenské Štúrovo neboli historicky Párkány.

Cestovat sem je snadné, nechcete-li autem, můžete z Česka použít rychlíky směřující do Budapešti či dál na Balkán a vystoupit ve stanici Štúrovo. Mezi oběma městy je zavedena autobusová doprava, můžete přejít ovšem přes Dunaj i pěšky, i když to dlouhé roky nebylo možné.

Bohatá železniční síť

SLOVENSKÉ PŘEDMOSTÍ Most Márie Valérie. Vlevo v pozadí vykukuje mohutná katedrála v Ostřihomi.

Most Márie Valérie byl v současné podobě otevřen 11. října 2001, stavbu podpořila Evropská unie, Maďarsko i Slovenska. První most tu byl dokončen v roce 1895, ale při bojích vojsk maďarských bolševiků s československými legionáři roku 1919 byl zničen. O sedm let později byl zrekonstruován, ale na sklonku roku 1944 byl za II. světové války úplně zničen ustupujícími německými vojsky. Pak tu až do 21. století fungoval pouze přívoz.

I když nový most není nikterak široký (stěží se zde vyhnou dvě širší vozidla), je významnou dopravní stavbou regionu.

Nejvýznamnější dopravní tepnou je železnice, která už v roce 1850 spojila město Vác (Uhry) s Bratislavou (tehdy Pozsony) přes Párkán. Dostala se i na pravý břeh Dunaje do Ostřihomi, a to od Budapešti. Takzvaný Štúrovský městský vláček dnes spojuje ostřihomské nádraží s bazilikou a centrem města, ale také zajíždí přes most Márie Valérie do centra Štúrova, vede i k známému termálnímu koupališti Vadaš.

Architektonicky přitažlivý Ostřihom má téměř dvacet tisíc obyvatel, vesnicky vypadající Štúrovo téměř 13 tisíc obyvatel, z nichž většina bydlí v panelových domech. Ke cti místních obyvatel slouží, že i střed Štúrova se mění z kdysi nevzhledné velké návsi či náměstí na moderní parkově upravené centrum s mnoha obchody a pohostinskými zařízeními. Mezi oběma městy panuje čilý ruch, ať už se jedná o jízdy za prací či za kulturou a sportem.

Pivní festival i ochutnávky vína

Cestovat sem, na začátek Dunajského zákrutu, se dá v každém ročním období a pokaždé je možné věnovat se různým zálibám, třeba turistice po horách Pilis v Maďarsku či pohoří Burda na Slovensku. Na své si přijdou též fanoušci rybolovu a myslivosti, jízdy na koni, cyklistiky a hlavně plavání. To lze provozovat v Dunaji nebo ve Vadaši (7 venkovních a 2 kryté bazény, bazén s umělým vlnobitím, masážní bazén, tobogány, tenisové kurty a další hřiště).

Každoročně se tu pořádá jarmark Šimona a Judy (říjen) a pivní festival (červenec), obě akce trvají tři dny. A protože jde o vinařský kraj, je možné ochutnat místní vína ve zdejších vinárnách a sklípcích.

Ostřihom i okolí stojí za návštěvu, vyplatí se vidět bašty a hradby středověkého hradu, historické kostelní zvony na nádvoří, novodobou sochu korunovace sv. Štěpána a dóm postavený v klasicistickém stylu s původní renesanční kaplí. Ve zdejší klenotnici arcidiecéze můžete zhlédnout skvosty maďarského církevního umění. To je na jedno místo zážitků víc než dost.

Co nesmíte minout!

1. Bazilika
 Je dominantou města. Mezi její úctyhodné rozměry patří délka (118), šířka (40) a výška vnitřní kupole (téměř 72 metrů).
2. Historická čtvrť
 Najdete ji pod hradem a bazilikou, jmenuje se Viziváros (česky Vodní město). Úchvatný pohled skýtá i v noci.
3. Vinárny a sklípky
 Cesta do Ostřihomu znamená výlet do vinařského kraje - místní vína můžete ochutnat v řadě vináren a sklípků.
4. Vadaš
 Termální koupaliště je na protějším břehu, vodu má teplou čtyřicet stupňů, je tu i největší bazén z celého Slovenska.

Jan Dvořák


Horská kaple sv. Tomáše v Ostřihomi.

Ostřihomské Vodní město (Esztergom-Viziváros)
Foto autor