České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Krátké zprávy ze světa

Německá DB ulovila manažera Francie

Konkurenční boj mezi německou železniční společností DB a francouzskou SNCF se opět přiostřil, když DB do své dceřiné společnosti Euro Cargo Rail získala top manažera od SNCF Fret Emmanuela Delachambre. Bývalý generální ředitel dceřiné společnosti SNCF Fret VFLI se nyní stává poradcem šéfa společnosti Euro Cargo Rail Alaina Thauvetta. Odchod Delachambrea od SNCF Fret je těžkou ranou této společnosti, neboť „dcera“ VFLI určuje novou strategii SNCF Fret v oblasti nákladní přepravy.

Lepší cestování ve Švýcarsku

V nových patrových soupravách Švýcarských spolkových drah (SBB), které začínají jezdit pro Curyšské dopravní sdružení (ZVV), jsou umísťovány informační monitory, které neukazují jen příští stanici či zastávku s časem příjezdu a zastavení, ale i možné přípoje v reálném čase. Tuto nabídku informací chtějí SBB, ve spolupráci s ZVV, realizovat ve všech patrových elektrických jednotkách do konce roku 2011. Ve 113 jednotkách první generace má být umístěno celkem 1356 monitorů.

Běloruské dráhy jednají s Kazachy

Značné obavy panují na běloruských drahách, pokud jde o záměr Ruska snížit velmi výrazně podíl zahraničních námořních přístavů na realizaci ruského zahraničního obchodu do roku 2010 pod 10 procent. Minsk se obává o roli Běloruska jako tranzitní země a věnuje se intenzivněji možnosti spolupráce s Kazachstánem. Říká se, že Běloruská dráha by mohla mít šanci přepravovat 2 až 3 miliony tun kazašského exportu v průvozu na Klaipedu (Litva) a další přístavy na Baltu.

V Číně se přepravuje pořád víc zboží

Obrat dopravy zboží v čínském drážním sektoru za prvních devět měsíců minulého roku výrazně vzrostl. Ministerstvo železnic Číny informovalo, že za uvedené období bylo přepraveno 2,52 miliardy tun zboží, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku navýšení o 7,4 procenta neboli 170 milionů tun. Denně se odbavovalo 147 600 vagonů (plus 5,7 procenta). Nadprůměrný nárůst se týkal v prvé řadě přepravy uhlí a obilí.

(kl, jh)