České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Otevřeně k platům


PETR ŽALUDA

Náměstek generálního
Generální ředitel
Českých drah

Vystudoval VUT v Brně. Kariéru zahájil ve Stork Demtec. Později působil v Ernst & Young a od 1998 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva Winterthur penzijního fondu.
V roce 2007 se stal generálním ředitelem AXA, Country CEO pro ČR a Slovensko. Generálním ředitelem a předsedou představenstva Českých drah se stal 1.2. 2008.
Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda tento týden zveřejnil informace o platech nejvýše postavených manažerů.

Co jste takovým krokem sledoval?

Už delší dobu mi připadalo směšné dělat kolem odměňování vedoucích manažerů okolky. Kdekoho to zajímá, tak proč s tím nejít ven. Rozhodl jsem se fakta zveřejnit a udělal jsem to nejjednodušší možnou formou – přes novináře, kteří měli o tato fakta zájem, aniž by je chtěli nějak skandalizovat. Bulvár nedávno začal operovat s nesmyslnými údaji, které byly následně přebírány dalšími lidmi a zneužívány jako argument proti vedení společnosti. Nepravdivé informace se tak dostávají k široké veřejnosti i k našim rodinám a přátelům. Nechci, aby si na nás někdo ukazoval prstem jako na lidi, kteří nezaslouženě pobírají mnohamilionové platy. I proto jsem se rozhodl pro otevřenost, abych šíření těch nesmyslů jednou pro vždy zarazil. Za svůj příjem se nestydím, není co tajit. Můj hrubý měsíční příjem je půl milionu korun, platy náměstků se různí, ale nejvyšší je do 400 tisíc korun hrubého.

Takové platy byly ve vedení Českých drah vždy, nebo jde o novinku rok působícího managementu?

Naše současné mzdy se nijak podstatně neliší od těch, které měly předchozí managementy. V jiných velkých a významných firmách jsou výdělky vrcholových manažerů podstatně vyšší. Získat na trhu kvalitního ekonoma nebo personalistu a přivést ho na České dráhy, není rozhodně jednoduché. Je třeba si také uvědomit, že neseme obrovskou zodpovědnost. Členové představenstva ze zákona ručí za svá rozhodnutí celým svým soukromým majetkem. Neseme velká rizika, odměna tomu odpovídá.

Když jste šel do Českých drah, prý jste si finančně pohoršil. Proč byste to dělal?

Fakt je, že v soukromém sektoru mají vrcholoví manažeři podstatně vyšší příjmy. Mohu to doložit svým daňovým přiznáním za roky 2007 a 2008. Z těch by bylo zřejmé, že v současné době vydělávám zhruba polovinu toho, co jsem měl u bývalého zaměstnavatele. České dráhy pro mě ale byly a jsou velká výzva. Nemíním to vzdát jen proto, že se nás někdo snaží diskreditovat za cenu lží a výmyslů.

Zveřejnil jste základní plat 500 tisíc korun. Mluví se však o dalších bonusech.

Opakovaně jsme sdělovali tisku, že žádné nedostáváme a dokud se nám nepodaří firmu stabilizovat, ani žádné dostávat nebudeme. V minulém roce České dráhy nesplnily hospodářský výsledek, žádné bonusy se proto nerozdělovaly. Pro letošní rok s nimi rozpočet nepočítá vůbec.