České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Barvy a vůně květinového šapitó

SOUZNĚNÍ.
V Olomouci je vše podřízeno květinám. I šaty modelek.
Foto: AUTOR

V Olomouci proběhla výstava Flora Olomouc. Zájem návštěvníků byl obrovský. Stánek tu měly i České dráhy.

mottem barev a vůní se nesla jarní etapa tradiční výstavy květin Flora Olomouc. Uskutečnila se od 23. do 26. dubna a na své si přišli nejen milovníci květin a okrasných keřů. Ani letos nechyběla na výstavišti prezentace Českých drah ve formě stánku a slona Elfíka, který rozzářil úsměv nejednoho mladšího návštěvníka.

Zcela první jarní Flora se v Olomouci odehrála v roce 1958, od té doby se stala největší a nejstarší akcí tohoto druhu v České republice, která je tradičně doprovázena jarními zahradnickými trhy. Letošní rok byl ve znamení květinového cirkusu, neboť hlavní pavilon A byl proměněn v neobvyklou květinovou manéž, v níž nechyběli klauni, baleríny či jízdní kolo na laně.

Výstava však zaujímala celý prostor olomouckého výstaviště ve Smetanových sadech. Například v pavilonu E umístil Český zahrádkářský svaz expozici bon¬sají a kaktusů. Samozřejmě pozadu nezůstaly ani balkónové květiny nebo jarní cibuloviny.

Tisíce návštěvníků

Řady vystavovatelů a prodejců nebyly zastoupeny pouze domácími firmami, byli tu i zahraniční hosté, především z Polska. Například Gospodarstwo Szkólkarskie se svou expozicí otevřené zahrady na galerii pavilonu A. Jarní Flory Olomouc se také zúčastnili vystavovatelé ze sousedního Slovenska, Rakouska nebo exotického Thajska.

Během prvního dne výstavy branami výstaviště prošlo na devět tisíc návštěvníků od nás i z okolních zemí, druhý den ještě o šest tisíc lidí více.

Někteří návštěvníci se na Floru vypravili autobusovými zájezdy, jiní zvolili raději automobil. Ovšem právě tito hosté přidělávali vrásky na čele nejen pořadatelům, ale i policii, která musela řešit řadu dopravních komplikací nejen u výstaviště.

Jednoznačný úspěch

Mnozí návštěvníci však pro cestu do hanácké metropole použili vlaky Českých drah. „Dnes jela do Olomouce na Floru opravdu velká spousta lidí,“ potvrdila průvodčí doprovázející jeden ze sobotních vlaků vyšší kvality z Ostravska do Prahy.

O velmi vysokou návštěvnost se o víkendu postaralo i slunečné počasí.

V neděli mnozí prodejci lákali návštěvníky na padesátiprocentní slevy na veškerý sortiment.

Úspěch výstavy podtrhovaly obdivné pohledy a cvakání spouští fotoaparátů spousty návštěvníků. „Ano, je to moc krásné, co lze všechno s květinami udělat a jak je naaranžovat. Jezdíme sem s maminkou pravidelně každý rok. Letos je to opravdu nádhera,“ líčila své zážitky jedna z návštěvnic. A rychle dodala: „Letos jsem si koupila krásné zahradní růže a už se nemohu dočkat, až vyrostou.“

Elfík měl úspěch

Velkému zájmu se těšil i stánek Českých drah umístěný v předsálí pavilonu A. „Lidé si berou především reklamní materiály, které jsou volně k odběru. Mnozí se však ptají také na to, jak nejlevněji cestovat do zaměstnání, na víkendy nebo dokonce na zahraniční dovolenou,“ střídaly se v odpovědi usměvavé zaměstnankyně Český drah, které obsluhovaly stánek. „Odpoledne se zase budou ptát na to, kdy jim jede vlak domů,“ se smíchem dodala jedna z nich.

Největší atrakcí na stánku byl však modrý slon Elfík, který rozdával bonbony mladším návštěvníkům. Stejně tak rád zapózoval pro nejeden fotoaparát.

Letošní ročník se tak dá shrnout jednoduše: opět úspěšný, pokud jde o návštěvnost, hezké počasí i spokojenost návštěvníků.

DAVID NAJDEKR