České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Minigalerie láká na dřevěný unikát

Železniční historii v Přerově připomíná nová Minigalerie. Její chloubou je dřevěná lokomotiva.

ásadním krokem v souvislosti se zdokumentováním železniční historie města Přerova je otevření Minigalerie Nadace Okřídlené kolo u příležitosti jejího pátého výročí založení. Proběhlo v sídle nadace ve čtvrtek 23. dubna.

Až dosud se myšlenkou na ucelené zdokumentování historie a vývoje železničního uzlu Přerov podle našich informací nikdo nezabýval. Za dva roky přitom železnice v Přerově oslaví 170. výročí.

„Naším cílem je vytvořit prostředí, které pomůže zdokumentovat dlouholetou historii železnice v Přerově,“ říká ředitel nadace Josef Tomeček. „Předpokládám, že je to první krůček k tomu, co by mělo vzniknout pro další generace. Pevně věřím, že po zpřístupnění minigalerie na webových stránkách se k nám přidají další příznivci a sběratelé, aby v jubilejním roce bylo zdokumentování této historie dokonalejší,“ dodal ředitel Tomeček.

Také poděkoval všem, kteří se na realizaci podíleli, zejména pak generálním sponzorům DPOV a RailReklam, dceřiným společnostem Českých drah.

Na slavnostním aktu nechyběli ani primátor města Přerova, senátor Jiří Lajtoch, poslanec Jindřich Valouch, ředitel Regionální správy majetku Českých drah Gabriel Jursa, ředitel SDC SŽDC Olomouc Václav John, zástupci generálních sponzorů – generální ředitel DPOV Josef Plachý a ředitel společnosti RailReklam Jiří Křížek – a další hosté.

Minigalerie se vešla do dvou místností. V jedné se nacházejí artefakty z nejstarší železniční historie železničního uzlu Přerov. Zde našel místo i poměrně rozměrný dřevěný model parního motorového vozu M 124.001 Komarek. Zprovoznit tento světový unikát se nadaci podařilo před třemi lety. Ve druhé místnosti bude nadace prezentovat svou činnost, k tomu chce mimo jiné využít také audiovizuální techniku.

IVAN SKULINA