České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Zlatá mistryně z Pardubic

Zdeňka Hicklová, komandující i osobní pokladní z pardubického Krajského centra osobní dopravy, je několikanásobnou držitelkou nejvyšších českých ocenění v alpské disciplíně sjezdového lyžování železničářů.

Českých drahách se nespokojila s jedinou rolí. Část směn tráví za okénkem přepážky komplexního odbavení na nádraží v České Třebové jako pokladní, nezřídka zastupuje výběrčí tržeb a čas od času ji můžeme potkat v administrativním aparátu Krajského centra osobní dopravy Pardubice jako komandující provozních zaměstnanců.

NEJVĚTŠÍ OCENĚNÍ.
Komandující a pokladní Zdeňka Hicklová pózuje se svými trofejemi.

Má odpovědnost i za obsazení směn

„V roli komandující plánuji pro zaměstnance směny a zodpovídám za plnopočetné obsazení osobních pokladen a skladníků podle rozvrhů služeb. Mým úkolem je vypočítat odpracované hodiny tak, aby zaměstnancům vyšla odpovídající norma a aby se vhodným způsobem vystřídali například na dovolených či v době pracovní neschopnosti,“ vysvětluje Zdeňka Hicklová. Dodává, že každý měsíc je zátěžovým faktorem i správný podklad pro výpočet mezd, který posílá do mzdové účtárny.

Když „vypadne“ některý z dvou set osobních pokladníků nebo skladníků v Pardubickém kraji, musí komandující sehnat náhradu. „Pokud se mimořádně stane, že neseženeme adekvátní náhradu za chybějícího pokladníka, tak po dohodě s ředitelem Krajského centra osobní dopravy přidělíme na tuto směnu vlakového revizora. Jenom v krajním případě může zůstat přepážka neobsazena. Když nastane taková situace, ihned zpravujeme členy vlakového doprovodu, aby odbavovali cestující ve vlacích bez přirážky.“

Ráda poradí s cestou do zahraničí

I na přepážce osobní pokladny v České Třebové se Zdeňka Hicklová cítí dobře. „Baví mě obsluhovat zákazníky i vyhledávat spojení, zejména do zahraničních destinací,“ říká.

„Je také dobře, že mnohdy můžeme cestujícím do zahraničí doporučit výběr z několika typů tarifního odbavení či jejich kombinaci. Zájem o cesty do zahraničí je v České Třebové nemalý, a to i díky příznivému jízdnímu řádu. Jde o nástupní stanici i pro nedaleký Lanškroun, Svitavy i Ústí nad Orlicí, neboť v tamním uzlu zastavují i vlaky kategorií EuroCity a InterCity.“

Její srdce patří i lyžování

Ještě více Zdeňka Hicklová ožívá v zimním období. „Jsem členkou Skiklubu Česká Třebová a mám trenérskou licenci třetí třídy. Mimo vlastní lyžování trénuji děti v alpských lyžařských disciplínách a současně dětské družstvo doprovázím na závodech.“

Sama závodí v alpské disciplíně na Mistrovství České republiky železničářů. „Tam jsem letos získala zlatou medaili a současně jsem se kvalifikovala na mezinárodní závody železničářů z evropských zemí v Itálii,“ dodává Zdeňka Hicklová.

Proč vůbec začala závodit? Podle jejích slov ji k lyžování vedl asi od šesti let tatínek, který sám aktivně závodí ve sjezdu. Rodina pochází z České Třebové, kde má lyžování optimální podmínky, včetně dobré sjezdovky. Všechny milovníky zimních sportů a železnice zároveň jistě potěší, že sjezdovka je jen několik stovek metrů od nádraží Českých drah.

„Pro mě osobně je lyžování nejen hobby, ale přináší mi zároveň uspokojení. Těžko dokáži popsat nádherný pocit, který zažívám při samotném sjezdu. Myslím, že lyžování je sport, kde se optimálně skloubí fyzický výkon s úžasným psychickým zážitkem,“ dodává s rozzářeným úsměvem zlatá mistryně z Pardubic.

MARTIN HARÁK