České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     
Hokejisti jeli do Ostravy

Osm nejlepších týmů ve sledge hokeji změří své síly na mistrovství světa Sledge Hockey 2009 na zimním stadionu SAREZA v Ostravě Porubě. Šampionát je zároveň kvalifikací na Paralympiádu ve Vancouveru v příštím roce.

áš národní tým přijel do místa mistrovství z Prahy spojem IC 581 už v pondělí 4. května večer. České dráhy jako oficiální dopravce MS Sledge Hockey 2009 zařadily do soupravy pro naše borce konferenční vůz s úpravou pro vozíčkáře. Tým sledge hokejistů doprovázeli tiskový mluvčí ČD Ondřej Kubala a vedoucí zákaznické péče Daniel Adamka.

Ve vlaku byla pohoda. Sportovci během jízdy sledovali záznamy svých utkání, někteří si četli, jiní hráli poker. Vozíčkáři si pochvalovali prostor, protože při běžných cestách vlakem ho mají jen velmi omezený. „Chtěl bych poděkovat Českým drahám, že podpořily mistrovství světa. Klukům se ve vlaku líbí, protože jedou společně. Myslím si, že by naše chlapce mělo vidět co nejvíce zdravých lidí, protože to jsou bojovníci,“ nešetřil chválou Vladislav Hamrla ze společnosti Agentura H production, která dopravu sjednávala.

V překladu to znamená sáňkový hokej

Sledge hokej znamená v doslovném překladu sáňkový hokej, protože se hraje na sáňkách, které mají místo skluznic nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami s bodcem na jedné a čepelí na opačné straně. Sledge hokej je pro tělesně postižené sportovce, i když podle pravidel může mít mužstvo na hrací ploše během zápasu až dva zdravé hráče, kteří mají viditelné označení na přilbách. Mistrovství světa ve sledge hokeji je po Zimních paralympijských hrách nejvýznamnější akcí Mezinárodního paralympijského výboru v patnáctileté historii tohoto mladého sportu. V České republice vznikl teprve v roce 2000 ve Zlíně.

Podle fyzioterapeuta reprezentace Radima Šojdra, který přistupoval s kustodem a jedním ze zdravých hráčů mužstva Martinem Hornichem v Olomouci, je sledge hokej sportem jako každý jiný. Jen s tím rozdílem, že klade větší nároky na svalstvo v horních partiích těla. Rehabilitační cvičení se proto zaměřuje na svalstvo horních končetin, trupové svalstvo a svalstvo břišní, které je velmi důležité pro stabilizaci a koordinaci pohybu na sledge.

Šesté místo zajišťuje postup na paralympiádu

Martin Hornich by byl rád, kdyby se umístili do šesté pozice, která zajišťuje postup na paralympiádu. „V plánech máme založení dalšího klubu sledge hokeje v Ostravě a ve výhledu i na Plzeňsku, ale každá taková aktivita je vlastně jednání o penězích,“ říká Hornich.

Výsledky jednotlivých zápasů i s podrobnými komentáři, blogy našich reprezentantů ve sledge hokeji a celou řadu dalších zajímavých informací najdete na webových stránkách www.sledge2009.cz. Šampionát probíhá od 9. do 16. května. České dráhy drží našim sledge hokejistům všechny palce.

IVAN SKULINA