České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Studenti ze Šumperka zabodovali

Šumperští studenti zvítězili v celostátním kole soutěže Instalatér 2009. Mimořádných úspěchů dosáhli i v soutěži mladých tesařů a svářečů.


áci Střední odborné školy železniční, stavební a památkové péče a SOU v Šumperku se připravují na své budoucí povolání v železniční dopravě. Uplatnění u Českých drah nacházejí jako mechanici opraváři kolejových vozidel i elektrikáři, instalatéři, zedníci nebo tesaři.


Tesaři v akci.
Zdeněk Pur a Tomáš Turek (zleva) při dokončování soutěžního zadání.
Foto: AUTOR


Instalatéři to dotáhli na místo nejvyšší

V závěru dubna se šumperští žáci třetího ročníku Pavel Jurásek a Jan Winter probojovali až do celostátního kola soutěže Instalatér 2009, které se uskutečnilo jako součást Stavebních veletrhů v Brně. Po dva dny spolu se zahraničními soutěžícími z Rakouska, Polska, Slovenska a Chorvatska zvládali náročné instalatérské a topenářské úkoly vyžadující nemalou zručnost při práci s plastem, ocelí a mědí.

Zlaté moravské ručičky

Pořadí soutěžících se neustále měnilo, výkony družstev byly dlouho vyrovnané. Přesto se právě šumperským soutěžícím podařilo získat ocenění nejvyšší. Olomoucký kraj se stal jejich přičiněním nejlepší v České republice se ziskem 565 bodů. Druhý skončil kraj Vysočina (527 bodů) a třetí Zlínský kraj (504 body).

„Nepodcenili jsme společnou a dlouhodobou přípravu. Kluky práce baví. Chtějí se co nejlépe naučit svému zvolenému řemeslu. Navíc mají potřebné zázemí v rodinné firmě,“ řekl nám učitel odborného výcviku Michal Příhoda. „Oba žáci jsou připraveni po získání výučního listu pokračovat ještě v nástavbovém studiu stavebního provozu v naší škole,“ doplnil Příhoda.

Souběžně s uvedenou přehlídkou soutěžili ve volném prostoru areálu brněnského Výstaviště i nejlepší tesaři. Šumperští žáci třetího ročníku Zdeněk Pur a Tomáš Turek obsadili čestné čtvrté místo. Zejména při konkrétní práci se dřevem projevili nepřehlédnutelnou šikovnost a viditelný fortel.

Třetí z úspěchů zmíněné šumperské školy se týkal odborných dovedností ve svařování. Třináctého ročníku celostátní soutěže mladých svářečů nazvaného Zlatý pohár Linde, konaného ve Frýdku-Místku, se zúčastnil instalatér Jan Urbášek. Z jednatřiceti soutěžících se umístil v teorii na třetím místě. „Škoda, že praktická část mi nevyšla podle mých představ a očekávání. Snažil jsem se, ale asi to bylo ještě málo,“ povzdechl si Honza.

Stanislav Juga