České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


TICHÁ VZPOMÍNKA.
Účastníci slavnostního aktu na Petříně vzdali hold Siru Nicholasi Wintonovi.
Foto: MICHAL MÁLEK

PAMÁTKA NA HRDINSKÉ ČINY

V rámci rekultivace ovocných sadů na pražském Petříně vznikla myšlenka vytvoření památečního místa. V nově zrekultivovaném sadu byly vysazeny čtyři druhy jabloní s příznačnými jmény: matčino, otcovo, panenské a míšeňské. Při rekultivaci sadu byl obnoven pramen, který zde vyvěrá. Na památku hrdinského činu Nicholase Wintona byl po něm pojmenován.

Výročí cesty za svobodou

V úterý 19. května se na pražském Petříně slavnostně otevíral rekultivovaný Sad zachránců dětí. Jeho součástí je i studánka s Pramenem Nicholase Wintona.

lavnostní otevření Sadu zachránců dětí je vyústěním těsné spolupráce pražského magistrátu, občanského sdružení Hidden Child, Federace židovských obcí v ČR a neziskové organizace Winton Train. Sad zachránců dětí je uctěním památky všech lidí, kteří za druhé světové války pomáhali židovským dětem tím, že je ukrývali i za cenu ohrožení svého vlastního života a životů rodinných příslušníků.

Vlakem do bezpečí

České dráhy se akce účastnily prostřednictvím projektu Winton Train. Dne 1. září bude vypraven historický vlak kopírující trasu původních vlaků, které před sedmdesáti lety vezly 669 dětí (převážně židovského původu) do bezpečí před válkou z území bývalého Česko-Slovenska, resp. Protektorátu Čechy a Morava. Po čtyřech dnech dorazí vlak do Londýna na liverpoolské nádraží, kde vlak přivítá samotný Sir Nicholas Winton. Stojí jistě za zmínku, že v den, kdy se v Praze slavnostně přestřihávala páska zmíněného Sadu zachránců dětí, oslavil Sir Nicholas Winton rovných sto let.

Tento britský občan stojí za záchranou dětí před jejich transportem do koncentračních táborů. V nejisté době expandujícího nacizmu nasadil své jméno i život pro záchranu jiných. Děti vystupovaly v Londýně s cedulkami na krku a čekaly na náhradní rodiče. Poslední vlak už 1. září nevyjel. Právě vypukla válka a 250 dětí stálo na peroně zbytečně.

Vše prozradila manželka

Samotný Sir Nicholas Winton se svým činem nikdy nechlubil. Jeho manželka Greta ale našla v roce 1988 dokumenty ve skrýši na půdě a vše předala historičce Elizabeth Maxwellové. Ta pak zorganizovala za účasti BBC setkání Sira Nicholase Wintona s jeho „dětmi“. O celé historické události natočil v roce 2001 režisér Matej Mináč film Všichni moji blízcí a o rok později i dokument Síla lidskosti.

V dobových vagonech tažených parní lokomotivou pojedou někteří potomci zachráněných dětí i se svými rodinami. Dále se zde sejdou studenti uměleckých škol a významné evropské osobnosti z různých kruhů. Jízdy vlakem se zúčastní dcera Nicholase Wintona Barbara. „Samotný Sir Nicholas Winton se jízdy speciálního vlaku bohužel neúčastní, vzhledem k jeho věku je to ale pochopitelné. Pro nás je už velkou ctí to, že se chystá Winton Train osobně přivítat v Británii,“ říka Olga Menzlová – Kelymanová, mluvčí projektu Winton Train.

Markéta Krausová