České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Když vlak nezajíždí do centra

Až do konce července potrvá výluka mezi stanicí Praha-Dejvice a frekventovaným Masarykovým nádražím.

ýluka, která začala 18. května, souvisí se stavbou městského silničního okruhu. Stavba je rozdělena do dvou etap. Do 13. června zatím vlaky zajíždějí do stanice Praha-Dejvice. Ve druhé etapě již ale bude fungovat nově postavená zastávka Gymnasijní.

Provizorní zastávka, která se právě buduje, se nachází za hotelem Diplomat. „Z Gymnasijní to bude nějakých 450 až 500 metrů na stanici metra Dejvická. Jízdní řád se již nebude měnit, jen vlaky dojedou o 750 metrů dál,“ řekl Ondřej Kubala, tiskový mluvčí Českých drah.

Jízdenky ČD platí i v tramvaji

Omezení se týká především linek S5 a R5 zařazených do Pražské integrované dopravy. Cestující budou po příjezdu do Dejvic pokračovat do centra města náhradní dopravou – metrem nebo tramvají. Další lístek si však shánět nemusí. „Jízdenky Českých drah budou platit na vybraných linkách městské dopravy, především v metru a na vybraných tramvajových linkách. Snažili jsme se o co nejjednodušší řešení pro cestující,“ upřesnil Pavel Procházka z organizace ROPID.

Až do konce července platí na zmíněné trati výlukový jízdní řád. Většina vlaků bude začínat a končit ve stanici Praha-Dejvice, vybrané spoje ale pojedou po jiné trati na severní nástupiště smíchovského nádraží, případně dále až na pražské hlavní nádraží. „Výlukový jízdní řád je k dispozici na internetových stránkách ČD a v železničních stanicích,“ řekl Alois Kašpar z Krajského centra osobní dopravy Praha.

U nádraží chyběly informační cedule

V první den výluky panoval v okolí nádraží Praha-Dejvice zmatek. Cestující byli dezorientováni a bloudili při přestupu na náhradní dopravu. Lidé se snažili dostat na stanici Hradčanská, jenže firma Metrostav nejkratší cestu k metru (podle plánu) zablokovala. Chyběly informační cedule a někteří cestující velmi riskovali, když se pohybovali přímo po stavbě silničního okruhu.

„To, co můžeme udělat, je, že začneme hlásit ve vlacích a ve stanici, aby cestující nechodili na Hradčanskou, ale použili metro až ze stanice Dejvická,“ sdělil k situaci Ondřej Kubala. Nápravu však slíbil i Metrostav. „Informační systém prověříme a množství informačních cedulí navýšíme,“ uvedl jeho mluvčí František Polák. V těchto dnech je situace klidnější. Cestující se již naučili chodit na metro na asi kilometr vzdálené Vítězné náměstí.

DAVID NAJDEKR


PROVIZORIUM.
Nedaleko hotelu Diplomat dělníci budují dočasnou dřevěnou zastávku Gymnasijní.
Foto: MICHAL MÁLEK