České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



Slavnosti svobody na Plzeňsku

Šlechtična vyjela se zvláštními vlaky z Plzně k oslavám konce druhé světové války. Zájem veřejnosti překonal všechna očekávání.

příležitosti oslav konce druhé světové války a osvobození města Plzně americkou armádou vyjely i letos zvláštní vlaky v čele se Šlechtičnou. Ta se představila veřejnosti po zhruba půlroční opravě.

Vlak vyjel ve dnech 8. a 9. května celkem čtyřikrát. V pátek dopoledne zamířil do Přeštic, kde byla cestujícím i ostatním návštěvníkům akce umožněna prohlídka stanoviště strojvedoucího. Ačkoli vlak zastavil v cílové stanici na více než hodinu, na všechny se bohužel nedostalo. O odpolední jízdu byl zájem ještě větší. Nikdo si pak nechtěl nechat ujít bojový střet hlídek americké a německé armády v Třemošné u Plzně.

V sobotu Šlechtična zamířila tradičně do Blovic. Místní sbor dobrovolných hasičů se zde na nádraží pochlubil historickou i moderní technikou a se záchranáři z Plzeňského kraje předvedl ukázku vyprošťování zraněných osob z havarovaného osobního automobilu.

Pro děti byla připravena soutěž ve shazování plechovek vodou z požární hadice. Naštěstí bylo teplo a polité oděvy dětí, přihlížejících, ale hlavně organizátorů rychle usychaly. Poslední jízda zvláštního vlaku směřovala přes Rokycany do Mirošova.

JANA BĚHOUNKOVÁ


CO SE DĚLO NA OSLAVÁCH

1. BITVA.
 U Třemošné u Plzně přepadla předsunutá hlídka americké armády německý vojenský transport jedoucí z Horní Břízy.
2. HAVÁRIE.
 V Blovicích dobrovolní hasiči demonstrovali vyproštění osob z havarovaného automobilu. Celá akce byla doprovozena odborným výkladem. Hasiči také předvedli stříkačku Škoda 154.
3. ZÁBAVA.
 Děti se mohly pobavit při soutěži ve stříkání požární hadicí na plechovky.