České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     
Parní krasavice v polském Wolsztynu

Přehlídka technického umu a nostalgie byla obsahem třídenních oslav v polském Wolsztynu, kde se nachází proslulé železniční muzeum.

a 17. ročníku Dnů Wolsztyna o prvním prodlouženém májovém víkendu se měli návštěvníci opravdu na co koukat. V prostorách depa a stanice nechyběla ani parní lokomotiva Českých drah 423.041. Na 23 tisíc spokojených diváků obdivovalo parní lokomotivy z Polska, Maďarska, Německa, Velké Británie a dalších zemí.

První den se konala volná prohlídka zpřístupněných prostor depa, kde si zájemci o starou techniku mohli prohlédnout nejen vystavené lokomotivy, ale i dobírání vody do žíznivých tendrů, práci na odpopelovacím kanále a zbrojení lokomotiv uhlím.

Miss lokomotiva

Oficiální zahájení prvého dne se uskutečnilo v 19 hodin vyhlášením Miss parních lokomotiv a výpravnou show lokomotiv s názvem Světlo, zvuk a pára. Ta trvala až do pozdních nočních hodin. Druhý den ráno se do sluncem zalitého Wolsztynu začaly sjíždět výletní vlaky nejen z Polska, ale i z Berlína.

Ve 13 hodin začala v prostorách stanice hlavní přehlídka lokomotiv, kde návštěvníci s úctou obdivovali parní krasavice, které se jim předváděly svou ladností a technickým umem. V provozním stavu se ukázalo čtrnáct lokomotiv. Vidět zde bylo možno i sněhový pluh, původní nářaďový vlak s jeřábem, zauhlovací vozíky, inspekční drezíny a další.

Stálý provoz na páru

Současně s přehlídkou došlo i k zahájení další sezony zdejšího muzea. Myšlenka vzniku muzea se objevila okolo roku 1990, kdy se rušily některé trati v regionu. Kromě technických památek se zde můžete podívat, jak dříve vypadalo vybavení například výdejny jízdenek nebo kanceláře přednosty stanice.

Za zmínku stojí, že depo ve Wolsztynu jako jediné v Evropě stále provozuje pravidelnou osobní dopravu na dvou párech vlaků do Poznaně. Denně najedou asi 360 kilometrů.


Jaké exponáty najdete v muzeu

  • historické lokomotivy, zpravidla německého původu

  • sbírka návěstních lamp

  • rychloměry různého typu

  • razítka ze zrušených železničních nádraží

  • historické dokumenty vztahující se k rozvoji železnice v kraji

PAVEL SLÁDEK