České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     
Reportáž z cesty plné úsměvů

ČD společně s Unii železničních zaměstnanců vypravily v neděli 31. května vlak pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů.

ájemce o jízdu neodradilo špatné počasí ani ranní vstávání. Postupně se na palubě moderní vlakové jednotky 471 sešlo 150 dětí. Akce s názvem Vlak plný úsměvů se zúčastnily děti ze Základní školy a Praktické školy Svítání z Pardubic, z Dětských domovů Zábřeh na Moravě a Šumperk, z Dětského centra Pavučinka Šumperk a děti ze Zařízení pro péči o dítě z Olomouce. Poprvé jeli i Vodní skauti z Kolína.

Soutěž děti poučila a zahnala nudu

Jednalo se již o sedmý ročník, takže mnozí účastníci se znali. Jerzy Kubeczka měl pro všechny připravená trička s logem Vlaku plného úsměvů od Unie železničních zaměstnanců. Aby se při dlouhé cestě do Zlína děti nenudily, byla pro ně připravena soutěž na téma Bezpečnost na železnici, kdy byly nejprve seznámeny se základními pravidly bezpečnosti a pak odpovídaly na otázky. Za každou správnou odpověď dostaly samozřejmě odměnu. Pro každého byl připraven časopis Můj vláček a další malé dárky, nechyběla ani oblíbená lízátka ve tvaru výpravky. Největší motivací správných odpovědí byl plyšový maskot slon Elfík.

Po příjezdu vlaku do Zlína proběhlo slavnostní přivítání dětí Petrem Kolihou, ředitelem MFF, Ludvíkem Urbanem, ředitelem KCOD Zlín, a zástupci města. Nechyběly ani oblíbené pohádkové postavičky. Děti si mohly vybrat mezi návštěvou filmového představení, výstavou kreseb na téma moje soukromí, nekoukat nešťourat a zábavným programem Kašpárek v rohlíku.

Vláček Hráček vyjel letos poprvé

Hodně dětí také navštívilo přímo na nádraží přistavený Kinematovlak, kde probíhalo po celý den promítání pohádek, a dětský vagon Vláček Hráček, který ČD vypravily letos poprvé. Velké „váledlo“ v barvách pendolina lákalo děti nejen ke skákání, ale i k odpočinku. Děti zde mohly malovat, jezdit s vláčky a zkusit si svoji manuální i intelektuální zručnost na interaktivních hračkách vyrobených firmou Lokki.

I když počasí nebylo ideální, všechny děti byly nadšené a soutěživá nálada je neopustila ani při zpáteční cestě. Největší odměnou pro všechny, kteří se na projektu nějakým způsobem podíleli, byly rozzářené úsměvy na tváří dětí.

ELÉN MÁTÉOVÁ


RADOST Z JÍZDY.
Vlak plný úsměvů vezl pasažéry na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně.
Foto: MICHAL MÁLEK