České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Přidali vozy pro jízdní kola

Železniční společnost Slovensko nabízí v letošní cyklistické sezoně novinku, kterou je přeprava cykloturistů na trase Bratislava–Kúty–Holíč–Skalica a zpět. Vlaky pro cykloturisty jezdí o sobotách a dnech pracovního klidu od 1. května až do 30. září a jsou doplněné speciálními vozy pro přepravu jízdních kol.

Kleště ustoupí razítkům

Prvním březnem letošního roku se začala psát nová historie znehodnocování jízdních dokladů na slovenských železnicích. Od této chvíle jsou postupně všechny vlakové čety vybavovány místo označovacích kleští jednoduchými razítky, které do roku 2011 zcela převládnou nad kleštěmi. Ty se později stanou pouze historickou relikvií. V první fázi dostávají razítka čety obsluhující mezinárodní výkony.

Hasiči zasahovali kvůli chemikáliím

Slovenské hasičské útvary Závodu protipožární ochrany železnic byly od začátku roku až do konce dubna přivolány k 278 požárům. Jednalo se o chemické havá­rie, technické zásahy a asistence. Nejvíce zásahů bylo kvůli rozlitým chemikáliím.

Na Vychylovku se vrátil vlak

Po zimní přestávce začala opět sloužit veřejnosti národní kulturní památka, historická lesní úvraťová železnice v Muzeu kysuckej dediny v Nové Bystrici-Vychylovce. Sezonní provoz na této technicky zajímavé úzkorozchodné železnici začal 1. května. Jedná se o jednu ze dvou existujících železnic s úvraťovým systémem v Evropě.

(mh)