České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     
Na projížďce za dobrým vínem a tancem

Kraj lužních lesů, vinic a úrodných polí v nejjižnějším cípu Moravy je ideálním místem pro víkendový výlet vlakem.

a svoji tradiční trasu vyrazil v pátek 8. května z Brna parní vlak s příznačným názvem Pálavský okruh. Trasa vlaku (Brno–Břeclav–Lednice–Valtice–Mikulov) totiž vedla okolo známých Pavlovských vrchů.

Novinkou letošního ročníku byla zpáteční jízda ve dvou vlacích. První jel z Lednice a ten druhý z Mikulova. V Břeclavi se spojily a vytvořily úctyhodnou soupravu o čtrnácti vozech. Vlak se skládal nejen z historických „rybáků“, ale i z vozů s původním označením Bmx. Přeprava jízdních kol byla tentokrát zdarma.

V soupravě nechyběl bufetový vůz s nabídkou jihomoravských vín od partnerských firem Kovacs a Réva Rakvice. Mezi další firmy, které se do akce různým způsobem zapojily, patřily Lázně Lednice, obec Lednice a města Valtice a Břeclav. Oproti loňskému ročníku se počet návštěvníků snížil, ale ti, co dorazili, si rozhodně přišli na své.

Parní lokomotiva 475.101 „Šlechtična“, která vlak vedla, byla sama o sobě velkým lákadlem. Navíc se vydala po historické dráze do Lednice. Vlakoví výletníci mohli navštívit Valtické vinné trhy. V Lednici se pak konaly letové ukázky dravců a k vidění bylo i mořské akvárium Malawi či jeskyně Grotta s čerty a rarachy. V Mikulově se zase konalo setkání Pod taneční horou.

Při cestě domů pak všichni malí návštěvníci dostali od Českých drah malý dárek na rozloučenou. O zdar akce se samozřejmě zasloužili všichni přítomní zaměstnanci DKV Brno, průvodčí v historických uniformách a vlakoví revizoři KCOD Brno.

Pokud litujete, že jste akci nestihli, můžete si počkat na další parní jízdu. Ale na Pálavský okruh se vyplatí vydat i normálním vlakem.


CO VÁS NALÁKÁ

  1. V lednicko-valtickém areálu můžete obdivovat zámeckou architekturu i muslimský minaret. Nachází se tu i jeskyně a mořské akvárium Malawi.

  2. Na jihu Moravy se pěstuje díky nejteplejší a nejsušší půdě v celé republice kvalitní víno. Navštivte zdejší vinné sklípky a výroční trhy.

  3. Pálavské kopce jsou ideální pro turistiku a cykloturistiku.

MICHAL TEPLÍK


Foto: MARTIN HARÁK