České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Pro tento týden
Americká výročí a prezidentské cesty

Na úvod malé připomenutí dvou jubileí, vztahujících se k americké historii. Před 180 roky, 15. ledna 1829, dorazila z Anglie do newyorského přístavu na lodi Columbia historicky první parní lokomotiva amerického kontinentu. A před kulatými dvěma sty léty, 12. února 1809, se v Hardin County ve státě Kentucky narodil Abraham Lincoln, právník, který v létech 1861–1865 vykonával funkci prezidenta USA.

Co mají obě data společného? Jedná se přeci o dvě nesouměřitelné události: výročí první „páry“ si připomene pár nadšenců, naopak Lincolnova dvoustovka má šanci nadchnout celou Ameriku. Přesto, jak věděl klasik, vše souvisí se vším. Vždyť první lokomotiva AMERICA stojí na pomyslném startu mohutné expanze železnic do Nového světa. Již na konci šedesátých let 19. století proťaly koleje kontinent od Atlantiku až po Tichý oceán. Vlak se stal v těchto časech symbolem Ameriky a její životní potřebou: při neexistenci automobilu a letadla představoval jedinou alternativu.

I pro Abrahama Lincolna, kterého po zvolení prezidentem čekala cesta do hlavního města. Šlo o dvanáctidenní náročné putování, často se zastavovalo, protože nový lídr Ameriky měl všude občanům co říci. Jako řečnická tribuna, pracovna, dočasný domov i dopravní prostředek mu posloužil – vlak. Jinou možnost „poctivý Abe“ totiž neměl: doba dávala k dispozici právě jen železnici.

Tolik ke dvěma aktuálním americkým výročím a jejich spojitosti. Od časů Lincolnových se leccos změnilo. Když početný tým, zajišťující servis Baracku Obamovi, řešil otázku dopravy z Filadelfie na washingtonský inaugurační akt, nabízelo se možností více. A nepochybně náležitě pompézních. Pro vítěze prezidentských voleb, prvního muže USA a nejmocnějšího člověka planety, však – světe, div se – vybrali právě onu železniční přepravu. Je to udivující?

Možná se někdo z Obamových lidí rozvzpomenul na letitou Lincolnovu story, možná šlo jen o náhodu nebo chytrý tah. Ovšem dnešní Amerika se nachází v sevření zlé finanční a ekonomické krize a prezidentskou cestu vlakem jakožto symbolem hromadné dopravy lze chápat i jako jisté sdělení. Jako apel. K hospodárnosti, k ekologickým přístupům, k odpovědnému užívání prostředků. Pokud tahle Obamova cesta po železnici měla také tento účel, pak je to pro Ameriku dobrá zpráva. A pro jiné? Minimálně dobrý příklad.

Pavel SCHREIER