České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Bezpečnostní agentura opět dohlíží na bezpečnost na žďárském nádraží
Situace byla alarmující

Koncem loňského roku se situace na žďárském železničním nádraží tak vyhrotila, že jsme museli v součinnosti s Regionální správou majetku Brno požádat o znovuzavedení hlídek bezpečnostní agentury, která u nás v minulosti již dvakrát fungovala, říká na úvod přednosta osobní stanice Havlíčkův Brod Jiří Sysel.

Zápach, špína, velké množství agresivních a opilých bezdomovců – to vše zalarmovalo přednostu Sysla a ředitele jihlavského Krajského centra osobní dopravy Miroslava Havla k urychlenému jednání na Městském úřadě ve Žďáře nad Sázavou. Pověstnou poslední kapkou se stalo nemístné obtěžování našich zákazníků v prostorách stanice a navíc páchání trestné činnosti závadovými a nežádoucími osobami. Celá situace dospěla do stavu, kdy jsme ráno nacházeli vykopnuté skleněné výplně vstupních dveří či dokonce celé výlohy našich nájemců v prostorách nádraží, informuje Jiří Sysel.

Začátkem ledna se proto zástupci společnosti České dráhy dohodli s vedením města a zároveň s Městskou policií a Policií České republiky na společném postupu. Městští policisté k nám vyjíždějí na namátkové kontroly, podobně jako státní policie. Radikální změnou je však znovuzavedení dvoučlenných hlídek bezpečnostní agentury, která od 16. ledna celotýdenně dozoruje celé nádraží. Záměrně neprozradím jejich časový rozvrh, neboť chodí podle svých interních pokynů tak, aby co nejvíce eliminovali počet bezdomovců a agresivních opilců z prostor celé stanice, hlavně pak v zadní části nádražního vestibulu, dodává přednosta.

Podle našich informací se bezdomovci v nočních hodinách, kdy je hala žďárského nádraží uzamknuta, stahují do sklepů bytových domů, které se nacházejí poblíž stanice. Podle vedení města tito lidé nereagují ani na nabídky na ubytování v místním azylovém domě.

Naším problémem nejsou jen bezdomovci, s nimiž naše stanice již řadu let namáhavě bojuje. Svůj díl viny na vyostřených situacích mají i opilci, kteří si kupují nápoje v několika občerstveních u nádraží, ale konzumují alkohol i přímo v nádražní restauraci. Možná by stálo za úvahu zakázat prodej alkoholu v nádražních prostorách i jejich těsné blízkosti. Mohu uvést dobrý příklad třeba ze slovenského hlavního města Bratislavy, kde se po zákazu prodeje alkoholu situace se závadovými osobami značně uklidnila. A na závěr musím dodat, že díky celému problému přicházíme i o dost peněz, které musíme platit bezpečnostní agentuře, místo abychom třeba vylepšovali prostředí pro naše zákazníky, na kterých nám doopravdy záleží. Na rozdíl od agresivních jedinců, kteří se nám snaží dělat jen to nejhorší, říká přednosta Sysel.

MARTIN HARÁK


Přednosta Jiří Sysel ukazuje ve vestibulu žďárského nádraží do míst, kam se nejraději stahují bezdomovci a opilci.
Foto: AUTOR