České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


České dráhy partnerem FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009
Křeslo pro vítěze v areálu Vesec

České dráhy jsou hrdým partnerem FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Prostřednictvím zvláštních vlaků se starají o pohodlnou dopravu návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí. Kromě řady poutačů provozují ČD po celou dobu konání mistrovství informační stan o půdorysu 5 x 10 m na pěší zóně v Liberci, na rohu ulic Moskevské a Zámečnické.

Tam také proběhla úvodní tisková konference v úterý 17. února, tedy den před slavnostním zahájením mistrovství. Konference se uskutečnila za účasti předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Ing. Petra Žaludy, šéfky Organizačního výboru FIS MS v Liberci Kateřiny Neumannové a radního Libereckého kraje Zdeňka Bursy.

Moderoval Ondřej Kubala, který v úvodu informoval, že České dráhy jsou oficiálním dopravcem našeho reprezentačního mužstva v běhu na lyžích. Za plastovými okny stanu mezitím vytrvale padal sníh.

Petr žaluda zdůraznil, že České dráhy jako národní železniční dopravce se rozhodly podpořit největší sportovní událost letošního roku a nejvýznamnější lyžařskou událost v naší zemi v historii. Spojení s běžeckým lyžováním má svou logiku – bílá i železná stopa vedou bezpečně do cíle, řekl generální ředitel.

Partnerství doprovází reklamní kampaň, jejíž tváří je vítěz světového poháru a Tour de ski 2007–8 Lukáš Bauer, který v Liberci rovněž získal stříbrnou medaili.

V době konání mistrovství České dráhy ve spolupráci s Libereckým krajem posílily řadu spojů, mířících do severočeské metropole. O víkendu večer jedou na nejvýznamnějších tratích vlaky stejně jako v pracovní dny. Na vybrané spoje jsou nasazeny modernizované jednotky RegioNova a osobní vlaky i rychlíky jsou doplněny o další vozy.

Mistrovství je pro nás také výborná příležitost oslovit zákazníky, kteří vlakem normálně nejezdí, a ukázat, že České dráhy jsou schopny logisticky podpořit i akci takového významu, vysvětlil Petr Žaluda. Cesta vlakem je nejen ekologičtější, ale také pohodlnější alternativou k automobilové dopravě. Zatímco zaparkovat v Liberci osobní auto bude po dobu konání mistrovství zřejmě problém, vlaky návštěvníky pohodlně dovezou až do centra města, dodal.

Podpora lyžařského sportu není pro České dráhy ničím novým. Už druhým rokem ČD nabízí lyžařům ve spolupráci s vybranými ski areály po celé republice o 10 % levnější permanentky na řadu sjezdovek. Vlaky jedou často přímo ke sjezdovce nebo k běžecké trati. Tam, kde tomu tak není, pomáhají od vlaku bezplatné skibusy. Ve vlacích ČD je zdarma také přeprava lyží, snowboardů a batohů.

Speciální vlak ČD Yetti jezdí každou sobotu a neděli ráno z Tábora přes České Budějovice až na Lipno. Bezplatný skibus doveze lyžaře od nádraží až na sjezdovku. Cestující na rodinnou jízdenku SONE+ navíc od Českých drah obdrží poukázku na levnější celodenní lyžování.

Kateřina Neumannová pozdravila novináře, jichž bylo ve stanu přes dvacet, včetně čtyř fotografů a regionálního TV štábu, a na závěr ocenila opatření ČD pro cestující během mistrovství. Skoro lituji, řekla na závěr, že ČD nebyly partnerem a příznivcem lyžařů, když jsem jezdívala do Vysokých Tater…

Krajský radní Zdeněk Bursa popřál všem, aby byl šampionát úspěšný, a Českým drahám poděkoval za zlepšenou dopravní obslužnost a posílení spojů během mistrovství.

Ondra Kubala seznámil novináře se specialitou, kterou připravily ČD pro úspěšné běžce na lyžích v areálu Vesec. Zřídily tam Leader Chair, čili křeslo pro vítěze, které je vyrobeno ve tvaru lokomotivy ze dřeva. Usedne na ně vítěz prvního závodu, kterého pak vystřídá závodník s lepším časem, a tak dále, až nakonec tam budou moci diváci aplaudovat mistru světa.

V závěru řekla Kateřina Neumannová, že díky Českým drahám může být mistrovství světa hezčí a pro diváky zajímavější.

LIBEREC (iš)


Dřevěná mašinka Českých drah v běžeckém areálu Vesec. Na našem snímku je už připravena poskytnout posezení vítězům běžeckých závodů, kteří mají podle dosažených výsledků usedat na toto Leaders Chair – křeslo vítězů (závodníci startují postupně), až si nakonec ten nejrychlejší na ni sedne jako mistr světa.
Foto: Agentura Výstavnictví