České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Děti zaměstnanců ČD byly na lyžích

Šustění lyží po zasněženém svahu se zalíbilo i lyžařským začátečníkům.

Čtyřiadvacet přihlášených dětí pod vedením Mgr. Blanky Havelkové a Mgr. Věry Nadějové z Odboru personálního GŘ ČD strávilo týden v Deštném v Orlických horách. Lyžařský zájezd, který se uskutečnil ve druhém únorovém týdnu, zorganizoval pro děti zaměstnanců ČD Odbor personální GŘČD ve spolupráci s cestovní kanceláří ČD Travel.

Zázemím jim byla horská chata Domov přímo u dolní stanice sedačkové lanovky skiareálu Deštné. Děti navštívila během týdenního pobytu v horách i ředitelka cestovní kanceláře ČD Travel Mgr. Blanka Jíšová. V ceně zájezdu, která představovala pro děti zaměstnanců ČD díky dotaci pouhých 2750 Kč, bylo zahrnuto ubytování, plná penze, doprava a týdenní skipas.

Lyžařský pobyt pořádaný Českými drahami byl jedinečný především složením účastníků, mezi nimiž byly děti ve věku od šesti do šestnácti let z různých koutů České republiky. Mimo několik sourozeneckých dvojic se děti vzájemně vůbec neznaly. Jejich společný pobyt byl o to cennější, že se po týdnu stráveném na horách vracely domů jako jedna parta. Věkové rozdíly mezi dětmi nebyly překážkou. Při večerních společenských programech jednoduše zanikaly, a tak si i ti nejstarší chlapci našli svoji zábavu, stejně jako nejmladší děvčata předškolního věku.

Na horách však šlo především o lyžování. I při něm se společně podařilo překonat zdánlivě nepřekonatelné rozdíly. Mezi účastníky kurzu totiž byli zkušení lyžaři, kteří hravě ovládali nejen sjezd na lyžích, ale někteří i na snowboardu. Jejich protipól naopak tvořila skupina lyžováním téměř nedotčená. Někteří měli dokonce tu čest mít lyže na nohou poprvé v životě. Pedagogický dozor však za několik dní naučil základy lyžování i ty nejmladší začínající lyžařky, a tak si družstvo začátečníků na konci týdne trouflo i na černou sjezdovku. A nutno zdůraznit – bez jediného zranění!

Celý týden proběhl bez jakýchkoli potíží, v přátelské atmosféře a v době chřipkové epidemie dokonce bez jediné zvýšené teploty, a tak přítomný lékař neměl mezi dětmi žádné pacienty. Nejvíce mě potěšilo, že se nenaplnily původní obavy ohledně velkých věkových rozdílů mezi dětmi. Myslím, že si všichni dobře rozuměli a že se vraceli domů plni dojmů a zážitků. Přála bych si, aby dětem vydrželo přátelství z hor po celý rok a aby se třeba velká část z nich s námi vypravila i příští zimu, pokud se nám podobný zájezd pro děti podaří znovu uspořádat, dodala organizátorka akce Mgr. Blanka Havelková z personálního odboru.

Obor personální GŘ ČD, skupina spolupráce se školami


Společný snímek „v plné zbroji“ s Blankou Havelkovou, Věrou Nadějovou z Odboru personálního GŘ ČD, instruktorem Janem Solničkou a doktorem Tomášem Vychodilem.
Foto: VĚRA NADĚJOVÁ (2 x)