České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



NORTHLANDZ – sen dětí i otců

Jednopatrový dům vedle dálnice č. 202 ve směru na západ, v centru státu New Jersey, v blízkosti městečka Flemington, asi tři hodiny autem od New Yorku, řekněme 150 mil, a jste tam – v ráji a zajetí modelové železnice. Nenápadná šedivá obdélníková budova s velkým parkovištěm a úzkorozchodným kolejištěm dětské železnice – asi jako na Matějské pouti, jinak v okolí žádné další domy, jen hukot aut brázdících dálnici, po které se tam dá dojet.

Zakladatel tohoto království, dnes dobře vyhlížející pán ve stetsonu, italského jména B. W. Zaccagnino, vycházel v záměru postavit tak gigantické kolejiště z vánočního dárku pro své děti – elektrických vláčků. Jak je to zvykem u nás; chtěl udělat radost klukům, ale i sobě. Kolejiště postupně zvětšoval a mašinek přibývalo; postupně je veřejně vystavoval a výtěžek dával na dobročinné účely.

Odvážná konstrukce mostu

Také se věnoval hře na varhany a začal sbírat modely panenek a jiných dětských hraček. Na doporučení veřejnosti, když už neměl na své sbírky místo, zakoupil v roce 1990 u této silnice pozemek a na něm po šesti letech postavil a otevřel snad opravdu největší modelové kolejiště na světě. Velmi obtížně se dá popsat, co je tam k vidění, je to až neskutečné. Nejen pro děti, ale hlavně pro tatínky, kteří si rádi hrají a milují vláčky.

Kolejiště je vzájemně propojeno v 18 nezasklených prostorách o různých velikostech se stropy až 4 metry vysokými, kde kolejiště je řešeno až ve třech úrovních nad sebou. Chodby pro diváky se zábradlím spojují všechny prostory a nabízejí pohledy shora, zdola i v úrovni očí.

Vlaky projíždějí mosty i tunely, všude jsou pečlivě vypracované detaily. Vláčky projíždějí krajinou, nádražími, lokomotivními depy s točnami, městy, výrobními prostorami, továrnami, lomy i rezervacemi indiánů. Každý prostor je označen, co představuje, přičemž jde v některých případech o modely skutečných železničních mostů nebo staveb umístěných v Evropě nebo jinde ve světě.

Ku příkladu tady najdeme model železničního mostu The Firth of Forth v blízkosti skotského Edinburghu, který se klene v délce 11 metrů nad údolím ve výšce téměř 4 metrů. Vlaky projíždějí i alpskou švýcarskou krajinou nebo naopak prérií nebo údolími v blízkosti Grand Canyon v Arizoně.


Vláčků v pohybu je tu současně více než stovka v různém rozlišení a délce. Celým prostorem probíhají tři modelové rozchody. Stejně jako u nás TT, H0 a americký větší rozchod s třetí kolejnicí uprostřed. To také vyžaduje větší mašiny a vagony v dobovém stylu s nápisy, jako například Pacific Union, převážející osoby i náklad.

Provoz modelových kolejišť řídí 125 samostatných kontrolních panelů, vzájemně centrálně propojených z jednoho místa a obsluhovaných jedním člověkem.

Zakladatel muzea je také milovníkem varhan a do malé koncertní haly jich umístil několik v různých velikostech a v dobovém provedení a také návštěvníkům na ně zahraje. Mimo to objekt obsahuje i dům panenek (Dolly House), aby se i dívenky mohly zabavit a přišly si na své, a dále více než 90 samostatných vitrín znázorňujících vybavení dětských pokojů.

Do vstupného je započtena i krátká projížďka úzkorozchodnou železnicí okolo objektu, ale nikoliv s dobovou lokomotivou, známou v době stavby a provozu americké železnice v předminulém století. Budiž to provozovateli prominuto.

Otcové nemohou vřískající děti od vláčků odtrhnout, aby je už konečně dostali do aut a zajeli na hamburgr s colou, ale ani jim samotným se odtud moc nechce. Skutečnému fandovi se po takovém zážitku těžko usíná. Musí tam prostě znovu!

JAN RAYM


Štíhlý most se klene nad kaňonem.
Foto: AUTOR (2x)