České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Postavena zastávka z rozpočtu města

Město Odry reagovalo na přání občanů a nechalo postavit na trati Suchodol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou (276) novou zastávku Odry-Loučky z vlastních prostředků. Do zkušebního provozu byla uvedena od 15. února. Téhož dne byla zprovozněna i sousední zastávka Jakubčovice nad Odrou v nové poloze.

Zájem občanů o zřízení nové zastávky Odry–Loučky, zejména z přilehlé obytné zástavby, existoval podle vedoucího Odboru dopravy města Odry Jana Skalky už velmi dlouho. Nová zastávka se nachází na území místní části Oder v Loučkách. Podobná iniciativa prý ztroskotala v roce 1994, údajně z finančních důvodů.

Odbor dopravy města Odry reagoval v roce 2006 na četné požadavky občanů a podněty Osadního výboru Loučky. Protože původní projektová dokumentace už byla velmi zastaralá a neodpovídala současným potřebám, nechali jsme v roce 2006 zpracovat novou projektovou dokumentaci. K územnímu a stavebnímu řízení ji připravil projektant Ing. Tomáš Derka, informoval Jan Skalka.

Stavební úřad města Odry vydal územní rozhodnutí v dubnu 2007 a stavební povolení Drážní úřad Olomouc v srpnu 2007. V roce 2008 už byla nová zastávka uvedena v jízdním řádu s poznámkou, že bude otevřena ode dne vyhlášení. Lidé se stále častěji obraceli na oderskou radnici s dotazy, kdy už bude konečně v provozu. Protože se nepodařilo uplatnit jiné modely financování, zastupitelé města na svém 15. zasedání loni v září rozhodli, že zastávka za necelých jeden a půl milionu korun bude celá postavena z rozpočtu města. Stavbu realizovala v době od září do prosince stavební firma PKD Stavba, s. r. o., ze Suchdolu nad Odrou. Letos v lednu pak Drážní úřad v Olomouci schválil uvedení zastávky Odry-Loučky do zkušebního provozu.

V průběhu tří čtyř měsíců, byť na to máme celý rok, bychom chtěli zastávku připravit ke kolaudaci a po dořešení majetkoprávních vztahů ji předat Správě železniční dopravní cesty, dodal Skalka a velmi pozitivně hodnotil spolupráci a vstřícnost při jednání se zainteresovanými pracovníky SDC Ostrava SŽDC i Drážního úřadu. Velmi plynulou administrativu díky vstřícnému jednání všech zúčastněných potvrdil i jeho zástupce Ing. Vladimír Hromádka.

Na zastávce Odry-Loučky zastavují všechny osobní vlaky Českých drah, jízdenky se prodávají ve vlaku, zastávka je zařazena do Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS a nalézá se v tarifní zóně 80. Pořádek a dohled, aby zastávka nebyla terčem vandalů, zajišťuje v současné době město Odry.

Podle oderského místostarosty a předsedy mikroregionu Odry Mgr. Jiřího Vlčka ji budou velmi výhodně využívat nejen občané a školáci z Louček a Vítovky, ale i cyklisté, rybáři, houbaři, turisté a chalupáři.

Osobně si ale myslím, že bude využívána od jara do podzimu. Jde o území Vítovky a Tošovic, s nímž uvažujeme i podle našeho územního plánu pro rozvoj rekreačního bydlení a sportu. Již dnes nabízejí fantastické možnosti. V Loučkách bude od léta v provozu nejzachovalejší vodní mlýn na Moravě včetně funkční technologie, ve Vitovce je rybářská přehrada, buduje se zcela nové koupaliště a srubový hotel. V Tošovicích je horská dráha, lanové centrum, cvičná horolezecká stěna, skluzavky pro děti, hotel, restaurace, výtah a dráha pro cyklobikaře, v zimě dvě 400metrové sjezdovky pro náročnější a méně náročné lyžaře a nejpozději do roku 2011 tam vznikne i 19jamkové golfové hřiště a golfová akademie, jako by sypal z rukávu pan místostarosta.

IVAN SKULINA


Vedoucí oderského Odboru dopravy Jan Skalka (vlevo) se svým zástupcem Vladimírem Hromádkou na nové zastávce
Foto: AUTOR