České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Žitavský „svatý“ parní týden

Nikoliv pouze mistrovstvím v klasickém lyžování žilo širší okolí Liberecka. „Svatý týden“ tu nejen pro milovníky parních lokomotiv připravili na dny 16. až 21. února kolegové v Sasku.

Pod názvem Plnou parou z Drážďan do Ojbínu a podtitulem Cesta jako za časů našich babiček měli zákazníci za 50 eur možnost svézt se parním vlakem z Drážďan do hornolužické Žitavy. Tady čekal úzkorozchodný vlak společnosti Saechsich–Oberlausitze Eisenbahngesellschaft (SOEG), který je odvezl do malebného Ojbínu a zpět. Pro ně bylo mimořádně otevřeno i úzkorozchodné „pracovní“ minimuzeum ve výtopně Bertsdorfu. Mnozí z účastníků jízdy si nenechali ujít magnet v podobě možnosti fotograficky nebo filmově zachytit současný rozjezd úzkorozchodných vlaků v této stanici. Akci kromě SOEG připravili východosasští přátelé železnice a EBBGmbH Pressnitztalbahn.

Na snímku je zachycen působivý odjezd zvláštního vlaku v čele s rychlíkovou lokomotivou 01.1533–7 v 15.48 hodin ze Žitavy. Mimochodem Žitava letos v prosinci oslaví 150 let jízdy prvního vlaku do Liberce.

MARTIN NAVRÁTIL