České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Dobrovolník Stanislav Herman z Karviné při válcování
trubek v kotli lokomotivy

Interiér světničky v roubeném domě
Foto: AUTOR (2x)


Ve skanzenu nezahálejí ani v zimě

I když většina muzeí a skanzenu lidových staveb ulehla k zimnímu spánku, v Pribylině pod Tatrami nezahálejí. Také v těchto dnech se v depozitáři Povážské lesní železnice připravují na novou sezonu.

Kromě stálých pracovníků lze zde najít i partu dobrovolníků z Havířova a Karviné, kteří zde pomáhají na zprovoznění úzkokolejné parní lokomotivy U 45.903. Ta prochází rozsáhlou opravou, která se týká převážně opravy pojezdu a kotle. Novotou se již pyšní parní stroj a rozvod lokomotivy, v kotli byla vyměněna soustava žárových trubek, potřebných k vývinu páry pro samotný pohon. Skanzen je však pro návštěvníky otevřen celoročně, takže i v těchto dnech je možno navštívit staré roubené domky i goticko-renezanční zámek a raně-gotický kostel. Většina těchto stavení posloužila i jako kulisy k výpravnému filmu Juraje Jakubiska Báthory. Návštěvník tak má možnost se na chvíli ponořit do děje filmu. Romantickou atmosféru doplňuje i sněhová pokrývka, takže kdo v těchto zimních dnech bude mít cestu do Tater, může toto muzeum v přírodě navštívit.

Nachází se při cestě z Liptovského Hrádku ve směru na Podbánské a je přístupné od pondělí do neděle od 9 do 15.30 h. Bližší informace jsou k dispozici na internetových stránkách www.liptovskemuzeum.sk.

PAVEL SLÁDEK