České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Nemocnice v Italské má nový tomograf

Pamatujete se na běhání po chodbách polikliniky s velkým negativem rentgenu v ruce? Tak s tím je v Železniční nemocnici Praha konec.

Důvod k úsměvu měli MUDr. Petr Vaněk za AGEL, předseda představenstva a ředitel společnosti Dopravního zdravotnictví, a. s. (DZ), MUDr. Filip Horák, tiskový mluvčí AGELu Ing. Tomáš Želazko a hlavní ekonom téže společnosti Mgr. Viktor Szabó, kteří ve středu 18. února v pražské Železniční nemocnici přivítali novináře, zdravotníky a další partnery v nemocnici v pražské Italské ulici.

Nemocnice totiž zakoupila a 10. ledna uvedla do provozu nový počítačový tomograf (CT), který nahradil deset let starý přístroj. Zároveň bylo celé rentgenové (RTG) oddělení vybaveno archivním a komunikačním systémem PACS, který umožňuje daleko dokonalejší digitální zpracování všech RTG-snímků. Celková investice je ve výši zhruba 15 milionů korun.

Výše jmenovaní na tiskovce nejprve představili aktivity skupiny AGEL a činnost Dopravního zdravotnictví. Podle slov Petra Vaňka se Italská více otevře širší veřejnosti. Železniční nemocnice v Italské, jež má 41 ambulancí, se více než na lůžkovou část (se 48 lůžky bez jednotek intenzivní péče) zaměří na komplexní diagnostiku. Chce rozvíjet zejména činnost rentgenologickou a gastroenterologickou, zatraktivnit se pro širší veřejnost, třeba pro posluchače sousední Vysoké školy ekonomické, a zvýšit tak činnost více než na současných zhruba 60 % kapacity. Tak, aby mezi pěti poliklinikami a dalšími zařízeními provozovanými třineckou společností AGEL nebyla tou nejproblémovější. Připomeňme, že i ŽN v Italské je v dlouhodobém pronájmu od ČD, prvotní nájem činil 36 mil. korun, letos AGEL zaplatí 38 mil. Kč.

Díky novému CT by mělo i loňských 4700 vyšetření touto technologií vzrůst zhruba o 15 procent. Nejvíce se prý vyšetřuje hrudník, ale zařízení umí s vysokou přesností a rozlišením „naskenovat“ třeba dutinu lebeční. Nové CT je pro naše zařízení velkým krokem vpřed, chválí přístroj primářka centra zobrazovací diagnostiky Železniční nemocnice Praha MUDr. Hana Šrámková a dodává, že základní možnosti přístroje jsou rozšířeny o speciální program pro vyšetřování plic a neinvazivní vyšetření tlustého střeva.

Nové CT i zbylé dva rentgenové přístroje, jež si novináři měli možnost prohlédnout, navíc umožňují zpracování výsledků v digitální formě, čímž se odbourává zastaralý „mokrý“ způsob vyvolávání RTG-snímků. Snímky se v systému PACS budou prohlížet na monitorech počítačů, posílat po vnitřní počítačové síti a v elektronické podobě i archivovat. Pacient si neodnese rozměrný negativ v obálce, ale data vypálená na CD ROMu.

Italskou ale podle slov managementu čekají i další zdokonalení technologického vybavení, včetně organizace práce. Podle F. Horáka by hlavním heslem měl být pro¬klientský individuální přístup, který by měl v silné konkurenci řady zdravotnických zařízení lákat špičkovými lékaři a zdravotníky další pacienty na kvalitní péči. Dopravní zdravotnictví má smlouvy se všemi pojišťovnami (loni činil obrat mezi DZ a zdravotními pojišťovnami 300 mil. Kč) a i nadále tvoří většinu jejich klientů zaměstnanci skupiny ČD. Pokud bude poptávka, nabídku zajistíme, uzavřel své vystoupení doktor Horák.

Computerový tomograf Siemens Somatom Emotion 16

a všechny jeho komponenty potřebují pouze 18,5 m2 instalačního prostoru. Obejde se bez externího chladicího zařízení mimo gantry (otáčející se hlavní skenovací jednotka), neboť se jedná o vzduchem chlazený systém.

Klady jsou:
  • ekonomická prodejní cena
  • minimální prostorové nároky
  • nízké celkové provozní náklady
Výhodami moderních šestnáctivrstvých systémů jsou:
  • akvizice obrazů bez obrazových artefaktů díky krátkým časům na zadržení dechu
Vysoká kvalita diagnostických obrazů díky možnosti nastavení kolimátoru až na 0,6 mm
  • max. rychlost otáčení gantry 0,5 sekundy
  • vyčerpávající sada klinických aplikací
Díky rekonstrukční rychlosti až 16 obrazů za sekundu a automatické rekonstrukci axiálních, sagitálních, koronárních a dvojitě zešikmených obrazů umožňuje tento přístroj rychlé stanovení diagnózy.

(Informace Siemens, s. r. o., segment Healthcare)

MARTIN NAVRÁTIL


Na snímku předvádí zbrusu nový tomograf ve zdravotnickém zařízení v Praze v Italské ulici Bc. Kamil Bořek.
Foto: AUTOR