České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Firemní barvy ČD i na vozidlech

Barevná kombinace tmavěmodré, azurové, světlešedé, případně stříbrné se po tiskovinách a produktových značkách začne objevovat i na kolejových vozidlech.

Prezentace představenstvu společnosti prvních dvou, vozu B 20--41 691 (dom. st. Cheb) a lokomotivy 163 257 (DKV Česká Třebová), v nových barvách Českých drah proběhla v hale ONJ Praha v pondělí 23. února.

Obě vozidla si za doprovodu vrchního přednosty Depa kolejových vozidel Václava Sosny prohlédli generální ředitel Petr Žaluda, jeho náměstkové Milan J. Ruttner, Petr Moravec, Jiří Kolář, Miroslav Šebeňa a další. Koncept nové identity vozidel, zapadající do nového vizuálního stylu ČD, představil Corporate Identity Manager ČD Tomáš Tarant a za tvůrce pánové Aleš Najbrt, Petr Štěpán a Bohumil Vašák ze Studia Najbrt.

Přítomní krátce probrali některé technické obtíže a odlišnosti u různých typů vozidel. Výhrady byly například k odstínu šedé barvy, použité na střechu vozidel. Aleš Najbrt připomněl, že stříbrná barva, která se užívá u některých výstupů vizuálního stylu, nejde z technických důvodů u vozidel použít. Na dotaz našeho týdeníku přiznal, že asi nejsložitější nebyl samotný návrh barevného řešení, ale proces schvalování a připomínkování různých zúčastněných odborných složek.

Tmavěmodrá barva byla zvolena s ohledem na dlouholetou tradici v prostředí ČD/ČSD, na kterou je cestující zvyklý, tmavěmodrá zastupuje pocit solidnosti a stability společnosti, praví se v průvodním materiálu. Azurová barva je jasným výrazným odstínem, který symbolizuje živost a dynamiku firmy. Kombinace těchto barev byla zvolena díky výjimečnosti a potřebě odlišit vizuální styl od jiných drážních dopravců, kteří mnohdy volí odstíny červené. Nový barevný koncept na vozidlech, který čeká na definitivní schválení, prošel obdobím běžného provozu. Za několik let jej zhodnotí praxe a čas. Jak jej ohodnotíte vy, čtenáři, je ostatně na vás.

PRAHA (M. Navrátil)Prezentace prvních dvou vozidel v nových barvách ČD, vozu B 20-41 691 (dst. Cheb) a lokomotivy 163.257 (DKV Česká Třebová) se uskutečnila v hale ONJ Praha. Obě vozidla se hned vrátila do běžného provozu.


Nad novým barevným konceptem mimo jiné diskutovali náměstek pro marketing a komunikaci ČD Miroslav Šebeňa (zleva), generální ředitel ČD Petr Žaluda, Petr Štěpán a Bohumil Vašák ze Studia Najbrt a zcela vpravo Aleš Najbrt.
Foto: AUTOR (2x)