České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Dva páry vlaků jezdily z Německa denně

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci skončilo. My se ještě ohlédneme za naší návštěvou tamější železniční stanice v době jeho konání. Přímo na libereckém nádraží totiž České dráhy zřídily speciální infocentrum, kde mohli fanoušci získat informace nejen o vlakovém spojení, ale také o samotných závodech, doprovodném programu šampionátu i o tom, jak se nejlépe dostat na jednotlivá sportoviště. Mohou si tam i koupit cestovní doklady.

O vlakové dopravě vztahující se k šampionátu jsme hovořili s ředitelem libereckého Krajského centra osobní dopravy Jaroslavem Jirmanem a jeho náměstkem Karlem Bartošem. Během mistrovství byly zavedeny denně dva páry vlaků z Německa a do Německa, které na našem území zaplatil Liberecký kraj. Vedly je německé soupravy, ale kasovní trhák to pro ČD asi nebyl, protože jízdenky si cestující pochopitelně kupovali v Německu.

České dráhy rovněž posílily ČD Centrum o další zaměstnance a prodloužily směny pokladních. Posílení dostaly i soupravy ve směru Tanvald, kde byli někteří návštěvníci ubytovaní, takže ráno jeli do Liberce sledovat závody a večer se pak vraceli. V Liberci také, jako kulturní součást mistrovství, vystupovala řada hudebních skupin. Proto jsme zavedli tzv. poslední večerní vlaky i v sobotu a v neděli jako ve všední den, tedy v pozdější poloze, řekl nám ředitel Jirman.

Úklidové práce v areálu nádraží jsme rovněž posunuli až do 22. hodiny; dělá nám je externí firma Roco servis, kterou jsme nedávno zaangažovali namísto firmy, s níž jsme spokojeni nebyli. Teď je to o dost lepší. Uvidíme, co bude dál.

Ve stanici, podle mého soudu, mohlo být více informačních tabulí k mistrovství světa. Chyběl mi například billboard ve stylu Vítejte na FIS NORDIC WORLD SKI CHAMPIONSHIP, jak bývá zvykem ve světě, pokud se pořádá něco podobného. Ani nebyli cestující v nádražních prostorách viditelně informováni třeba o tom, že městská hromadná doprava odveze během MS kohokoli zdarma kamkoli. Aspoň tohle upozornění tam mohli pořadatelé dát; ČD by to uvítaly. Něco snad zachránil stánek před nádražím s propagačními materiály k mistrovství.

I když víme, že převážná většina návštěvníků přijela do Liberce auty, i pro tu menšinu by nebylo od věci instalovat slavnostní výzdobu. I třeba pro ty německé lyžařské fanoušky, kteří přijížděli z Drážďan hojně vlaky.

Před 15 lety byla zbourána lávka přes nádraží, kterou do té doby používali i chodci z ulice Nákladní před nádražím do ulice Hanychovské na druhé straně kolejiště. V době mistrovství stanice přikročila k řešení, aby lidé nebyli nuceni obcházet nádraží nebo po projití podchodem nemuseli – přes zákaz – riskovat mezi kolejemi. Tzv. příjezdový podchod se prodloužil až na druhou stranu, což místní kvitovali s povděkem. Během mistrovství byl podchod – ne docela stavebně dokončený – dočasně otevřen, po skončení MS bude ještě chvíli dokončován. Součástí podchodu jsou i výtahy pro tělesně postižené.

IVO ŠTECHA


Pohled do prodlouženého podchodu; ani v dopoledních hodinách tam nebylo pusto.
Foto: IVO ŠTECHA